Korak bliže Brazilu: Eduardo i Mandžukić zabili za nova tri boda, Štimčevi Vatreni razbili Wales

Nakon četiri kola kvalifikacija za SP Hrvatska ostaje na idealnom kursu za Brazil 2014 i s perspektivom da kraj ovog ciklusa dočeka ležernije nego ikada prije.

Nakon nekoliko zapodjenutih mini-ratova i brojnih facebook konzultacija Igor Štimac je pronašao formula dobrih rezultata, a po novom i recept za briljantne, koherentne i zaokružene predstave. Hrvatska je u Gradskom vrtu odigrala svoju najbolju utakmicu od Eura u Poljskoj, bez stresa je ubilježila 2-0 pojedu i ispraćena je na zimski odmor ovacijama 17 tisuća oduševljenih navijača koji su kao na rock-koncertu dozivali ljubimce na bis.

Možda ne totalni nogomet, ali svakako apsolutnu dominaciju I kontrolu demonstrirali su ?vatreni? u prvom poluvremenu sinoćnjeg dvoboja s Walesom. Do prednosti su stigli nakon što se velški kapetan Williams okliznuo na kori od banane i vratio kratku loptu svojem vrataru Priceu koji je onda poklon-bonom počastio Mandžukića. Tih 1-0, međutim, tek je stidljivo reflektiralo odraz viđenog na terenu. Zgodna prednost za Hrvatsku zapravo bi se bolje prevodila kao krajnje podnošljiv minus za podređeni Wales.
Baš kao što je i najavio, Igor Štimac se u Gradskom vrtu predstavio šampionskim gardom, s puno autoriteta su njegovi izabranici stisnuli suparika u obruč I posjedom lope lomili Velšane kao vjetar grančice. Izbornik je već poslovično izmiješao špil ( Lovren i Eduardo počeli umjesto najavljenih Ćorluke i Jelavića) što u globalu nije škodilo momčadi. Njezin je pozitivan bioritam animirao i publiku, koja je samo sporadično pozivala na obračun s HNS-om, a ostatak meča glasnom podrškom nosila reprezentaciju. Premda nije sastavljen od nogometnih pikzibnera, Wales se mogao pohvaliti samo jednim opasnim bijegom Garetha Balea koji je zaustavio Lovren prekršajem za žuti karton.

Prednost hrvatske reprezentacije bila bi puno opipljivija da udarac Rakitića na startu meča nije zaustavio gostujući blok, da Badeljevu bombu s distance nije ukrotio Price ili da Eduardo nije jednom za milimetar zakasnio na ubačenu loptu, a drugom zgodom prokockao šansu na rubu peterca.

U grandioznu priliku da zaključi utakmicu lansiran je Mandžukić u 57. minuti, otresao se pratnje stopera te sam istrčao pred Pricea, no velški je golman pročitao njegovu namjeru. Pokazalo se da je riječ tek o odgodi egzekucije jer je već nakon dvadesetak sekundi loptu u mrežu spakirao Eduardo kada je s ruba peterca dočekao odbijanac poslije Perišićeva udarca.

Do kraja meča napadi “vatrenih” u više su navrata prerastali u opsadu peterca, Eduardo je pogodio gredu, loptu su velški stoperi izbijali s gol-crte itd. Posljednju priliku za povratak u utakmicu Wales je propustio u 68. minuti kada je Kingov udarac s pet metara ukrotio Pletikosa.

REZULTATI:

HRVATSKA – Wales 1:0 (Mandžukić 27, Eduardo 58)

Makedonija – Belgija

Hrvatska – Wales 2:0 (Mandžukić 27, Eduardo 58)

HRVATSKA: Pletikosa – Srna, Lovren (Schildenfeld 46), Šimunić, Strinić – Rakitić, Badelj, Modrić, Perišić (Vida 86)- Mandžukić, Eduardo (Kranjčar 78)

WALES: Price – Gunter, Blake, Williams, B Davies – King (Vokes 73), Allen, Vaughan, Ledley (Hal Robson-Kanu 82), Bale – Morison (Church 61)

KRAJ

94. minuta – Mandžukić je pucao, Price je obranio

Makedonija je povela protiv Srbije pogotkom Ibraimija s bijele točke

91. minuta – Bale je zaprijetio iz slobodnjaka, Pletikosa je bio siguran

88. minuta – Bale je sjajno potegao, ipak je udarac završio pokraj gola

86. minuta – Vida je zamijenio Perišića

82. minuta – Modrić je snažno opalio iskosa, lopta je prošla malo pokraj vratnice

81. minuta – Strinić je dobio žuti karton

78. minuta – Eduardo je izašao uz pljesak pblike, Kranjčar je ušao umjesto njega

76. minuta – Perišić je nabacio za Mandžukića, pucao je napadač glavom, ali preslabo za Pricea

74. minuta – Eduardo je zatresao gredu nakon udarca glavom, nakon toga se zagužvalo pred Priceom, Mandžukić i Dudu su probali, spasili su se Velšani

73. minuta – Vokes je zamijenio Kinga

67. minuta – King je pucao glavom, Pletikosa je sjajno obranio

63. minuta – Eduardo je ponovno pucao, Price je odlično reagirao i obranio

61. minuta – Church je zamijenio Morisona

58. minuta – GOOL Srna je ubacio iz kornera, Perišić je pucao glavom, a na odbijanac je naletio Eduardo te je iz neposredne blizine pospremio loptu u mrežu

54. minuta – Perišić je tukao, Price je obranio, nakon njega je i Dudu probao, ali bezuspješno

53. minuta – Srna je probao iz slobodnjaka, pogodio je živi zid

52. minuta – Gunter je dobio žuti zbog starta s leđa na Modriću

52. minuta – Perišić je pucao glavom nakon uRakitićevog ubačaja iz kornera, lopta je otišla malo iznad grede

47. minuta – Odlična akcija Hrvatske. Modrić je petom uposlio Perišića, njegov udarac je ipak blokiran

46. minuta – Schildenfeld je zamijenio Lovrena

46. minuta – Utakmica se nastavila

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

44. minuta – Eduardo je probao ponovno, pucao je s desne strane iskosa pokraj druge stative

39. minuta – Srna je odlično ubacio, prvo je tukao Perišić, obrana je blokirala. Nakon toga je Price obranio Eduardov udarac

36. minuta – Rakitić je ubacio za Mandžukića, on je poslao povratno prema Perišiću koji je bio nemoćan između dvojice branića

31. minuta – Eduardo je bio u dobroj prilici. Nakon centaršuta Strinića s lijeve strane probao je glavom, ali je loše zahvatio loptu

27. minuta – GOOL Price je pokušao izbiti lošu povratnu loptu koju je prema njemu poslao Williams, Mandžukić je sjajjno reagirao te je presjekao udarc, a lopta je otišla u gol

24. minuta – Lovren je srušio Balea te je dobio žuti karton. Opasno je centrirao Bale, Pletikosa je izbio

24. minuta – Badelj je sjajno iz prve potegao, Price je obranio

20. minuta – Bale se odlučio na udarac, lopta je prošla malo pokraj Pletikosinog gola

17. minuta – Srna se odlučio na udarac, vratar je spremno dočekao pokušaj

14. minuta – Modrić je krenuo prema Priceu nakon odlične akcije Vatrenih, pao je u kaznenom prostoru, sudac nije pokazao na bijelu točku, a veznjak se složio s njegovom odlukom

10. minuta – Slobodan udarac za Hrvatsku izveo je Srna, nakon prekršaja kojeg je sam izborio. Pucao je po golu 25 metara, Price je skrenuo u korner

6. minuta – Perišić je našao Rakitića na vrhu kaznenog prostora, uputio je snažan udarac, ipak se na kraju lopta odbila od bloka

6. minuta – Prvi korner na utakmici izvela je Hrvatska, očistili su Velšani

4. minuta – Hrvatska je sakrila loptu gostima, naši veznjaci dominiraju, Wales čeka priliku iz kontre

1. minuta – Perišić je ubacio za Srnu, kapetan je probao naći nekoga u sredini, ali je obrana Walesa izbila loptu

1. minuta – Utakmica je počela

Dvije utakmice u četiri dana sve više postaju pravilo u kvalifikacijama za velika natjecanja. U zadnjim ciklusima sve je više takvih ‘blok’ utakmica, a takav dvostruki program, kaže statistika, Hrvatskoj odgovara. Od 1995. Hrvatska je 24 puta imala dva susreta u četiri dana, dakle u takvom je rasporedu odigrala 48 utakmica. I izgubila samo šest puta, dvaput od Engleza, po jednom od Belgije, Danske, Grčke i Makedonije. Svih tih šest puta Hrvatska je uspjela pobijediti u drugoj (ili prvoj) utakmici dvostrukog programa.

Ono još važnije, Hrvatska je osam puta uspjela pobijediti u obje utakmice u tako kratkom razdoblju, a devet puta je u te dvije predstave osvojila četiri boda. Samo se jednom dogodilo da nismo pobijedili niti u jednoj od dvije utakmice, bilo je to u onom čuvenom splitskom ‘duetu’ protiv Danske (1:1) i Slovenije (3:3) u proljeće 1997.

Najviše, triput, u obje je utakmice u duplom rasporedu slavio Slaven Bilić, ali on je imao i najviše (10) takvih prilika. Cico Kranjčar uspio je dvaput izvući maksimalnih šest bodova, a Ćiro Blažević, Mirko Jozić i Otto Barić uspjeli su to samo jednom. Štimac ima šansu već u svom drugom pokušaju upisati se na tu listu.

Gledajući samo druge utakmice unutar ‘bloka’, Hrvatska ih je od 24 dobila 13, a izgubila samo četiri. Što znači da smo od ukupno 10 remija u tih 48 ‘spojenih utakmica’ sedam ostvarili upravo u drugim utakmicama. Dakle, statistika nudi optimizam, ali i poziva na oprez.

Izvor: jutarnji.hr