I Paklenica u zaštićenom Dinarskom luku


Prva “Međunarodna konferencija Parkovi Dinarskog luka” koja je okupila više od 150 predstavnika zatićenih područja i institucija za zaštitu prirode iz Slovenije, Hrvatske, BiH, Srbije, Kosova, Crne Gore, Makedonije i Albanije otvorena je u ponedjeljak u Banjoj Luci, a cilj joj je stvaranje mreže zaštićenih područja kroz povezanost svih parkova u regiji.

Petodnevnu konferenciju organizira svjetska nevladina organizacija za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature) uz podršku ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške i Mava Fondacije.

Izvršni direktor WWF-ovog Mediteranskog projekta dr. Deni Porej rekao je na konferenciji za novinare prije otvaranja konferencije kako WWF već šest godina uspješno surađuje s ministarstvima odgovornima za zaštitu prirode u cijeloj regiji Dinarskog luka a kao rezultat te suradnje nastao je projekt “Parkovi Dinarskog luka” koji se provodi od siječnja ove godine i trajat će do kraja 2014. “To su prepoznali i Norvežani koji su podržali umrežavanje zaštićenih područja kao bitan element poboljšanja regionalne suradnje”, rekao je Porej i istaknuo kako prirodne vrijednosti ove regije treba ekonomski valorizirati i od toga napraviti komparativnu prednost za regiju u odnosu na ostatak Europe”, rekao je on.

Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić istaknula je kako je sigurna da će realizacija ovog projekta učvrstiti povezanost regije, te dovesti do kvalitetne razmjene ideja i iskustava koje će doprinijeti da nacionalni parkovi i parkovi prirode na području Dinarskog luka posjećuju brojni turisti iz cijeloga svijeta.

Voditelj projekta “Parkovi Dinarskog luka” Leon Kebe iz WWF-a rekao je kako je ova konferencija prvi korak prema ostvarivanju ugleda Dinarskog luka u Europi i svijetu.

“Da bismo to postigli osmislili smo brend Parkovi Dinaridi i započinjemo suradnju sa sektorom turizma u zemljama Dinarskog luka kako bismo zajedno predstavili prirodno blago koje krasi našu regiju”, istaknuo je Kebe.

Voditeljica komunikacija u WWF-u Petra Boić Petrač kazala je kako su u okviru projekta osmislili brend Parkovi Dinaridi čiji je slogan “Neotkriveni svijet”, a slogan i logo su adaptirani na sve jezike zemalja partnera u projektu, kao i internetska stranica na adresi www.discoverdinarides.com.

“Naš je cilj da nakon tri godine projekta za Parkove Dinaride zna cijela Europa, a i šire, te da parkovi u regiji postanu sinonim za održivi turizam”, rekla je Boić Petrač.

Na konferenciji koja će se održavati do petka, nacionalni koordinatori svih osam zemalja predstavit će zaštićena područja u svojim zemljama i način njihovog upravljanja, a održat će se i radionice o održivom turizmu, procjeni vrijednosti zaštićenih područja te o razvoju budućih zajedničkih projekata. Bit će organiziran i studijski izlet u Nacionalni park Kozara.

Dinarski luk je područje jugoistočne Europe s površinom od otprilike 100 000 km2 i više od 6000 km obalne linije, koje obuhvaća cijelo područje okrenuto prema Jadranskom moru, od grada Trsta (Italija) do Tirane (Albanija). Uključuje dijelove Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Albanije. U njemu su i prirodne ljepote zadarskog kraja, poput Nacionalnog parka Paklenica, Parka prirode Velebit i dr.

Izvor: Zadarski list

 


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.