Kuna će i u 2013. biti najjača valuta u Europi


Hrvatska još najmanje šest mjeseci može tonuti u sve dublju depresiju, a da tečaj kune ostane stabilan, pa čak i precijenjen, jer su devizne rezerve u HNB-u stabilno visoke. Od početka 21. stoljeća tečaj kune varira između 7,4 do 7,6 kuna

Nasuprot sve dubljoj gospodarskoj i socijalnoj depresiji , Hrvatska se primiče 2013. godini kao ekonomija s najstabilnijom i najjačom malom valutom u velikoj Europi. Jer, Hrvatska narodna banka bez novih intervencijskih prodaja deviza uspijeva održati ne samo stabilan, nego i precijenjen tečaj kune, uz koji je i dalje većina uvozne jeftinija od istovrsne domaće robe. Tako je – uz fiksni tečaj – još od listopada 1993., kad je u sklopu tadašnjeg Vladina stabilizacijskog programa u kratkom roku blago potcijenjeni tečaj tadašnjeg hrvatskog dinara zamijenjen visoko precijenjenim i dugoročno štetnim za hrvatsku konkurentnost na liberaliziranom i gotovo posve otvorenom domaćem tržištu.

U međuvremenu Hrvatska je u skladu sa svojim trijumfalnim tečajem većinu najkvalitetnijih gospodarskih i bankarskih potencijala predala mreži velikih inozemnih, pretežno europskih banaka i kompanija, prepolovila svoju proizvodnju i još se enormno zadužila, pumpajući sve do 2009. ukupnu domaću potrošnju do iznosa za osam posto godišnje većeg od ostvarenog nacionalnog dohotka. Danas, u već četverogodišnjoj i gotovo nerješivoj gospodarskoj depresiji, stabilan i još precijenjen tečaj kune svjedoči o tome da ni u najtežoj depresiji ne mora sve biti crno. Stabilan tečaj i niska inflacija su jedine pozitivne reference s kojima Hrvatska 1. srpnja može ponosno ući u veliku EU.

Zbogom proizvodnji
Od početka 21. stoljeća tečaj kune prema euru varira u uskim granicama između 7,4 kune za jedan euru na kraju turističke sezone do 7,6 kuna za jedan euro uoči turističke sezone ili neke nove, jače runde zaduživanja u inozemstvu radi podmirivanja prekomjerne domaće potrošnje. Istodobno, tečaj američkog dolara na hrvatskom je deviznom tržištu oscilirao u širokom rasponu od 8,16 do 4,99 kuna i natrag, zasad samo do oko šest kuna za jedan dolar, u skladu s tečajnim promjenama na relaciji euro-dolar, budući da HNB upravlja tečajem kune u čvrstoj vezi s eurom, a ne sa dolarom.

Zahvaljujući stabilno precijenjenom tečaju kune, prodaji državne imovine strancima i enormnom zaduživanju u inozemstvu, pretežno radi financiranja raspojasane domaće potrošnje, od početka 21. stoljeća do danas devizne su se rezerve u Hrvatskoj narodnoj banci utrostručile, pa prelaze i visinu novčane mase, i iznos jednogodišnjih dospjelih otplata vanjskog duga s kamatama.

Izvjesno je da će se i u idućih 35 dana nastaviti blago klizanje tečaja kune prema euru, budući da u četvrtom tromjesečju za otplatu dospijeva obrok od oko 4,4 milijarde eura, što je protuvrijednost od deset posto godišnjeg bruto-proizvoda! To će ići u prilog preostalim neto-izvoznicima i neto-štedišama u devizama, ali ne i prezaduženoj, uvozno ovisnoj i depresijskoj ekonomiji u cjelini. No, uz devizne rezerve od blizu 12 milijardi eura, zime nema. Dakle, Hrvatska još može tonuti u depresiju, a da tečaj ostane stabilan, čak i blago precijenjen, a devizne rezerve visoke. Nepoznanica je samo – dokad.

Biznis je uvoz
Krunski je paradoks da je hrvatska kuna, kao moneta jedne male, a prezadužene, rasprodane, korupcijom premrežene i gospodarski potonule zemlje, i ovih dana među najstabilnijim valutama u svijetu. Nažalost, tajna velike moći hrvatske kune nije ni u jeftinoj i radišnoj hrvatskoj radnoj snazi, niti u liderskoj inovativnosti i tehnološkoj superiornosti, pa naposljetku ni u otkrivanju golemih naftnih zaliha, nego u višegodišnoj snažnoj ponudi na hrvatskom deviznom tržištu, utemeljenoj na inozemnim zajmovima, na prodaji najkvalitetnijih gospodarskih komada stranim bankama i kompanijama, i na prodaji tisuća i tisuća privatnih nekretnina inozemnim kupcima.

Nakon što je tijekom turističke sezone kupovna moć kune dodatno ojačala i prema euru i prema dolaru, kao i prema švicarskom franku, od početka listopada je izložena uobičajenoj, blagoj, kasnojesenskoj deprecijaciji. Na kraju listopada tečaj je – prema nalazima analitičara HNB-a – bio za 1,1 posto viši nego na kraju rujna, te je iznosio 7,53 EUR/HRK, što je jednako prosječnom tečaju ostvarenom u prvih osam mjeseci ove godine. No, još od početka kolovoza pogoršala se cjenovna konkurentnost hrvatskog izvoza zbog relativno višeg rasta domaćih proizvođačkih cijena u odnosu na one u zemljama izvoza hrvatske robe, pa je ponovno došlo do blagog jačanja kune i njezine kupovne moći, ili u prijevodu do pada konkurentnosti hrvatskog izvoza i rasta profitabilnosti većine uvoza.

Izvor: Novi list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.