Oni im sude!


Theodor Meron, Fausto Pocar, Mehmet Güney, Paul Robinson i Carmel A. Agius suci su Žalbenog vijeća Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, a koji bi sutra trebali donijeti konačnu žalbenu presudu hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.

Podsjetimo, Ante Gotovina je nepravomoćno osuđen na 24, a Mladen Markač na 18 godina zatvora zbog zločina počinjenih tijekom i nakon operacije Oluja. U prvostupanjskoj presudi krivnje je oslobođen general Ivan Čermak te odmah isti dan pušten iz pritvora zatvora u Scheveningenu.

Meron: Srušio presudu Blaškiću i sačuvao dostojanstvo suda u Haagu
Theodor Meron iskusni je sudac izuzetno bogate biografije koji trenutno obnaša poziciju predsjednika suda, a u čijem bi mandatu trebali biti gotovi slučajevi ratnih zločina na području bivše Jugoslavije i Ruande. Već je bio predsjednik suda i to od ožujka 2003. godine do studenog 2005. godine, a ponovno je izabran u listopadu prošle godine s tim da mu je mandat počeo u studenom 2011. godine. Meron je inače američki državljanin rođen je prije 83 godine u poljskom gradu Kaliszu. Preživio je strahote nacističkog logora, a odmah nakon 1945. godine prebacio se u Izrael. Od 1978. godine živi u SAD-u.

UN ga je za suca Međunordno suda u Haagu za bivšu Jugoslaviju izabrao još u ožujku 2001. godine te je raspoređen u Žalbeno vijeće koje zasjeda u žalbenim predmetima za bivšu Jugoslaviju i Ruandu.

Meron je u domaćim krugovima poznat kao sudac koji je srušio 45-godišnju kaznu Tihomiru Blaškiću kojem je dao kaznu točno onoliko dana koliko je Blaškić proveo u zatvoru. Njegova odluka o rušenju presude za Blaškića ocijenjena je kao izuzetno hrabra, no isto tako i vrlo diplomatska za Haški sud jer se sud u Haagu nije osramotio do kraja s obzirom da je Blaškić ipak osuđen na kaznu koju je u međuvremenu bio odslužio.

Humantirano pravo od suda, diplomacije pa do Crvenog križa
Meron se zapravo od početka veže uz sud u Haagu pa je tako zabilježeno da je bio član delegacije Sjedinjenih Američkih Država na Rimskoj konferenciji o uspostavljanju stalnog Međunarodnog kaznenog suda još 1998. godine. Meron je sudjelovao u nacrtima odredbi koje se odnose na definiciju kaznenih djela, uključujući ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Isto tako u njegovoj biografiji ističe se i činjenica da je bio godinu dana radio kao savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a i to u vremenu od 2000. do 2001. godine. Meron je bio angažiran i u Međunarodnom odboru Crvenog križa a specijalnost mu je humanitarno pravo za diplomate. Još uvijek je član Panela o ljudskom dostojanstvu iz Švicarske, kao član odbora uređuje Godišnjak međunarodnog humanitarnog prava te je i dalje u Savjetu SAD-a za vanjske odnose te počasni predsjednik Američkog društva za međunarodno pravo!

Autor je 11 knjiga o međunarodnom pravu, međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima i međunarodnom kaznenom pravu. Obrazovanje je stekao na Harvardu gdje je doktorirao i na Cambridgeu gdje je postao profesorom međunarodno prava.

Sudac Meron dobitnik je niza nagrada i priznanja od priznanja Međunarodne odvjetničke komore “Nagrada vladavine prava” iz 2001. godine, pa do medalje Američkog udruženja za međunarodno pravo iz 2006. godine. Prošle godine dodijeljen mu je i počasni doktorat Sveučilišta u Varšavi.

Sudac Pocar: Nije bitno samo nekoga poslati u zatvor tu je i obnova društva
Sudac Fausto Pocar dolazi iz Italije a već je bio predsjednikom Međunarodnoga kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i to u dva mandata od 2005. do 2008. godine. Obnašao je i dužnost potpredsjednika Suda i to u vremenu od 2003. do 2005. godine.

Pocar je rođen 1939. godine. Profesor je međunarodnog prava na Milanskom sveučilištu, a predavao je i na Akademiji za međunarodno pravo u Den Haagu. Predsjedavao je Komisijom UN-a za ljudska prava, te obnašao dužnost posebnog predstavnika Visokog povjernika UN-a za ljudska prava za Čečeniju i Rusiju.Stalni sudac ICTY-a je od godine 2000., a bio je sudac Žalbenog vijeća Međunarodnog kaznenog suda za Ruandu (ICTR).

“Nikad niste kompletno zadovoljni, ali nekada, kada sam optimističan, mislim da je bilo teško učiniti više u tom periodu. Kada sam postao predsjednik, imali smo veću koncentraciju optuženih. Želio sam da uradim nešto za ljude, jer Tribunal je tu ne samo da šalje nekoga u zatvor već da bude instrument pomirenja i izgradi društvo pocijepano ratom”, rekao je Pocar nedavno u razgovoru za BIRN – Justice Report govoreći o svom mandatu predsjednika suda.

Güney: Vrsni diplomat i sudac
Mehmet Güney je sudac koji dolazi iz Turske, a iza njega također je bogata biografija. Rođen je u 1936. godine u Siirtu a svoje obrazovanje stekao na Sveučilištima u Ankari i francuskom Nancyju.

Specijalist je javnu upravu, diplomaciju Bliskog istoka te naravno za pravo i ekonomske znanosti. Ono što možda ovog suca razlikuje od ostalih je i bogata karijera veleposlanika. Tako je zastupao interese svoje zemlje u Kubi, Singapuru i Indoneziji. Na Međunarodnom sudu je od srpnja 2001. godine.

Agius: Od javnog bilježnika do Vrhovnog suda i UN-a
Carmel A. Agius dolazi iz Malte. Rođen je 1945. godine, a obrazovanje je stekao na sveučilištima Malte. Krenuo je kao javni bilježnik da bi postao predsjednik Ustavnog i Vrhovnog suda Malte.

Karijeru u Ujedinjenim narodima počinje kao savjetnik za Nepal, a na sudu u Haagu je od 2001. godine. Za ovog suca zanimljivo je kako je bio predsjedavajući u slučaju bivše glasnogovornice suda Florence Hartmann.

Robinson: Bio je “glavni” za Miloševića
Patrick Robinson sudac je koji dolazi s Jamajke, a i on je obnašao dužnost predsjednika Suda i to od 2008. do 2011. godine. Rođen je 1944. na Jamajci, a obrazovao se na Sveučilištima u Londonu i u Haagu.

Uža specijalnost mu je pravo mora, prava zraka, međunarodnih sporazuma i oružanog sukoba što je i magistrirao. Ima bogato iskustvo u tijelima Ujedinjenih naroda, a tu je i certifikat Haaške akademije za međunarodno pravo.

U Haagu je od 1998. godine, a u središte zanimanja svjetske javnosti dolazi kao predsjednik Raspravnog vijeća u predmetu protiv Slobodana Miloševića. Bivšu predsjednicu Republike Srpske Biljanu Plavšić pustio je na slobodu nakon dvije trećine odslužene kazne.

Izvor: index.hr



Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.