Čuda oko popisa stanovništva: “nestalo” devet tisuća stanovnika u Zadru


Da s popisom stanovništva ne štima baš kako bi trebalo i da se s popisom svašta događalo u godinu dana otkad su popisivači obišli teren, svjedoče ovih dana popisivači i oni koji su radili na obradi podataka. Mnogo toga je nejasno kad se analiziraju podaci i za Zadarsku županiju

Naime, nije nikad jasno objašnjen podatak zašto je u prošlogodišnjem popisu postojala rubrika “ukupno popisano osoba”, u kojoj je bilo navedeno da su popisivači na terenu našli 179.186 osoba, a zatim je stavljena rubrika “ukupan broj stanovnika”, u kojoj je brojka od 170.398, da bi sada bilo objavljeno kako je pravi broj stanovnika Zadarske županije 170.017 ljudi. Tko su bili oni koji su bili na terenu a nisu priznati kao stanovnici? U cijeloj Hrvatskoj je takvih bilo čak 165 tisuća!

U Obrovcu manje nego u Kruševu
Sad kad su objavljeni podaci o nacionalnom sastavu stanovništva, koji utječu na zastupljenost manjina u predstavničkim tijelima, ali i na mogućnost upotrebe jezika i pisma, pokazalo se da će srpska manjina ostati bez predstavnika u nekim organima vlasti zbog nekoliko stotina ljudi kojih nisu priznati kao stanovnici.

Na zadarskom području je posebno zanimljiva situacija u Benkovcu, Obrovcu i Gračacu. Na području Benkovca popisano je 12.479 osoba, a stanovnika je 11.026. Na području Obrovca popisano je 5433, a priznatog stanovništva je 4333, dok je na području Gračaca popisano 5924, a priznato 5033 stanovnika.

Nije poznato kakav je nacionalni sastav tih nepriznatih, no može se primijetiti da je takvog “viška” puno više u selima u kojima pretežno žive Srbi. Prema službenim podacima, u Benkovcu je 13,78 posto pripadnika srpske manjine, u Obrovcu 31,44 posto, a u Gračacu 45 posto.

Prema mišljenjima ovih dana iznesenim na Županijskoj skupštini, popis stanovništva je pokazao virtualan broj stanovnika jer, primjerice, u Obrovcu je broj porastao u posljednjih deset godina za, kako je rečeno, 30 posto, a stvarno samo za 410 ljudi. No stvar je u tome da je kroz ovih deset godina ipak bilo fizičkog povrata stanovništva, no nije sve priznato.

S druge strane, vrlo je zanimljiv podatak da u samom Obrovcu, bez okolnih sela, živi samo 996 ljudi, dakle manje nego u Kruševu.

Gračac ima pravo na dvojezičnost
Prema odredbama Ustavnog zakona o pravima manjina, u sredinama u kojima manjina čini trećinu stanovništva ravnopravna je upotreba jezika i pisma te manjine. U Obrovcu za primjenu tih odredbi nedostaje nekoliko postotaka, a u Gračacu bi se te odredbe trebale provesti. No u Statutu općine Gračac takva mogućnost nije predviđena zbog lokalnih odnosa snaga, ali moguća je izravna primjena Zakona.

Izvor: Slobodna Dalmacija


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.