Opet kobno otvaranje drugog poluvremena

U 11. kolu ABA lige košarkaši Zadra poraženi su na gostovanju kod Radničkog rezultatom 92:79. Zadrani su u Kragujevac otputovali bez Chaissona Allena i Ante Delaša, te su utakmicu počeli bez razigravača, postavom Batur, Ramljak, Travis, Krasić, Brkić. I u prvih sedam minuta je to izgledalo dosta dobro. Brkić je postigao osam poena, Travis četiri, Batur dva, dok su domaći zabili tri trice (Sinovec, Ćapin, White), jednu dvicu i pet penala. Momčadi su se uglavnom izmjenjivale u vodstvu do rezultata 16:16, a onda je Aleksandar Ćapin krenuo u svoju seriju.

Počeo je polaganjem u kontranapadu, nastavio dvjema tricama pa još jednim lakim košem iz kontre, nakon izgubljene lopte Travisa. Zadar taj ritam nije mogao pratiti. U dva navrata je bilo osam razlike, a na prvi mali odmor Radnički je otišao sa +6, 26:20. Sinovec je na otvaranju druge četvrtine vratio +8, da bi Vrbanc (trica) i Travis (koš faul) u dva napada smanjili na samo -2, 30:28. Onda je White vezao tricu i dvicu pa se neko vrijeme razlika kretala između pet i sedam poena, da bi Kaštropil i Vrbanc drugom tricom vratili -2, 39:37. Miroslav Nikolić je zato, četiri minute prije poluvremena, morao pozvati time-out.

Nekoliko neopreznih reakcija Zadrana omogućile su domaćima da koševima Borisova nakon napadačkog skoka, te Whitea u kontri i prolaskom iza Vrbancovih leđa ponovno odu na +8, 45:37. Tada je Ante Nazor morao reagirati minutom odmora, nakon koje je Batur stavio tricu za 45:40. Šuter Zadra je, nakon novog zakucavanja domaćih (Worthington) s penala smanjio na 47:42, a onda se dogodila još jedna velika neopreznost u gostujućim redovima. Prvo je Kaštropil, dvije sekunde prije poluvremena, napravio nesportski prekršaj na Vardi, ali je ovaj promašio oba bacanja. Onda je Marković izveo loptu sa strane, prebacio cijelu protivničku obranu i pronašao Worthingtona samog pod košem, koji je lako položio za 49:42 na velikom odmoru. Taj je koš, slučajno ili ne, bio početak najveće serije domaćih.

Po izlasku iz svlačionica Radnički je zavladao terenom, a Zadar upao u crnu rupu. U nešto više od pet minuta domaći su zabili 16 poena, a gosti samo tri pa je tako na semaforu zasvijetlilo najvećih 20 razlike, 65:45. Worthington je zabio šest poena, Sinovec i Varda po četiri, a White dva, dok su na drugoj strani poentirali samo Krasić iz igre i Travis s penala. Nije pomogao ni Nazorov time-out nakon 7-0 u dvije minute. Zadar je i nakon toga nastavio promašivati i gubiti lopte na razne načine, od pogrešnih dodavanja do isteka napada. Bila je to klasična zadarska crna rupa, koja je trasirala put u poraz.

Momčad je, doduše, i ovaj put pokazala reakciju, ali se više nije uspjela vratiti u igru. Krasić (5), Prostran (koš faul), Travis i Ramljak u dvije su minute napravili seriju 12-0 za povratak na -8, 65:57. Zadarska zona je u tom razdoblju zaustavila napade domaćih, a Krasić je promašio tricu koja je mogla približiti njegovu momčad na samo pet razlike. To je već u sljedećem napadu kaznio Borisov i Radnički se opet odvojio na +11, 68:57. Na ulasku u posljednjih deset minuta igre bilo je 72:59, što je Zadranima ostavilo još kakav takav tračak nade, ali bilo je jasno da će teško nadoknaditi toliki zaostatak na gostovanju protiv kvalitetnijeg protivnika.

Travis i Prostran (trica) držali su priključak, da bi Vrbanc s pet uzastopnih poena smanjio na -8, 77:69, pet minuta prije kraja. No, to je bilo sve od gostiju na ovoj utakmici. Mijatović je zabio bacanja, a Ćapin svoju četvrtu tricu za 82:69. Seriju domaćih je, nakon time-outa, nastavo Marković dvicom i tricom i vrlo brzo je ponovno bili 18 razlike, 88:70. U samoj završnici je Franko Šango pogodio tricu, prve minute u regionalnoj ligi ubilježio je mladi Lovre Bašić, a Kaštropil je malo popravio osobnu statistiku i smanjio na pristojnih -13.

Zadar je tako ostao na pretposljednjem mjestu s omjerom 3-8, te ga u sljedećem kolu na Višnjiku očekuje izravan dvoboj za ostanak u ligi protiv mađarskog Szolnoki Olaja, koji uoči večerašnjeg gostovanja kod MZT-a u Skopju ima 2-8.

RADNIČKI 92

ZADAR 79

(28:22, 21:20, 23:17, 20:20)

KRAGUJEVAC – Dvorana Jezero. Gledatelja: 2500. Suci: Vojinović (Crna Gora), Jeršan (Slovenija) i Vučković (Crna Gora).

RADNIČKI: Miljenović 1 (1-2), Sinovec 13 (4-5), Ćapin 18, Marković 6 (1-2), Varda 7 (5-10), Birčević 4, Borisov 7 (2-2), Krstović, Mijatović 5 (3-4), White 18, Dragojlović, Worthington 13 (3-4). Trener: Miroslav Nikolić.

ZADAR: Mikulić, Ivanov, Bašić, Travis 14 (2-5), Šango 3, Kaštropil 8 (0-1), Ramljak 7 (1-3), Brkić 8 (2-2), Krasić 11 (4-4), Batur 7 (2-2), Vrbanc 11 (2-2), Prostran 10 (1-1). Trener: Ante Nazor.

Šut za dva: Radnički 23-39, 59%; Zadar 22-38, 58%.

Šut za tri: Radnički 9-23, 39% (Ćapin 4, White 2, Sinovec, Marković, Borisov); Zadar 7-22, 32% (Vrbanc 3, Prostran, Batur, Krasić, Šango).

Slobodna bacanja: Radnički 19-29, 66%, Zadar 14-20, 70%.

Skokovi: Radnički 29 (19+10); Zadar 33 (21+12).

Osobne pogreške: Radnički 24; Zadar 24.

Izvor: Zadarski list