Vaš sljedeći telefon znat će kako se osjećate


Vaš budući ‘smartphone’ mogao bi iz zvuka vašeg glasa prepoznati da ste pod stresom i automatski vam rezervirati masažu. Ili bi pak mogao osjetiti da ste tužni i prikazati vam oglase za antidepresive.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Rochesteru, u SAD-u, razvili su algoritam koji može otkriti ljudske emocije kroz govor i to s većom točnošću nego što je to prije bilo moguće te bez analize značenja riječi koje je izgovorio govornik. Umjetna inteligencija na taj se način susreće s umjetnom intuicijom.

Kako bi kreirali računalni program, tim znanstvenika na Sveučilištu u Rochesteru identificirao je 12 različitih akustičkih značajki glasa govornika, poput visine i glasnoće, te je ove kategorije koristio za klasifikaciju kratkih isječaka govora kao izražavanja jedne od šest različitih emocija – “ljutnje”, “tuge” “gađenja”, “sreće “, “straha” i “neutralnih emocija”.

Softver je zatim programiran tako da poveže određene govorne karakteristike s određenim pozitivnim i negativnim emocijama te na osnovu toga proizvede novi algoritam koji može točno identificirati ljudske emocije s 80,5 posto točnosti, u odnosu na 55 posto točnosti koju su nudili prethodni slični programi.

Apsolventica Sveučilišta u Rochesteru Na Yang, koja je koautorica u ovom znanstvenom radu, već je razvila Windows Phone aplikaciju za smartphone pod nazivom Listen-n-Feel koja funkcionira kao “mobilni emocionalni senzor” te koja omogućava da telefon može detektirati osjećaje govornika, prikazujući nasmiješeno ili namršteno lice ovisno o tonu glasa govornika.

Algoritam čak ne treba niti pratiti ono što govornik govori – samo je važno kako govori.

Autori znanstvenog rada objavili su da bi ovu tehnologiju mogli koristiti psiholozi ili liječnici kako bi pratili pacijente u prirodnijem okolišu nego što je to primjerice, liječnička ordinacija. Tehnologija bi se također mogla koristiti tako da se integrira u smartphone ili u neki drugi gadget koji će “birati pjesme na temelju trenutnih osjećaja” korisnika.

Lako je dalje zamisliti cijeli niz naizgled znanstveno-fantastičnih aplikacija. Što ako bi vam vaš Siri u iPhoneu mogao šaputati nježne riječi kada ste pod stresom? Ili vam poslužiti reklamu za Prozac ili pak oglas za Starbucks kada zvučite pospano? Ako telefon može osjetiti što vi osjećate, budite sigurni da je više nego vjerojatno da će to moći osjetiti i oglašivači.

Izvor: net.hr/s.b./Huffington Post


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.