Zadrani pali u posljednjoj minuti

Zadrani su u Stožicama bili na minus 16 početkom posljednje četvrtine, ali su tada napravili seriju 10-0 i potom malo po malo odveli utakmicu u neizvjesnu završnicu. Olimpija, koja je do tada velikim dijelom živjela od šuta, više nije uspijevala pogoditi ništa izvana i prednost joj se iz minute u minutu topila. Delaš je tricom pa slobodnim bacanjima približio goste na samo pola koša, 81:80, manje od minute prije kraja. Tada je, međutim, najbolji igrač utakmice Jaka Blažić, nakon serije promašenih šuteva, pogodio tricu za 84:80, koja se u konačnici pokazala ključnom. Pritom je imao i malo sreće, jer je do lopte došao nakon što je Travis blokirao pokušaj Rannikka. Zadrov Amerikanac je potom pod prekršajem promašio polaganje i pogodio samo jedno bacanje, a Murić je realizirao oba za 86:81 i tu je priči bio kraj.

Zadar poveo
Zadar je bolje otvorio utakmicu, te je polaganjima Ramljaka na asistencije Travisa i tricama Delaša poveo 5:10 nakon tri minute. Omić je petim poenom smanjio na minus tri, no tada Travis veže pet poena za 7:15 i domaći su već u četvrtoj minuti morali pozvati time-out. To ih je malo trgnulo, te su Omić i Blažić koš-faulom vratili na tri razlike. Malo kasnije gosti su bacanjima Travisa i tricom Morovića došli do +7, ali tu prednost nisu dugo zadržali. Blažić je još jednom poentirao uz dodatno bacanje, a Rannikko prvom tricom Ljubljančane približio na samo pola koša, 19:20. Ivanov i Kaštropil zadržali su Zadrane u minimalnom vodstvu (23:25) do početka druge dionice, no Olimpija se polako počela razigravati u napadu. Dobro je po ulasku reagirao 17-godišnji krilni centar Sulejmanović, a Ranniko i Bubnić preokrenuli su na 27:25. Pritom valja istaknuti da su vrlo rano čak tri zadarska igrača zaradila po tri prekršaja, Ramljak, Kaštropil i Krasić.

Raspucana Olimpija
Travis je sa pet vezanih poena odveo svoje na 27:30, ali onda je krenuo Rannikko-show. Finac je vezao tri uzastopne trice u tri napada za 36:30 i natjerao Nazora da na sredini druge četvrtine pozove minutu odmora. To, međutim, nije pomoglo u prekidu crne serije. Iza linije 6,75 pogodio je i Prepelič, da bi Sulejmanović “zmajčekima” donio prvu dvocifrenu prednost 41:30. Seriju 14-0 Olimpije prekinuli su tek Krasić i Nurkić, a ovaj prvi je malo kasnije zabio i tricu za -6, 43:37. No, Sulejmanović je bio nezaustavljiv, a Močnik je šestom tricom vratio svojima +11, 48:37. Da gosti na veliki odmor ipak odu s jednoznamenkastim zaostatkom pobrinuli su se Nurkić, koji je pogodio prvo bacanje i Krasić, koji je nakon promašenog drugog skočio u napadu i položio za 48:40.

Domaći na +16
Drugo poluvrijeme počelo je s kud i kamo boljim obranama, što je rezultiralo i mnogo manjim brojem koševa. Domaći su ostali na suhom tri minute, no za to su vrijeme na drugoj strani zabili samo Ramljak (bacanje) i Travis za 48:43. Pet razlike bilo je i nakon koševa Omića i Ivanova (50:45), ali onda Blažić bacanjima i tricom vraća na +10, 55:45 u 26. minuti. Ivanov je pogodio dva od četiri penala, a Rannikko svojom petom tricom povisio na 58:47 i najavio novu seriju svoje momčadi. Do kraja treće dionice raspoloženi Blažić je ubacio još osam poena (polaganje i dvije trice), a Bubnić je pogodio s poludistance. Zadrane su na 11 razlike zadržali Travis (koš i bacanje), Batur (trica iz kuta), te Prostran i Kaštropil sigurnim izvođenjem penalima. Tako je uoči posljednjih deset minuta igre na semaforu svijetlilo 68:57, iako su Ljubljančani prethodno u dva navrata imali +15. Kada su Bubnić tricom iz kuta i Prepelič na otvaranju četvrte četvrtine donijeli Olimpiji najvećih 16 razlike, 73:57, mnogi su pomislili da utakmica u završnici ide u mirne vode, no Zadrani se nisu predavali.

Zadarski povratak
Seriju je otvorio Batur, nastavio Travis (koš i dodatno) pa je pet poena vezao Krasić za samo -6, 73:67. Domaćem treneru zazvonilo je zvono za uzbunu pa je nakon serije 0-10, šest minuta prije kraja, morao pozvati time-out. Njegova je momčad sve teže pronalazila put do koša, šut je stao, a imala bi i većih problema da joj gosti nisu dopustili još jedan skok u napadu, poslije kojega je Murić poentirao za 75:67. Oba su sastava ušla u bonus pa je četiri minute prije kraja krenula serija slobodnih bacanja. Batur je zabio tri, Travis četiri, a na drugoj strani Murić dva pa se Zadar približio na samo tri razlike, 77:74. Omić je s polaganjem i zakucavanjem, opet poslije skoka u napadu, povisio na +6, 81:75, nakon čega je uslijedila već opisana završnica.

OLIMPIJA – ZADAR 88:81
(21:23, 27:17, 20:17, 20:24)

LJUBLJANA – Arena Stožice. Gledatelja: 2000. Suci: Milivoje Jovčić (Srbija), Milija Vojinović i Miloš Koljenšić (oba Crna Gora).

OLIMPIJA: Rupnik, Prepelič 7, Blažić 26, Rannikko 17, Salin, Murić 8, Bubnić 7, Močnik 3, Sulejmanović 8, Omić 12. Trener: Sašo Filipovski.

ZADAR: Allen, Ivanov 7, Travis 26, Šango, Kaštropil 4, Delaš 11, Ramljak 5, Krasić 12, Batur 8, Nurkić 3, Morović 3, Prostran 2. Trener: Ante Nazor.

Šut za dva: Olimpija 21-40, 52%; Zadar 16-40, 40%.

Šut za tri: Olimpija 12-30, 40% (Rannikko 5, Blažić 4, Prepelič, Bubnić, Močnik); Zadar 7-17, 41% (Delaš 3, Krasić 2, Batur, Morović).

Slobodna bacanja: Olimpija 10-11, 91%; Zadar 28-38, 74%.

Skokovi: Olimpija 29 (16+13); Zadar 32 (20+12).

Osobne pogreške: Olimpija 28; Zadar 23.

Izvor: Zadarski list