Gubili 20, došli na minus četiri, pa pali pod tricama

Zadar je doživio petnaesti poraz u regionalnoj ligi i sada je na diobi posljednjeg mjesta sa Szolnoki Olajem i Splitom, dok Široki, koji također ima sedam pobjeda, svoju utakmicu 22. kola igra večeras. Budućnost je od prvog napada krenula punom snagom i odmah pokazala razliku u kvaliteti. Prvi koš zabio je Vitkovac, da bi Aleksa Popović s linije slobodnih bacanja krenuo u svoju veliku seriju. Kaštropil je u četvrtoj minuti zakucao prve zadarske poene iz igre (3:4), no Zadar nijednom nije uspio povesti. Popović je pogodio tricu pa svega nekoliko sekundi kasnije položio u kontranapadu za 3:9. Travis je s dva koša pokušao držati svoje u igri, no gosti su vrlo brzo otišli na dvocifrenu razliku. Na nova bacanja Popovića nadovezao se Bunić pa je tricu pogodio i Strahinja Milošević, da bi Vitkovac s penala prvi put postavio +10, 7:17, u sedmoj minuti. Jedno bacanje pogodio je i Kaštropil, no uslijedila je nova kanonada Budućnosti. Popović i Ivanović dalekometnim su ubačajima u manje od minute povisili na +15, 8:23. Tek je Travis s još pet poena pomaknuo Zadrovo stanje na semaforu, no prvu dionicu zaključio je Bunić košem za dvostruku razliku, 13:26. Došli su domaći na otvaranju druge četvrtine na -10, 16:26 (Brkić 2, Travis), ali se nisu uspjeli spustiti na jednoznamenkasti zaostatak. Dva Miloševića, Milan i Strahinja, te nezaustavljivi Popović (dvica i trica) napravili su seriju 9-0 i Podgoričani su pobjegli na ogromnih +19, 16:35. Ni izmjene ni minute odmora u tom razdoblju nisu pomagale Zadranima. Vrlo dobra podrška s tribina na trenutak se pretvorila u zvižduke, no Tornado je pjesmom cijelo vrijeme bodrio svoju momčad, unatoč teškoj situaciji na terenu, a time je povukao i ostatak dvorane. Igrači kao da su to osjetili pa su se u završnici prvog poluvremena ipak malo pribrali. Obrana je uspjela koliko toliko zaustaviti dotad prilično raspoložene goste, a Kaštropil s osam poena i Krasić pobrinuli su se da na velikom odmoru razlika bude prihvatljivih 13 poena. S tih 26:39 domaći su mogli biti sasvim zadovoljni, s obzirom na to kakav je bio odnos snaga na terenu. Taj ritam, međutim, nisu uspjeli prenijeti u treću četvrtinu. Opet je otvorio Popović, da bi nakon penala Ramljaka, Bost vezao dvije trice. Tako je u svega nekoliko minuta na semaforu ponovno zasvijetlilo 19 razlike, 28:47. Nazorova minuta odmora u prvom je trenutku dala rezultata, jer su Delaš (bacanja) i Ramljak smanjili na 32:47. No, prve poene je tada postigao Mihailović, a osmu gostujuću tricu Ivanović za najvećih 20 razlike, 32:52 u 26. minuti. U tim je trenucima izgledalo kao da utakmica ide jednosmjernom ulicom u korist Budućnosti, no Zadrani se nisu predavali. Po dvaput su zabili Kaštropil i Batur, da bi seriju 11-0 u tri minute kompletirao Franko Šango tricom iz kuta. Tako je nakon dugo vremena razlika smanjena na jednoznamenkastu, 43:52. Proključalu dvoranu nakratko je smirio Popović, koš-faulom za +12 „plavih”, no treću četvrtinu zaključio je Batur, košem sa sirenom za 45:55. Na tribinama je ponovno uzavrelo, svi su vjerovali u čudesan preokret u posljednjoj četvrtini. Tri minute trebalo je Zadranima da postignu prvi koš, ali ni Podgoričani nisu bili mnogo uspješniji. Popović je zabio jedno, a Mihailović nijedno bacanje. Na koš Kaštropila odgovorio je Vitkovac, nakon čega Batur tricom smanjuje na -8, 58:50. U gostujuće redove uvukla se nervoza. Bacanje je promašio i Vitkovac, da bi Prostran i Brkić (koš-faul) vratili potpunu neizvjesnost, na samo četiri razlike, 55:59. Dejan Radonjić je 4,28 prije kraja morao pozvati time-out. Vitkovac je, nakon sumnjivog prekršaja, pogodio oba penala, no Delaš polaganjem odmah vraća na -4, 57:61. I onda se, tri minute prije kraja, opet ukazao Aleksa Popović. Zabio je četvrtu tricu iz pet pokušaja, a u sljedećem napadu je Bost pogodio svoju treću od šest šuteva. Bio je to ukupno deseti ubačaj Budućnosti iza linije 6,75 za povratak na 10 razlike, 57:67 i definitivnu potvrdu pobjede. Kaštropil je promašio dva bacanja, a na semaforu je ostalo premalo vremena za novi zadarski pokušaj povratka.

ZADAR – BUDUĆNOST 60:72
(13:26, 13:13, 19:16, 15:17)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2500. Suci: Ilija Belošević, Dragan Nešković i Jasmina Juras (svi Srbija).

ZADAR: Bašić, Olivari, Travis 10, Šango 3, Kaštropil 20, Delaš 4, Ramljak 5, Brkić 5, Krasić 2, Batur 9, Nurkić, Prostran 2. Trener: Ante Nazor.

BUDUĆNOST: Mihailović 2, M. Popović 1, M. Milošević 2, S. Milošević 7, Lee, Vitkovac 10, Bunić 6, A. Popović 29, Ivanović 6, Nikolić, Ivanov, Bost 9. Trener: Dejan Radonjić.