LINIĆEV PLAN ZA SPAS “Smanjit ćemo uvoz: Hrvatska postaje izvoznik struje i plina!”


S ministrom financija Slavkom Linićem razgovarali smo jučer ujutro: iznio je plan kojim namjerava spasiti državne financije i pokrenuti ekonomiju.

Kakve posljedice novog, Moody’sova snižavanja rejtinga hrvatskih državnih obveznica očekujete?

– Na financiranje duga i deficita, s obzirom na dobru likvidnost inotržišta s kapitalom, vjerojatno ne bi trebalo biti značajnijih posljedica, osim što je očito da će trošak tog financiranja u iduće dvije godine biti stalno nešto viši s obzirom na to da smo ušli u neinvesticijski rejting. Ali, evidentno je da će svaki od investitora, koji budu ulagali u Hrvatsku, imati više problema jer kad ulaze u zemlju s neinvesticijskim rejtingom, tada je kapital skuplji. Njima će investicije poskupjeti.

S obzirom na strukturu kupaca, sadašnjih vlasnika hrvatskih državnih zadužnica, a to su većinom inozemni mirovinski fondovi, hoće li oni biti prisiljeni prodavati hrvatske obveznice u skladu sa svojim statutima koji im možda ne dopuštaju držanje ‘junk’ vrijednosnica?

– Neće biti prisiljeni rasprodavati naše obveznice jer sekundarno svjetsko tržište za naše obveznice pokazuje veliki interes za kupnju hrvatskog duga. Tržište još uvijek ocjenjuje da rizici povezani s Hrvatskom nisu veliki, problem je formalno investicijskog i neinvesticijskog rizika, a ne države koja stvarno ne bi mogla servisirati svoje obveze. Prema tome, očito je da na sekundarnom tržištu vidimo veliku potražnju, a zbog velike potražnje vrijednost naših obveznica je daleko viša (a prinos daleko manji) nego kad mi zaključujemo prodaju, tako da nemamo problema s refinanciranjem.

Budući da je inozemni dug devizni i da je već relativno prilično velik, očekujete li da bi se država kod otplate obveznica i plaćanja kamata mogla naći u situaciji da ne može na domaćem tržištu kupiti dovoljno deviza ili da izazove rast cijene deviza?

– Uvijek je nužno servisirati dugove iz različitih izvora, važno je da naša bilanca plaćanja s inozemstvom i vanjskotrgovinska bilanca budu pozitivne. S druge strane, zato se idemo vani zaduživati da imamo dovoljno likvidnosti i da Narodna banka može održavati tečaj…

Sve za kamate

Vi govorite o refinanciranju… Znači li to da ne vidite izglede da se državni inozemni dug u skoro vrijeme počne smanjivati?

– Sve što smo dužni mi refinanciramo i dok god imamo proračunski deficit – dodatno se zadužujemo. Kad gledamo proračun 2013., većinu deficita od deset milijardi kuna predstavlja kamata.

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.