Istraživanje: Gotovo ni jedna županija, grad i općina nije regulirala što s “darovima” poduzetnika


“Velik broj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave uopće nije donio dokument kojim se reguliraju darovi i naknade od poslovnih partnera i poslovnim partnerima (preko 94 posto), odnosno povjerljivost i nepristranost (preko 87 posto)”, stoji u istraživanju Ministarstva pravosuđa i Ministarstva uprave koji su sastavili upitnik s pitanjima koja se odnose na transparentnost rada jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istraživanja je obuhvatilo sve općine, gradove i županije u Republici Hrvatskoj.

Samo 16 posto ih ima pravila za razdvajanje privatnih i poslovnih interesa
“Utvrđeno je da na razini Republike Hrvatske djeluje 429 općina, 126 gradova i 20 županija i Grad Zagreb. Tijekom ispunjavanja upitnika, neke jedinice su imale znatnih problema iz razloga što posjeduju jedno računalo a i to jedno je u kvaru. Osim toga, broj zaposlenih u nekim jedinicama bio je ograničavajući faktor u pogledu brzine ispunjavanja upitnika. Smatra se važnim razmotriti novi način ustroja Republike Hrvatske kako bi došlo do osnivanja većih jedinica od postojećih”, stoji u zaključcima istraživanja koji su objavljeni na posebnoj stranici antikorupcija.hr.

U dokumentu je naglašeno da je samo 16 posto jedinica donijelo dokument koji sadrži pravila vezana uz razdvajanje privatnih i poslovnih interesa pa je i više nego vidljivo da je potreban velik napredak kako bi se na najmanju moguću mjeru svela mogućnost nastanka sukoba interesa lokalnih službenika i dužnosnika.

Etički kodeks na lokalnim razinama? Što je to?
“Preko 90 posto jedinica nije uopće imenovalo povjerenika za etiku, a i od onih koje jesu, manje od polovice je objavilo njegove kontakte na svojim mrežnim stranicama. Ne čudi stoga ni mali broj službenika koji su prošli izobrazbu u cilju promoviranja etičkog postupanja (208 sveukupno). Sve navedeno dovodi do zaključka da jedinice lokalne i područne samouprave moraju puno više pozornosti pridati razvoju etike i integriteta s obzirom da je i u Strategiji suzbijanja korupcije to navedeno kao jedan od osnovnih problema u cjelokupnoj antikorupcijskoj politici”, naglašava se u zaključcima istraživanja.

S obzirom da etički kodeks trenutno postoji samo za državne službenike, trebalo bi razmisliti i o donošenju istog takvog dokumenta na razini lokalne odnosno regionalne samouprave kako bi se unaprijedio etički standard na svim razinama vlasti, navodi se u istraživanju.

Porazan je i podatak da u samo 22,47 posto jedinica kontakt podaci službenika za zaštitu osobnih podataka (adresa sjedišta i broj poštanskog ureda, e-mail, tel., fax.) dostupni su na početnoj mrežnoj stranici jedinice. No, “problemi” tek nastaju kada je riječ o javnoj nabavi.

Neistražen teren donacija i sponzorstva
“Objava informacija o statusu svih pokrenutih postupaka javnih nabava i svih odluka u postupku provođenja postupaka javne nabave ne prakticira se u dovoljnoj mjeri jer od ukupnog broja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave njih tek nešto više od 230 objavljuje navedene podatke na svojim mrežnim stranicama. U svrhu potpunije primjene načela transparentnosti, preporučuje se svim jedinicama, koje su u mogućnosti, da na svojim mrežnim stranicama objavljuju navedene podatke”, stoji u istraživanju.

No tek su se “donacije i sponzorstva” našle kao neistražen teren za potencijalne sukobe interesa.

“S obzirom da je utvrđeno da je ukupni iznos sponzorstava i donacija u 2011. godini (obveznih i dobrovoljnih) bio preko 700 milijuna kuna potrebno je odmah odrediti kriterije za dodjelu donacija i sponzorstava, utvrditi ozbiljne smjernice u odnosu na način dodjele te na najtransparentniji način pristupati daljnjoj dodjeli novčanih sredstava. Ujedno, predlaže se izvršiti dodatne kontrole u pogledu dodjele financijskih sredstava putem donacija i sponzorstava kako bi se spriječile eventualne zlouporabe”, navodi se u istraživanju.

Izvor: index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.