Teški pregovori: Prehrambena industrija traži rasterećenje po PDV-u za 2,5 mlrd. kuna
Usklađivanje Zakona o porezu na dodanu vrijednost s pravilima Europske unije donijet će novosti koje neće oduševiti građevinare ni potencijalne kupce stanova, ali ni vjerske organizacije, branitelje te obrtnike.
Ipak rasterećenje stiže na neke prehrambene proizvode, a nautičari su konačno dobili povlasticu na neoporezovano gorivo. PDV je prehrambenoj industriji snižen na pet posto za kruh, mlijeko i mliječne proizvode te na 10 posto za ulje, šećer i dječju hranu. Objašnjavajući odluku smanjenja PDV-a na pet posto za dnevne novine, ministar financija Slavko Linić najavio je na sjednici Vlade da će sniziti PDV na još neke namirnice.
– Intenzivno pregovaramo s prehrambenom industrijom. To je vrlo težak razgovor jer su njihovi zahtjevi teški više od 2,5 milijardi kuna, ali nastavljamo – rekao je Linić i napomenuo da se pregovara o sniženju PDV-a samo na neophodnim proizvodima.
I dok će se hrana dodatno rasteretiti, poduzetnicima koji posluju u slobodnim zonama bit će teže, jer se ulaskom u EU takva područja ukidaju. Velika promjena dogodit će se i braniteljima i vjerskim organizacijama. Braniteljima se ukida povlastica uvoza automobila bez poreza, a vjerske organizacije neće više moći uvoziti vjerske predmete bez plaćanja PDV-a. To neće biti veliki problem, jer se kaleži, crkvena zvona, svete slike, križevi te oltari ionako rijetko naručuju, objasnili su nam u crkvenim redovima. Ulaskom u EU mijenja se naplata poreza pa će tako ubuduće kupac, a ne autokuća plaćati PDV na automobil. Tko kupi automobil iz EU, morat će se registrirati kao “privremeni obveznik” i platiti PDV po hrvatskoj stopi od 25 posto bez obzira u kojoj je zemlji kupio auto.
Umjetnici u sustavu PDV-a
Nakon ulaska u EU obrtnici će morati plaćati PDV po fakturi, a ne po realizaciji prodaje, a slobodni umjetnici morat će plaćati PDV, kao i svi ostali, ako ostvare više od 230.000 kuna prihoda tijekom godine. Kako smo već napomenuli, na gorivo za plovila koja plove na otvorenom moru neće se obračunavati PDV-a što je velika pomoć razvoju nautičarstva na Jadranu.
Od 2015. PDV će se plaćati i na građevinsko zemljište
Od 1. siječnja 2015. PDV će se plaćati i na građevinsko zemljište što znači da će njegova cijena narasti za 25 posto. To će posljedično cijenu stanova povećati za 5 do 6 posto, jer trošak za zemljište čini oko petine ukupne cijene stana. Građani pri prodaji nekretnina ipak neće plaćati PDV, jer nisu obveznici tog poreza, iako bi se baš to moglo naslutiti iz jučerašnjeg govora ministra financija koji je kazao da “se nekretnine neće moći prodavati bez PDV-a, a porez će plaćati kupac”.
Izvor: Jutarnji list