Direktori u kamion ukrcali 15 do 18 tona sirove kože

Joso Štulina (desno)

Inženjer kožarske tehnologije u bivšoj tvornici kože Zadar Milić Zindović, jučer je svjedočio u nastavku suđenja koje se nakon gotovo 20 godina vodi protiv bivših direktora Jose Štuline (66) koji je bio generalni direktor, Frane Zvonimira Negra (72) tada financijskog i Mladena Paleka (67) tehničkog direktora bivše Kožare. Optuženi su za pokušaj kaznenog djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja zloporabom ovlasti u gospodarskom poslovanju u postupku pretvorbe i privatizacije.

– U trenutku kada smo zatekli robu, odnosno sirovu kožu u pogonu u Gračacu, nije bilo moguće procijeniti vrijednost, količinu i kvalitetu te kože, ni stupanj njezine iskoristivosti. Odmah nakon Oluje zajedno s direktorima obišao sam cijeli taj pogon koji je bio teško devastiran, a kako nismo imali paleta ukrcali smo sve u jedan kamion. Mislim da se radilo od oko 15 do 18 tona sirove kože koju smo prebacili u tvornicu u Zadru – prepričavao je svjedok Zindović.

Naglasio je kako o rukavicama na zna ništa, ali da ih je vidio na zalihama, dok je 16 tona sirove kože stiglo iz Gračaca u Zadar. Izrazio je sumnju da je koža dovezena iz Gračaca vrijedila tadašnjih 300 tisuća DEM-a.

Bivši direktor Područnog ureda Fonda za privatizaciju u Zadru, Miljenko Kovačević naglasio je kako je nakon oslobođenja gračačkog pogona bilo bitno zagospodariti tim pogonom jer je to bio sastavni dio poduzeća.

– Fondu je bilo stalo da nakon oslobođenja okupiranih područja svaka firma odmah zagospodari svojim pogonima. Ne znam što je bilo s pogonom u Gračacu. Onaj tko je gospodario firmom u vrijeme pretvorbe i privatizacije, odlučivao je o svemu. To je bila autonomna pretvorba i privatizacija, a Hrvatski fond za privatizaciju ako je sumnjao, provjeravao je predloženi model – pojašnjavao je svjedok Kovačević. Dodao je među ostalim u svom svjedočenju, kako bi oni u Fondu u to vrijeme bili sretni kada bi netko tako devastirane područje spasio.

Bivši se direktori podsjećamo, optužnicom terete da su kao odgovorne osobe u Tvornici kože Zadar d.d. s ciljem da se njihovo poduzeće nepripadno okoristi, iz Pogona za štavljenje kože u Gračacu preuzeli kožu i zaštitne rukavice koju su procijenili na 21.630 DEM-a, a onda takav iznos prijavili Fondu za privatizaciju radi procjene vrijednosti zbog naknadnog uključivanja u pretvorbu. Po optužnici to je učinjeno s namjerom da razlika do realne vrijednosti, koja iznosi 308.027 DEM-a, pripadne poduzeću, a na štetu Fonda.

Suđenje se nastavlja.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.