Zašto Hrvatska nema robne kuće kao New York?


Svima onima koji u skoroj budućnosti planiraju po prvi put skoknuti do New Yorka, obećajem najbolji shopping na svijetu. Zbog neiscrpne i raznolike ponude za zaista svakog kupca, preporučam što veći shopping budžet, čak i ako to podrazumijeva zaduživanje (to je jako dobar savjet koji sam i sama dobila) jer ne možete niti zamisliti koliko će vas toga u New Yorku oduševiti i namamiti. Preporučam da ne nosite mnogo prtljage, jer ćete tamo naći i više nego vam treba. Šarmantni butici u kvartovima SoHo i Meatpacking District nešto su što definitivno nedostaje Zagrebu.

Brojni outlet centri na rubovima grada, jeftini shopping centri u obližnjem New Jerseyu (gdje se ne plaća porez na odjeću i cipele pa su cijene niže), dizajnerski butici dostojni modne metropole kakve ćete naći na Madison aveniji, ogromne robne kuće kao iz crno-bijelih filmova… Sve to čini bogatu shopping ponudu New Yorka. Nema velikog modnog imena koje tamo ne možete kupiti – svi su prisutni, ako ne u vlastitom butiku, onda u ponudi skupih robnih kuća ili concept dućana koje ćete nalaziti po cijelom gradu.

Obilje i ne čudi s obzirom da New York godišnje posjete milijuni turista željnih vrhunske kulture, hrane, zabave i naravno, mode. Na takvom tržištu ponuda i mora biti megalomanska – sve ostalo je neiskorišteni potencijal za dobru trgovinu i zaradu. Naše su prilike neusporedive sa situacijom u New Yorku. Osim što nas je ukupno jako malo, mnogi su u financijskim problemima, na rubu siromaštva ili nezaposleni. New York, s druge strane, pršti od prepunih novčanika što svojih dobrostojećih stanovnika, što bogatih turista koji ga svakodnevno pohode.

Na pojedinim ulicama Manhattana je tolika gužva da se nije moguće niti normalno kretati, a slično je i u brojnim prodavaonicama. Ispred nekih, smještenih na Petoj aveniji, formirani su redovi turista koji čekaju svoj red za shopping, a zaštitari propuštaju unutra tek onoliko novih kupaca koliko ih s druge strane izađe. Neviđeno! Meni su se osobno najviše svidjele njujorške robne kuće. To nisu samo shopping meke, to su institucije američke maloprodajne povijesti, ali i društvenih događanja.

Malo je poznato da se začeci njujorškog tjedna mode vežu uz jednu od njih gdje su redovito održavane revije kao prezentacije novih kolekcija u ponudi i novih dizajnera na tržištu. Ista je robna kuća zaslužna za dovođenje brojnih europskih dizajnera u Ameriku – od YSL-a do Fendija i Armanija. Govorim naravno o Bergdorf Goodmanu. Ne znam na što vas sintagma “robna kuća” asocira, ali u Americi su to moderni hramovi mode. Najbolje od njih locirane su oko Pete avenije i nude vrhunsku modu u vrhunski uređenim interijerima.

Prvo čime će vas oduševiti su bajkoviti izlozi u koje se ulaže toliko novca i truda da bi se neki od njih mogli nazvati umjetničkim djelima. A unutra… Baš kao na filmu, sve blista i vrišti “bogatstvo”. Preporučam da svakako posjetite svih “pet divova s pete” – Bergdorf Goodman, Saks, Bloomingdale’s, Lord and Taylor i Barney’s (iako Bloomingdales i Barney’s nisu baš na Petoj, ali su jako blizu). Njihova je ponuda pomno izabrana od strane vrhunskih buyera koji redovite sjede u prvim redovima svih važnih revija.

Izvor: Moda.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)