Pet razloga zašto su sukobi u Siriji danas opasniji nego ikad: Treba li svijet strahovati od novog globalnog rata?


Dok su oči cijelog svijeta bile uperene u Boston i Sjevernu Koreju, sukobi u Siriji ušli su u novu fazu – sve je izvjesnije da bi se rat mogao proširiti i izvan granica zemlje, a nije nemoguća ni opcija da preraste u globalni rat. Ono što je započelo kao pobuna protiv sustava ubrzo je preraslo u pravi krvavi rat, vrtlog koji u svoj centar povlači i ostale zemlje regije.

Većina analitičara smatra da SAD mogu učiniti vrlo malo ili ništa da bi utjecale na situaciju u Siriji, a još više njih se slaže da se SAD ne bi trebale uopće uključivati u sukob, jer bi samo pogoršale situaciju. S druge strane, postoje i oni koji tvrde da SAD na smiju ostati neutralne, jer će regionalni akteri ubrzo krenuti u pohod na “nasljeđe” koje smatraju da im pripada, dok će druge svjetske vojne sile, poput Irana i Sjeverne Koreje, neaktivnost SAD-a percipirati kao slabost.

Nakon nekoliko napada na Damask prošlog tjedna, izvedenih od strane izraelske vojske, kritičari tvrde da je sirijski predsjednik Bashar al-Assad ranjiviji nego ikada. Dvije godine nakon početka građanskog rata, analitičari vjeruju da je Sirija u ozbiljnoj opasnosti da postane nova Somalija i da njome zavladaju anarhija i terorizam. I dok Somalija nije bila u posjedu kemijskog oružja, niti raketa i moderne vojne opreme – u Siriji je situacija sasvim drugačija i mogućnost da sukob eskalira i izvan granica zemlje samim time je mnogo veći.

Pet je osnovnih razloga, piše CNN, zbog kojih sukob u Siriji danas izgleda opasnije nego ikada.

Rat za premoć između Izraela i Hezbolaha

Dvije godine je Izrael promatrao kako brutalna represija u Siriji prerasta u krvavi rat. Iako nisu priznali da su upravo oni izveli napade na Damask tijekom prošlog tjedna, stručnjaci su uvjereni da u to nema sumnje. Ali, zašto bi se Izrael želio izravno uključiti u građanski rat u Siriji? Zbog činjenice da Iran isporučuje nuklearno oružje i rakete al-Assadovim saveznicima – Hezbolahu.

Njihov najveći strah leži u mogućnosti da Iran Hezbolahu isporuči rakete dalekog dometa, što bi predstavljalo izravnu prijetnju njihovom teritoriju. Jedna takva pošiljka već je stigla nedavno u Damask, a nije ni slučajnost da je izraelski napad za cilj imao jedan “istraživački centar” u Damasku, gdje se čuva oružje koje je iz Irana poslano za Hezbolah.

Poruka koju je napadom na Damask Izrael htio poslati bila je jasna: Ako pokušate posredovati u razmjeni oružja između Irana i Hezbolaha, naš odgovor bit će trenutačan i razoran”. Stručnjaci vjeruju da bi, ako dođe do eskalacije ovih sukoba, svijet ubrzo mogao svjedočiti globalnom ratu između, s jedne strane, Izraela, zemalja regije i zapadnih zemalja te Irana, Hezbolaha i Sirije s druge strane.

Vjerski sukobi naglašeniji nego ikada

Sirijski pobunjenici, većinom Suniti, tvrde da stotine, ako ne i tisuće vojnika Hezbolaha (šiiti) sada ratuje na strani Assadovog režima. Glavni tajnik Hezbolaha, Hassan Nasrallah, prošlog je tjedna izjavio da njegova stranka neće sjediti prekriženih ruku i gledati kako se Assadov režim urušava. Analitičari tvrde da postoji vrlo veliki rizik da će sunitski džihadisti na granici s Libanonom uskoro ustati protiv vojnika Hezbolaha i samim time izazvati još jedan “rat unutar rata”.

Sirijska opozicija posvuda vidi Iran i Hezbolah. Upozoravaju da su upravo njihovi vojnici odgovorni za masakre na sunitskim stanovništvom koje živi na područjima pod njihovom kontrolom. Nekoliko takvih masakara prijavljeno je tijekom prošlog tjedna u obalnim enklavama u Baniyasu i al-Baydi.

Assad će ići na sve ili ništa

Nakon što je proteklih nekoliko mjeseci proveo u defenzivi, čini se da je Assadov režim danas spremniji no ikad povratiti područja koja su zauzeli pobunjenici pod svoju vlast – i to pod svaku cijenu. “Assadov režim spreman je eskalirati na bilo koji način, samo da bi sačuvao svoj teritorij i uspješno podijelio zemlju”, kaže Anthony H. Cordesman, vojni stručnjak Centra za strateške i međunarodne studije.

Područja u kojima je Assadov režim najžešće udarao su Daraya, južno od Damaska te regija Gouta. Sasvim je jasno da je Assad investira ogromne svote novca u naoružanje i pokušaje preuzimanja ključnih ciljeva pod kontrolom pobunjenika na jugu i u središtu Sirije, a krajem prošle godine ostvario je i nekoliko jako važnih pobjeda.

Kako u ovom slučaju treba reagirati međunarodna zajednica? Mnogi smatraju da je najbolji potez opskrbljivanje pobunjenika oružjem, odnosno proturaketnim štitovima, ali zbog straha da bi u tom slučaju sukob vrlo brzo eskalirao na globalnu razinu, ima i onih koji se zalažu za opciju nemiješanja međunarodne zajednice u sukobe u Siriji.

Razvoj kemijskog oružja

Priče o tome da se u sukobima u Siriji koristi kemijsko oružje dosad su bile samo na razini nagađanja. Ipak, prema posljednjim izvještajima, zabilježeno je da je Assadova vojska u nekoliko navrata, posebno u napadima na Darayju, koristila kemijsko oružje. Jedino što nije poznato jest u kojim količinama, koje vrste i gdje se oružje razvija.

Iako je visoki dužnosnik UN-a u ponedjeljak izjavio da postoje indikacije da sirijska vojska koristi kemijsko oružje, točnije, smrtonosni plin sarin, iz UN-a su kasnije opovrgnuli njegove tvrdnje te zaključili da “nemaju čvrste dokaze da se u Siriji koristi kemijsko oružje”.

Radilo se o nagađanjima ili o čvrstim dokazima, jedno je sigurno – SAD će učiniti sve kako bi spriječili razvoj kemijskog oružje.

Igrači i marionete: Irak, Turska, Libanon i Jordan

Sirija je okružena susjedima koji uvelike mogu utjecati na ishod građanskog rata koji razara zemlju. Većina njih, kao i one udaljenije poput Katara i Saudijske Arabije, zasad samo promatraju razvoj situacije, pružajući podršku opoziciji.

Već više od godinu dana postoje dokazi o isporučivanju oružja sirijskoj opoziciji iz Iraka, kao i o suradnji između sirijskih i iračkih džihadista. Nekoliko konvoja s oružjem namijenjenim sirijskom tržištu nedavno je napadnuto prilikom pokušaja ulaska u Siriju.

Turska također sve više strahuje od eskalacije sukoba u Siriji, budući da upravo u Turskoj boravi više od 322.000 sirijskih izbjeglica. Turski premijer Recep Tayyip Erdogan nedavno je pooštrio retoriku i oštro osudio izraelske napade na Siriju, ali je i dalje zadržao jasni stav – Assada treba srušiti. “Ti, Bashar al-Assad, ćeš platiti za ovo. Platit ćeš krvavo”, upozorio je Assada Erdogan u nedavnom govoru.

Slična je situacija i u Jordanu, u koji je dosad prebjeglo više od 450.000 Sirijaca. Libanon također nije mogao izbjeći umiješanost u sukob, posebno nakon što su u javnost procurile informacija da je dio salafista proglasio rat sirijskom režimu kao reakciju na sve veću uključenost Hezbolaha u sukob.

Sirija od Rusije naručuje oružje!

Izrael je danas upozorio da Sirija planira od Rusije nabaviti S-300, jedan od najboljih protuzračnih i proturaketnih sustava današnjice. Paket koji bi Moskva isporučila Siriji uključivao bi šest lansera i 144 rakete dosega do 150 kilometara. Izrael, s razlogom, negoduje i strahuje.

Damask i Moskva o nabavi tog sustava pregovarali su još 2010. godine. Sirija je već desetljećima bliski vojni saveznik Rusije, ali i jedan od većih klijenata ruske vojne industrije.

 Izvor: Index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.