Turska i BiH najduže čekaju na vratima Europe


Povodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju, novinari agencije Anadolija su napravili istraživanje o vremenskom periodu koji je bio potreban pojedinim zemljama da se domognu tako željenog punopravnog članstva u ovoj najvećoj međudržavnoj organizaciji na svijetu. Prema rezultatima istraživanja, Turska i Bosna i Hercegovina su zemlje koje su najviše vremena provele na putu prema Bruxellesu i još uvijek nisu postale punopravne članice te organizacije.

Turska je zemlja koja uvjerljivo najduže čeka na vratima Europe, odnosno Turci čekaju 54 godine u redu da uđu u EU, jer su 1959. godine podnijeli službeni zahtjev za ulazak u tadašnju Europsku ekonomsku zajednicu (EEC). Turska je u prosincu 1999. godine službeno priznata kao zemlja kandidat, dok je pregovore o članstvu sa EU započela u listopadu 2005. godine, kao što je slučaj i s Hrvatskom. Međutim, ni nakon osam godina pregovora o članstvu, Turska nije uspjela ući u EU zajedno sa Hrvatskom. Isto tako, Turska već 14 godina ima status zemlje kandidata i čeka u redu za Bruxelles.

Nakon Turske, Bosna i Hercegovina je sljedeća zemlja koja najduže čeka na članstvo u EU, nakon što je u lipnju 2000. godine na summitu u Feiri priznata kao zemlja potencijalni kandidat za članstvo u EU. Točnije, BiH kao zemlja potencijalni kandidat već 13 godina čeka da prvo dobije status zemlje kandidata, kako bi, nakon toga, mogla postati članicom EU.

S druge strane, Hrvatskoj je trebalo oko pet godina i osam mjeseci da potpiše ugovor o pristupanju u EU. Naime, Hrvatska je otvorila pregovore s Europskom unijom 3. listopada 2005. godine, dok je posljednje poglavlje zatvorila u lipnju 2011. godine, kad je i odlučeno da će u srpnju 2013. godine postati članica EU.

Nadalje, Srbija je status zemlje kandidata za članstvo u EU stekla odlukom Europskog vijeća 1. ožujka 2012. godine. Tako je Srbiji trebalo manje od 12 godina da od zemlje potencijalnog kandidata, koji je dobila u lipnju 2000., postane zemlja kandidat. Srbija je, uz Makedoniju, Crnu Goru i Tursku, jedna od četiri zemlje kandidata za članstvo u EU.

Odnosi između Crne Gore i EU u Procesu stabilizacije i pridruživanja (PSP) uspostavljeni su u srpnju 2001. dok je ta zemlja bila u sastavu tadašnje države Srbije i Crne Gore. Crna Gora je u svibnju 2006. godine proglasila nezavisnost te je nakon provedenih reformi u prosincu 2010. dobila status kandidata za članstvo u EU. Pregovori o pristupanju Crne Gore u EU počeli su 29. lipnja 2012. godine.

Makedonija je započela približavanje EU 2000. godine kad su počeli pregovori u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja (PSP), dok je status zemlje kandidata dobila u prosincu 2005. godine, što znači da je toj zemlji trebalo oko pet godina da postane kandidat za članstvo u EU. Prema preporuci Europskog vijeća, ova zemlja bi uskoro mogla započeti pregovore o članstvu u EU.

Albanija je, zajedno sa ostalim zemljama iz regije, u lipnju 2000. godine dobila status zemlje potencijalnog kandidata. Iako još uvijek nije dobila status kandidata, Europska komisija je u listopadu 2012. godine predložila da Albanija dobije status zemlje kandidata za članstvo u EU, ako provede preostale reforme.

Također, grupa od 10 zemalja – Češka, Estonija, Cipar, Latvija, Litva, Mađarska, Malta, Poljska, Slovenija i Slovačka, koje su ušle u EU u svibnju 2004. godine, na to pristupanje su čekale između četiri i šest godina. Naprimjer, Slovenije je u ožujku 1998. godine započela pregovore o članstvu u Europskoj uniji i nakon uspješno provedenih političkih, ekonomskih i pravnih reformi ta zemlja je u svibnju 2004. godine ušla u EU. Slovačkoj su trebale četiri godine da postane članica EU, nakon što je u ožujku 2000. godine započela službene pregovore o članstvu, koje je ta zemlja okončala u svibnju 2004. godine.

Rumunjska i Bugarska su počele pregovore o članstvu u EU 15. veljače 2000. godine te su obje 25. travnja 2005. godine potpisale Sporazum o pristupanju prema kojem su, 1. siječnja 2007. godine ušle u EU, što znači da im je trebalo oko pet-šest godina da ispune potrebne reforme za punopravno članstvo u EU.

Također, 80-tih godina su se tadašnjoj Europskoj zajednici priključile Grčka, Portugal i Španjolska i to nakon samo nekoliko godina pregovora o članstvu. Grčka je postala članica u siječnju 1981. godine, što je samo šest godina nakon podnošenja zahtjeva o članstvu. Španjolska i Portugal su u Europsku zajednicu ušle u siječnju 1986. godine, dok su službeni zahtjev za članstvo u toj zajednici podnijeli 1977. godine.

Izvor: Index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.