Volonterka iz Zadra: Najteže mi je kad se žrtva rasplače. Tada zašutim!


Više od 14 tisuća svjedoka pozvanih da svjedoče na sudu u kaznenim predmetima, u proteklih šest godina primilo je pomoć i savjetovanje sedam hrvatskih ureda za podršku žrtvama i svjedocima u okviru projekta koji provode Program UN-a za razvoj (UNDP) i Ministarstvo pravosuđa.

Za svoj doprinos u pružanju pomoći svjedocima nagrađeno je sedmero volontera iz sedam hrvatskih gradova, a priznanja su im uručili ministar pravosuđa Orsat Miljenić, predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louisa Vinton. Među nagrađenima je i Petra Surać iz Zadra, koja je u Uredu za podršku svjedocima na Županijskom sudu u Zadru volontirala pune tri godine.

– Bilo je svega, ali najteže mi je bilo raditi sa žrtvama obiteljskog nasilja. U većini slučajeva žrtve odmah počnu plakati. U tom trenutku najčešće šutim, čekam da se žrtva sama otvori, a onda – slušam. Kada shvatim da je pravo vrijeme, uspostavljam prvu neformalnu komunikaciju, što je vrlo teško jer je mi kao volonteri ne smijemo sa svjedocima razgovarati o njihovu kaznenom predmetu.

Razgovaram s njima polako, korak po korak, najprije o nekakvim stvarima koje nemaju veze sa njihovim predmetom, a onda ih postupno krenem upućivati u to što ih očekuje u kaznenom postupku, od ulaska u sudnicu, pa nadalje – kaže 32-godišnja zadarska pravnica koja je prije pola godine primljena na stručno osposobljavanje u zadarski Centar za socijalnu skrb.
Mnogo sam naučila…

Oglas za zapošljavanje volontera u Uredu za podršku žrtvama i svjedocima vidjela je na oglasnoj ploči Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u trenutku kada nije imala posao.

– Oglas me jako zainteresirao, zbog izazova, a bio je i blizak mojoj pravničkoj struci, pa sam se odmah javila i nakon edukacije dobila mogućnost da pružam pomoć svjedocima. Zapravo sam osobno tek tada vidjela koliko smo mi potrebni – pojašnjava. Iako sada ne volontira jer odrađuje pripravnički staž u Uredu predsjednika Općinskog suda u Zadru Željka Rogića, kaže kako jedva čeka ponovno “uskočiti“ u volonterske vode.

– Naučila sam puno toga ne samo o ljudima i kaznenom postupku već i o samoj sebi. Riječ je o neprocjenjivu iskustvu koje će mi pomoći i u životu i profesiji kojom se namjeravam baviti – kazala je Petra koja je u tri godine volontiranja pružila pomoć nebrojenom broju svjedoka. Pripremala ih je na suočenje s okrivljenikom, te im ublažavala stres svjedočenja na sudu.

– Najčešće je tu prvobitni strah od same institucije, pa sve do straha od okrivljenih. Ulažemo velike napore kako bismo žrtvu pripremili za susret s nasilnikom u sudnici, te je pripremili na pitanja koja mogu očekivati od tužiteljstva, ali i od branitelja nasilnika. Žrtve su u najvećem broju slučajeva blokirane i u šoku – kaže Petra Surać.

Besplatni telefon

Za svoj doprinos pokretanju besplatne telefonske linije za žrtve zločina na jedinstvenom broju za cijelu Europsku uniju 116-006, koja će biti aktivirana 15. srpnja, nagradu je primila i Zrinka Tustonjić iz Zagreba. Uvođenje besplatne telefonske linije, jedinstvenog broja 116-006 za područje cijele Europske unije, pomoći će upravo osobama koje ne žive u blizini postojećih sedam županijskih središta, te nisu u mogućnosti osobno doći do ureda i raspitati se o svojim pravima i obvezama.

 Izvor: Slobodna Dalmacija


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.