Zahtjev predale 62 zadarske tvrtke s ukupno 900 milijuna kuna duga


Čak 4.517 hrvatskih tvrtki, među kojima 62 sa zadarskog područja, predale su Ministarstvu financija i FINA-i potrebnu dokumentaciju i zatražile predstečajnu nagodbu.

Pokušaj je to vlasnika “posrnulih” tvrtki da se u ovim teškim vremenima i krizi uhvate za “Linićevu slamku spasa”. No, je li to zaista spas ili na osam godina tek odgađanje neizbježnog, pokazat će vrijeme. Stečajni upravitelji nerado pričaju o ovoj temi, no složni su kako je iz današnje pozicije teško procijeniti hoće li provedba ovog novog zakona dugoročno donijeti pozitivne ili negativne rezultate.

Kako do poslovanja s dobiti?

A Zakon o predstečajnoj nagodbi tvrtkama s financijskim problemima zapravo omogućava da, ukoliko se slože najveći vjerovnici, ta dugovanja podmire u roku od narednih osam godina. U tom periodu ti “posrnuli” poslovni subjekti trebali bi naći način da se izvuku iz krize i započnu sa “zdravim” poslovanjem koje im donosi dobit.

No, paralelno s time, vjerovnici, posebice oni mali, dovode se pred zid i u situaciju da svoja potraživanja ne mogu naplatiti što će većinu njih vrlo skoro dovesti u situaciju da upravo zbog toga ne mogu podmiriti svoje obveze. Stručnjaci stoga, Linićev zakon smatraju začaranim krugom koji realno nudi priliku za prelijevanje iz “šupljeg u prazno”. Ipak, optimističniji su kad je riječ o tvrtkama kojima je najveći vjerovnik Država, a to su mahom tvrtke koje se bave proizvodnjom i zapošljavaju veći broj radnika.

U procesu nagodbe 620 radnika

– Za Zadarsku su županiju do sada ukupno podnesena 62 prijedloga za pokretanje postupka predstečajne nagodbe. Ukupan prijavljeni iznos dugovanja je 899.451.182,13 kuna, a broj zaposlenih obuhvaćenih prijavama je 620. Ukupno je na razini RH predano 4.517 prijedloga, s iznosom prijavljenih obveza od 44 milijarde kuna, a broj zaposlenih obuhvaćenih prijavama je 37.583, kažu u Fininom Uredu za korporativne komunikacije, uz pojašnjenje kako se prema zakonom propisanim uvjetima donosi odluka o donošenju rješenja o otvaranju postupka nagodbe.

Sam čin sklapanja nagodbe, kažu, odvija se pred nadležnim trgovačkim sudom uz pretpostavku da su dužnik i vjerovnici postigli suglasnost oko načina izmirenja dužnikovih obveza. Medijski najeksponiraniji slučajevi odobrenih predstečajnih nagodbi na području Zadarske županije svakako su KK Zadar, Tankerkomerc Bože Jusupa te Adria d.d. u vlasništvu Miodraga Lacića s 286 radnika što je gotovo polovina od ukupnog broja radnika obuhvaćenih prijedlozima za predstečajnu nagodbu za područje Zadarske županije. Svi ti postupci još uvijek su u rješavanju.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.