PREOKRET NA SUDU Sanaderu vraćaju diplomatski pasoš, uskoro i jamstvo od 12,5 milijuna kn?


Padne li Turudićeva presuda od 10 godina zatvora za mito u slučaju Ina-MOL i Hypo, Sanader bi mogao pobjeći iz zemlje

Dvadeset mjeseci nakon što je Ivo Sanader zagrebačkom Županijskom sudu morao predati svoju diplomatsku putovnicu, kao i “običnu” hrvatsku koju je imao, ta mu je institucija u petak odlučila vratiti obje isprave.

Izvanraspravno vijeće suda odlučilo je, naime, da za mjerom opreza – oduzimanjem putovnice – ne postoji razlog te je bivšem premijeru, koji je trenutačno u Remetincu jer je nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora u predmetu Ina-MOL i Hypo, odlučilo vratiti i diplomatsku putovnicu, izdanu 2009., kao i običnu, izdanu 2010.

Novo vijeće

Na ovu odluku suda USKOK ima pravo žalbe Vrhovnom sudu, a za pretpostaviti je da će to pravo i iskoristiti. Zanimljivo je da je izvanraspravno vijeće, doduše u drugom sastavu, do sada u nekoliko navrata zaključivalo kako Sanaderu ne treba vratiti putovnice, no u petak je došlo do promjene. Novo vijeće zauzelo je stav da bi uskraćivanje putovnica Sanaderu značilo kako ga se zapravo pritvara u dva različita predmeta, što se prema zakonu, ne može. Naime, Sanaderu su putovnice 16. prosinca 2011. oduzete nakon što je pušten iz pritvora u predmetu Fimi-Media, čemu je prethodila sporna odluka Ustavnog suda kojom je de facto rečeno kako je njegovo daljnje pritvaranje protuustavno. Županjiski sud tada je izrekao tri mjere opreza – zamjenske mjere umjesto pritvora: rekordnu jamčevinu od 12,4 milijuna kuna, oduzimanje putovnica te obavezu javljanja sudu svakih mjesec dana. Međutim, nakon godinu dana na slobodi, 20. studenoga 2012. Sanader ponovno odlazi u Remetinec, ali zbog drugog predmeta.

Zamjena za pritvor

Vijeće pod predsjedavanjem suca Ivana Turudića izriče nepravomoćnu osuđujuću presudu od deset godina zatvora po dvije točke optužnice: primanja mita od čelnika MOL-a za ustupanje upravljačkih prava u Ini i uzimanje provizije od čelnika Hypo banke Wolfganga Kulterrera 1995. Sanader je ovaj put pritvoren jer zakon govori kako se u slučajevima izricanja zatvorskih kazni od pet godina i više – pritvor obavezno produljava do pravomoćnosti presude. Međutim, Sanaderu nakon izricanja te presude nisu vraćeni jamčevina niti putovnice, budući da je sud zaključio kako bi takvom odlukom, a uz hipotetsku mogućnost da Vrhovni sud ukine presudu Ina-MOL i Hypo, Sanader bio pušten na slobodu te ga ništa ne bi spriječilo da napusti zemlju. Isprva je sud čak ostavio na snazi i mjeru obaveznoga javljanja sucu, no ona je iz logičnih razloga, jer se Sanader sada nalazio u zatvoru – u prosincu 2012., ukinuta. Sada, devet mjeseci kasnije, sud je odlučio ukinuti i drugu zaštitnu mjeru zaključujući da je ona zamjena za pritvor u slučaju Fimi-Media. Znači da je Sanader zapravo “pritvoren” u dva predmeta, što zakon ne dopušta. Takav stav, ukoliko ga potvrdi Vrhovni sud, istom logikom mogao bi značiti kako će sud odlučiti i da se Sanaderu vrati jamčevina, budući da nema pravne razlike između jamstva i oduzimanja putovnice.

Rošin, Bebić, Šikić…

No, za sada jamstvo od 12,4 milijuna kuna – od čega najveći dio čine zalozi na nekretninama njegovih prijatelja Luke Bebića, Marija Zubovića, Jerka Rošina te supruge Mirjane, a 300.000 eura polozi direktora NK Lokomotiva Božidara Šikića i nogometaša Tome Šokote – još nije vraćeno.

 S diplomatskom putovnicom 2010. pobjegao iz zemlje

Ivo Sanader dobio je pravo na diplomatsku putovnicu kao bivši predsjednik Vlade. Prema Zakonu, pravo na diplomatsku putovnicu i nakon isteka mandata imaju bivši šef države, Sabora i bivši premijer. To svoje pravo bivši je premijer iskoristio u listopadu 2009., kada je osobno došao u Ministarstvo vanjskih poslova i uzeo novu biometrijsku diplomatsku putovnicu. Nositelj diplomatske putovnice ima povlastice kod prelaska državne granice i stanoviti diplomatski imunitet. Diplomatska putovnica jamči i brži put do vize jer njenom vlasniku MVEP posreduje kod dobivanja vize. Sanader je svoju diplomatsku putovnicu iskoristio za prelazak granice sa Slovenijom, u prosincu 2010., kada je zapravo pobjegao iz zemlje. Nakon što je uhićen i izručen Hrvatskoj, sud mu je oduzeo putne isprave, pa i diplomatsku putovnicu.

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.