Superćelijski oblak koji je donio nevrijeme Sredozemlju površine je Bosne i Hercegovine


Superćelijski oblak površine Bosne i Hercegovine, koji se razvio na sjeveru Afrike, tijekom ponedjeljka je donio snažno nevrijeme Tunisu, a potom je nastavio put prema sjeveru, zahvativši Italiju i Hrvatsku. U jutarnjim satima superćelijski oblak našao se nad morem južne Dalmacije, donoseći jaku grmljavinu, kišu i pljuskove, ali i tuču na nekoliko lokacija.

Tijekom ponedjeljka vrlo jaka oluja zahvatila je sjeverni Tunis, piše Crometeo. U polju sniženog tlaka zraka na sjeveru Afrike razvio se superćelijski oblak koji se u večernjim satima postupno premjestio nad toplo Sredozemno more i svojim je istočnim rubom zahvatio Siciliju. O veličini olujnog oblaka najbolje svjedoči podatak da mu površina približno odgovara površini Bosne i Hercegovine.

Na obalnom dijelu Tunisa palo je preko 10 mm oborine, što je u ovom dijelu godine prava rijetkost. Tuča je prekrila neke dijelove sjevera zemlje s više od 5 centimetara. Olujni udari vjetra prelazili su 100 km/h. U glavnom gradu, Tunisu, zbog nevremena je došlo do nestanka struje, a bujice su zahvatile neke dijelove grada. Na fotografijama koje kruže društvenim mrežama na Internetu, može se vidjeti da je zbog nevremena danju bila upaljena javna rasvjeta.

Navečer je nevrijeme zahvatilo i velike dijelove Italije. Dok je na kišnom sjeveru Italije temperatura pala na jesenskih 16°C, grmljavinsko nevrijeme s područja Tunisa stiglo je do Sicilije donoseći kišu i tuču. Do ponoći je na dijelovima otoka palo preko 20 mm oborina.

Sustav oblaka koji je pogodio sjeverni Tunis i jug Italije naziva se mezoskalni konvektivni sustav (MCS). To znači da su olujni oblaci u njemu razvijeni na višem stupnju od obične grmljavinske oluje, ali je ipak manjih razmjera od izvantropskog ciklona.

U noću na utorak olujni sustav nad Sicilijom počeo je slabiti, no u isto vrijeme razvio se novi nad Tirenskim morem, prijeteći regijama Lazio i Campania. Sustav nad Sicilijom nastavio se kretati prema sjeveroistoku, te su njegovi ostaci zahvatili ostatak Sicilije i Kalabriju.

Meteorološke službe izdala su jaka upozorenja za središnji i južni dio zemlje.

Izvor: Index.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.