Zadar jeftiniji od Pariza, skuplji od Rima i Melbournea


Eurostatovi podaci za 2013. godinu jasno pokazuju da je hrvatska prehrambena košarica među najskupljima u Europi. Što o visini cijena u Hrvatskoj misle stranci pitali smo Australku, Parižanku i Rimljanku koje su ostale šokirane cijenama u našim trgovinama

Cijene prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj na vrhu su europskog prosjeka, pokazuju podaci Eurostata za 2013. godinu. Prosječno hrvatsko kućanstvo najveći dio svojih prihoda troši na hranu i to na osnovne živežne namirnice. Usprkos toj činjenici, one su među najvišima u Europi. Tako kruh u Hrvatskoj, primjerice, košta više nego u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj, i to nekvalitetan kruh pun aditiva i umjetnih boja.

Australsko iskustvo

– Šokirala sam se i cijenom i kvalitetom kruha ovdje u Hrvatskoj kada sam se prije nekoliko godina vratila iz Australije. U Melbourneu, gdje sam živjela sve do odlaska u mirovinu, kruh smo kupovali za jedan dolar (oko pet kuna) i to kvalitetan kruh. Ovdje, pak, kruh najčešće već nakon jednog dana postaje nejestiv i smrdi. Čak ga ni miševi ne žele jesti. Ne znam što rade nadležne inspekcije, na koji način kontroliraju proizvodnju kruha, no danas u Hrvatskoj gotovo da i ne možete naći na tržištu kvalitetan kruh. A onda mu još “nabiju” i cijenu. Što reći nego porazno.

U Australiji su osnovne, socijalne, namirnice zaštićene kako bih ih si mogli priuštiti i građani slabije platežne moći. No i ostale namirnice su jeftinije nego u Hrvatskoj, iako su prosječna primanja daleko viša nego ovdje. Kao socijalna država Australija odnos prema hrani definira kroz parolu – hrana je osnovno ljudsko pravo. Stoga, priuštiti si povrće, voće, čak i ekološko, što je hit zadnjih godina, tamo gdje sam ja živjela, nije nikakav problem. Iako je i Australija pogođena svjetskom krizom, na sreću te se stvari nisu puno promijenile. Bila sam prije nekoliko mjeseci tamo i situacija je po pitanju hrane i dalje dobra. Ono što je skupo su duhan i alkohol, ističe Zorica Grgurović iz Ploča.

Pariz ipak skuplji od Zadra

Alice Surić iz Pariza, pak, ima potpuno suprotnu priču. Naglašava da je hrana toliko poskupjela u glavnom gradu Francuske da postaje sve više i više luksuz.

– Hrana je u prosjeku i do 40 posto skuplja u Parizu nego u Zadru. To govorim za svoj kvart, parišku Latinsku četvrt u kojoj, primjerice, kilogram nektarinki plaćam i do šest eura (45 kuna). Da bih se opskrbila voćem i povrćem za nekoliko dana moram izdvojiti oko 40 eura što, ako uzmemo da je prosječna plaća u Francuskoj 1.600 eura, nije ni najmanje mali iznos, ističe Alice.

Kod naših prvih susjeda situacija još uvijek nije tako katastrofalna kao u Francuskoj. Marijana Živičnjak većinu je svog života provela u Rimu, gdje se doselila iz rodnog Zagreba i udala. Zadnjih nekoliko godina živi u Bibinjama, no bez Vječnog Grada ne može. U Rim odlazi najmanje nekoliko puta godišnje. Kaže da su cijene hrane niže nego u Hrvatskoj, ovisno o namirnicama.

– U Italiji su neke stvari i dvostruko jeftinije nego ovdje. Posebno se to vidi na tjestenini. Kvalitetna pašta se u Rimu može kupiti po cijeni od 80 centi za 500 grama, dok nam ovdje istu takvu paštu prodaju od 16 do 17 kuna. Hrana je tamo jeftinija, i voće i povrće, jedino je meso skuplje, pogotovo dobro meso.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.