“Ne mogu više živjeti u Platonovoj pećini”


Najpoznatiji hrvatski politički emigrant Zvonko Bušić (67) počinio je suicid u nedjelju oko šest sati u obiteljskoj kući u Rovanjskoj. Njegovo beživotno tijelo u kupaonici katnice pronašla je sat vremena kasnije supruga Julienne, nakon čega je pozvala Hitnu medicinsku pomoć. No liječnički tim mogao je tek konstatirati smrt.

– Jutros oko sedam sati primili smo dojavu iz Hitne medicinske pomoći u Zadru. Obavijestili su nas da im se javila ženska osoba iz Rovanjske koja im je rekla da joj je 67-godišnji suprug, vjerojatno, izvršio samoubojstvo – rekao je Elis Žodan, glasnogovornik zadarske policijske uprave dodavši da policija još uvijek utvrđuje sve okolnosti događaja i provjerava podrijetlo vatrenog oružja iz kojeg si je hitac u glavu ispalio Zvonko Bušić, inače rodom iz Gorice u BiH.

Dom Bušićevih u Rovanjskoj jučer su već tijekom prijepodnevnih sati obilazili prijatelji i rodbina, a u ime obitelji novinarima se obratio Zvonkov prijatelj Dražen Budiša, koji je u Rovanjsku, stigao već oko deset sati iz Murtera gdje ljetuje.

– Izdržavati sanjajući slobodnu Hrvatsku izgleda da je uz sve nevolje bilo amanje teško nego izdržavati hrvatsku zbilju. Zvonko je napisao dva oproštajna pisma, jedno supruzi, a drugo rodbini, prijateljima i Hrvatima u kojima moli za oprost zbog onoga što je učinio kad više nije mogao izdržati – rekao je Budiša te dodao kako je u pismu supruzi na jednom mjestu napisao kako više nije mogao živjeti u »Platonovoj pećini«. Svog je prijatelja Budiša okarakterizirao kao iznimno dobra čovjeka, a jednako tvrdi i Josip Đerek, iz Vinjana Donjih kod Imotskog, koji se s Bušićem intenzivno družio od njegova dolaska u Hrvatsku prije pet godina.

– On se jednostavno nije mogao vratiti u ovaj svijet. Najviše ga je tištio nered. Nije mogao shvatiti da danas možemo govoriti jedno, a nakon 24 sata nešto stoto. On je došao iz svijeta gdje vladaju pravila i gdje onaj tko ih prekrši gubi glavu, a ovdje se za kršenje pravila dobivala zlatna medalja. To je otprilike klica koja je radila i odradila svoje – ispričao je novinarima Đerek, a spominjući Bušićev odlazak na Udbinu dan ranije gdje je slušao misu u povodu Dana hrvatskih mučenika, naglasio je kako je on bio jedan od najvećih. Prisjetio se i koliko se Bušić radovao povratku u domovinu, no sa žaljenjem je zaključio da se nije mogao nositi s licemjerstvom oko sebe i živjeti tu. Surađivali su, kaže, na snimanju filma koji govori o njegovu životu, a pomogao je i Julienne kod izdavanja njezine knjige »Živa glava« o silovanim Vukovarkama.

Ni u Bušićevu susjedstvu nitko ništa nije čuo, a niti zamijetio. Jedan od susjeda-vikendaša sreo je bračni par Bušić uz obalu tik ispred njihove kuće u večernjim satima u subotu, a Zvonko mu je, kaže, uz pozdrav dobacio kako on i Julienne idu gledati »Prosjake i sinove«.

– Bio je jučer tu, popio je kavu, pričao… Ništa neobično nisam primijetio – rekao je Marko Basa, konobar u kafiću odmah uz Bušićevu kuću u Rovanjskoj.

Jedna od nepoznanica jučer je bila i mjesto gdje će Zvonko Bušić biti pokopan. Nitko, naime, nije mogao reći hoće li to biti njegova rodna Gorica u BiH, Zagreb gdje je veći dio godine živio otkako se vratio u Hrvatsku ili u Rovanjskoj.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.