HNS za uvođenje novog poreza: Vlada će ipak uvesti porez na nekretnine?


Kada je ministar financija Slavko Linić prvi put najavio mogućnost povećanja PDV-a , HNS-ovci su se žestoko usprotivili svakom daljnjem povećanju poreza. Na njegovo najnovije iznošenje opcija – porez na nekretnine ili PDV – koalicijski partner malo je omekšao svoju poziciju.

Stav HNS-a je da se takve odluke usuglašavaju na razini Vlade. Naš je načelni stav da promjene poreza ne mogu ići tek tako, ali sagledavat ćemo kompletnu situaciju i dogovarati se unutar Vlade – rekao je Srđan Gjurković, zastupnik HNS-a. Sve upućuje na to da će Linićeva dvojba biti riješena u korist poreza na nekretnine, koji gorljivo zagovara od početka mandata.

Kada je riječ o PDV-u, Hrvatska je po visini stope već sada među rekorderima u Europi. Prvo mjesto drži Mađarska sa stopom od 27 posto, a drugu poziciju dijele Hrvatska, Danska i Švedska u kojima je opća stopa PDV-a 25 posto. Doduše, ministar Linić je u jednom intervju rekao da nije mislio na opću stopu, ali sitacija nije osobito povoljna ni u slučaju međustope i snižene stope.

Povodom nedavne najave njihovog povećanja, Marina Kesner-Škreb iz IJF-a iznijela je podatke koje govore da je u EU 28 prosjek opće stope PDV-a 21,5 posto, dok je u Hrvatskoj 25 posto. U Hrvatskoj se predlaže međustopa od 13 posto, umjesto 10 posto, a prosjek u EU 28 je 10,4 posto. Snižena stopa PDV-a u Hrvatskoj je 5 posto dok je u EU 28 6,7 posto.

Iako stručnjaci ističu da je povećanje PDV-a tehnički lakše provedivo, njegova već visoka razina ne ostavlja mnogo prostora za daljnji rast jer je to i politički vrlo nepopularno.

U slučaju poreza na nekretnine sam je Linić nedavno kazao da od njega nije odustao, već “samo čekam pravi trenutak” za uvođenje. Financijske okolnosti i politički odnosi očito mu idu na ruku.

Porez na nekretnine trebao bi zamijenti dosadašnju komunalnu naknadu, a Linić tvrdi da on neće znatnije opteretiti džepove običnih građana, vlasnika nekretnina u kojima žive i onih imaju drugu nekretninu. Snažniji udar pretrpjet će vlasnici više nekretnina. U odnosu na komunalnu naknadu, porez bi bio, pokazali su izračuni Ministarstva financija, 15 do 20 puta veći.

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.