“LIVAKOVIĆU SAM DAO MILIJUN KUNA MITA” Pokajnik Tadić vodi USKOK do Kalmete


Za odustajanje od natječaja za Kalmetinu Tadićev Osijek Koteks nagrađen je poslom od 12 milijuna kuna. Radovi nikad nisu obavljeni

USKOK ga, kako neslužbeno doznajemo, izravno, imenom i prezimenom, označava kao osobu koja je dala milijun kuna bivšem državnom tajniku Zdravku Livakoviću i HAC-ovcima Milivoju Mikuliću i Josipu Sapunaru.

Izravno ga se spominje kao osobu koja je u ime tvrtke kojoj je bio na čelu za iste osobe izvukla nepunih 300.000 kuna preko Remorker Internationala Igora Premilovca. Usto, bio je poslušan kad je spomenuto društvo od njega tražilo da ne predaje ponudu za gradnju Kalmetine.

Odlučio progovoriti
Stoga je njegova tvrtka “nagrađena” sa 12 milijuna kuna za nikad izvršene radove na jednoj drugoj dionici autoceste.

Unatoč tome, ne samo da nije uhićen i pritvoren nego njegova imena i nema na popisu osumnjičenika u aferi Remorker. Riječ je o poznatom osječkom poduzetniku Dragi Tadiću i tvrtki Osijek Koteks kojoj je bio na čelu. Nakon što se već dva puta našao na udaru USKOK-a, Tadić, koji je očito i u ovu aferu “umočen” do grla, ovoga puta našao se s druge strane – u svojstvu svjedoka.

Očito je Tadiću bilo dosta šutnje i obrane od optužbi koje su izlazile na vidjelo. Ovoga puta, posve je jasno, odlučio je odmah progovoriti.

Je li Tadić zapravo bio taj koji je istražiteljima otvorio vrata za procesuiranje krupnih riba umiješanih u izvlačenje novca iz HAC-a, ili je samo bio jedan od prvih koji je pristao na suradnju, za sada se može samo nagađati.

No s obzirom na optužbe u kojima ga tužiteljstvo izravno označava kao počinitelja kaznenih djela davanja mita i zloupotrebe položaja i ovlasti, a istovremeno nema status osumnjičenika nego svjedoka, može se zaključiti da je najvjerojatnije dobio tzv. oprosnicu, odnosno parcijalni imunitet.

Radi se o instututu koji omogućava davanje “oprosta” svjedoku koji, tereteći samog sebe, tereti i druge osobe za teža kaznena djela.

Otvaranje nove priče

Također je bilo nemoguće provjeriti je li Tadić progovorio samo o nezakonitostima u aferi Remorker zbog kojih su uhićeni Livaković i društvo. Je li odlučio surađivati s tužiteljstvom i u postupcima koji se već vode protiv njega? Je li možda “otvorio” još neku priču, primjerice, spominjalo se da je bilo nepravilnosti i pri dobivanju i izvođenju radova na slavonskoj autocesti Slavoniki, a koje je od HAC-a dobio upravo Osijek Koteks?

Konzultantski ugovor

U slučaju Remorker istražitelji raspolažu vrlo preciznim podacima o Tadićevoj suradnji sa sada zatvorenim osobama. Tako se u optužbi navodi da se Tadić obratio Josipu Sapunaru, članu Uprave HAC-a, nakon što je HAC koncem 2005. zastao s plaćanjem za izvršene radove Osijek Koteksu.

Sapunar i Mikulić ponudili su mu rješenje problema, da njih i Zdravka Livakovića nagradi određenim novčanim iznosom.

Kada im je Tadić, tvrde istražitelji, predao milijun kuna u gotovini, više nije bilo nikakvih problema ni zastoja u plaćanju. No već sljedeće, 2007. godine zatražili su od Tadića daljnje nagrade, ovaj put kroz fiktivno poslovanje s tvrtkama Igora Premilovca.

Nudili su mu pritom ne samo redovno plaćanje HAC-a Osijek Koteksu nego i plaćanje neosnovano uvećanih izvršenih radova, kao i plaćanje neizvršenih izvantroškovničkih radova. Stoga je Tadić u jesen 2007. sklopio konzultantski ugovor s Premilovčevom tvrtkom Zelot preko koje je, daljnjim posredstvom Remorker Internationala u Pragu, izvučeno nepunih 300.000 kuna, od toga 250.000 došlo je u ruke Sapunara, Livakovića i Mikulića.

Podsjetimo, tvrtka Viadukt je kao nagradu što je dobila radove za gradnju Kalmetine preko Premilovčevih tvrtki izvukla još 23,2 milijuna kuna za Livakovića i šefove HAC-a.

Naravno, radilo se o sredstvima HAC-a koji je za Kalmetinu trebao izdvojiti 450 milijuna kuna, ali je izdvojio 600 milijuna kuna jer je vrijednost radova naknadno, kako istražitelji tvrde, neosnovano povećana.

Nikad izvedeni radovi

Tadićev Osijek Koteks nagrađen je, pak, također iz sredstava HAC-a, sa 12 milijuna kuna, jer su na traženje glavnih osumnjičenika odustali od slanja svoje ponude za Kalmetinu, iako su već bili otkupili natječajnu dokumentaciju, a sve da bi posao dobio Viadukt.

Osijek Koteks je, naime, u istom razdoblju izvodio radove za HAC na dionici autoceste Rijeka – Rupa pa im je povećana vrijednost radova na toj dionici za navedeni iznos iako ti radovi uopće nisu bili izvedeni.

Tko je Drago Tadić

Poznati osječki poduzetnik bio je predsjednik Uprave Osijek Koteksa, glavnog izvođača radova za HAC na Slavonici.

Javna je tajna da je bio u vrlo bliskim odnosima s prijašnjim ravnateljem policije Oliverom Grbićem, kao i s prijašnjim predsjednikom Sabora Vladimirom Šeksom, ali i mnogim drugim utjecajnim ljudima u Hrvatskoj.

Protiv Drage Tadića na sudu u Osijeku vodi se kazneni postupak u tzv. aferi Šljunak, zbog sumnje da je upravo na gradnji autoceste u Slavoniji zahtijevao mito od tamošnjeg prijevoznika Ramiza Pandžića za posao dovoza šljunka. Prema Pandžićevu iskazu, on je u 63 navrata isplatio Tadiću ukupno 2,5 milijuna kuna provizije.

Našao se na udaru USKOK-a i u aferi Vrhovni sud, odnosno pokušaju podmićivanja sudaca Vrhovnog suda kada se u ljeto 2010. odlučivalo o žalbama na prvostupanjsku presudu kojom je Branimir Glavaš bio osuđen za ratni zločin u slučajevima Garaža i Selotejp. Tadića se teretilo da je okupio grupu ljudi, među kojima je bio i saborski zatupnik HDSSB-a Ivan Drmić, koji su “lobirali” na sve strane i prikupljali novac kako bi mogli utjecati na to da Vrhovni sud donese što povoljniju presudu za Glavaša. Dok su se suoptuženici u tom postupku nagodili s USKOK-om i uz priznanje krivnje osuđeni na uvjetne kazne, jedino je Tadić cijelo vrijeme negirao krivnju. Na kraju je jedino on osuđen na zatvorsku kaznu, i to na dvije godine zatvora. Za sada nepravomoćno.

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)