U Kazalištu lutaka održano predavanje “Kako smo obranili Zadar”


Kako smo obranili Zadar bio je naslov predavanja kojeg je sinoć, u Kazalištu lutaka u Zadru, održao ratni zapovjednik 112. brigade i obrane grada Marko Čulina. Čulina se prisjetio sigurno-političke situacije koja je prethodila 4., 5. i 6. listopadu, danima kad se rješavala sudbina grada. U uvodnom dijelu, Čulina je evocirao sjećanja na stvaranje prvih oružanih postrojbi u Zadru i njegovom zaleđu kroz vrlo veliki broj zanimljivih situacija. Među njima je i ona kad se JNA, u liku i djelu sad optuženog ratnog zločinca, a tad još potpukovnika kninskog korpusa Ratka Mladića, otvoreno deklarirala kao strana koja u pregovorima zastupa tzv. Republiku Srpsku Krajinu.

– Snagama 9. kninskog korpusa u prvoj fazi bila je zadaća uz potporu zrakoplovstva, artiljerijsku podršku i angažiranjem snaga vojnopomorskog sektora pravcem aerodrom Zemunik – Križ izbiti na crtu Dračevac – Stipčevića kosa – Vidilica – Bokanjac i stvoriti uvjete za prelazak u drugu fazu napada. U drugoj etapi trebali su deblokirati vojarne u gradu i rasjeći snage obrane i po dijelovima ih uništiti ili prisiliti na predaju te zauzeti grad Zadar s lukom Gaženica. Naša zadaća bila je upornom obranom na liniji Dračevac – Ploče- Vodovod – Bunar klikor – Bokanjac – Diklo, osloncem na utvrđene položaje zaustaviti prodore pješačkih i oklopno mehaniziranih snaga neprijatelja prema gradu i njihovo spajanje sa snagama u vojarnama. Pomoćnim snagama blokadom vojarni u gradu spriječiti njihov izlazak i spajanje s glavnim napadnim snagama. Ovo govorim danas, jer mnogi, pa i neki među nama braniteljima kažu, da su htjeli, Srbi su mogli ući u grad o čemu suprotno govori zapovijed zapovjednika kninskog korpusa, generala Vukovića prije napada na grad. Međutim, hrvatske snage nisu dopustile ulazak i spajanje s vojarnama pa je 6. listopada, potpisom sporazuma o izvlačenju JNA iz grada, Zadar zapravo oslobođen, govorio je Marko Čulina.

Koliki je nesrazmjer u broju branitelja i njihovoj opremljenosti, naspram snaga neprijatelja koji je navaljivao na grad, govori podatak da je u neposrednoj obrani Zadra sudjelovalo oko 1.300 branitelja dok je samo napadni ešalon JNA koji je navaljivao na Zadar brojao oko 5.000 vojnika. S pomoćnim i snagama u vojarni, neprijatelj broji oko 8.000 vojnika. Dakle omjer u ljudstvu bio je 4:1, a u oružju se, kaže Čulina, ne može ni iskazati. Gomili tenkova i topova izmještenih iz Zadra još krajem 1990. na strateške položaje na Debelom brdu, suprotstavila se: bitnica MB 120 mm i vod lakih raketnih lansera 128 mm smještenih u kampu Punta Bajlo. Tu je bio i vod protuoklopnog lakog oružja 9K. 11 na crti Ploče – Bokanjac – Puntamika, vod bestrzajnih topova na Bilom brigu, 2 voda minobacača 82 mm na crti Dračevac – Crvene kuće i VBR Oganj na Vitrenjaku. Protuzračna obrana imala je osam vatrenih položaja od Bibinja do Puntamike.

Na žalost, unatoč medijskim najavama, mala dvorana Kazališta lutaka tek je bila do pola popunjena, a većinu auditorija su činili hrvatski branitelji koji ionako dobro znaju što se događalo tih sudbonosnih dana s početka listopada 1991.

Izvor: ZL


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.