Koncept razvoja Eko-parka Ninska laguna definirao je turističku inovaciju koja je na ovogodišnjoj INOVI – 38. hrvatskom salonu inovacija s međunarodnim sudjelovanjem nagrađena kao najbolja inovacija u turizmu.
Nagrada za projekt “Mreža pješačkih staza na Kraljičinoj plaži i lokalitetu ljekovitoga blata” zasigurno će pomoći u turističkoj promidžbi čitavog ninskog područja ne samo grada Nina – slaže se i direktorica turističke zajednice Marija Dejanović:
“Ideja je povezati lokalitet koji se naziva Ninske vodice, a koji je sljubljen s vikend područjem Sabunike, sa starim gradom Ninom. Lokalitet prekrasne pješčane plaže i lokalitet ljekovitoga blata da se može propješačiti. Isto tako da svaka invalidna osoba koja s te točke želi doći do staroga grada može to učiniti putem tih pješačkih staza.” – rekla je Dejanović.
Riječ je o isključivo drvenim stazama po uzoru na nacionalne parkove, podignutim u odnosu na teren s obzirom da je područje dijelom močvarno, a dijelom pjeskovito. Želja je ne samo taj lokalitet na zapadu u odnosu na stari grad premrežiti pješačkim stazama nego i lokalitet Solane sa svim bazenima soli koje se naslanjaju južno od staroga grada, isto tako povezati pješačkim stazama i mostićima te napraviti osmatračnice ptica. “Takva koncepcija, ta vizija, Nin stavlja u bajkovito ozračje i naravno da je nama interes i želja da se to ostvari.” – rekla je Dejanović dodajući kako će svake godine investirati koliko budu mogli grad i turistička zajednica, te da će projekt kandidirati i za sredstva EU.
Lani je grad Nin uložio 100 tisuća kuna u uređenje dijela šetnjice i rekonstrukciju mostića: “Ove godine smo imali fantastičnu sreću da je ministarstvo turizma prepoznalo taj projekt i dobili smo 132 tisuće kuna koje ćemo itekako uložiti upravo u nastavak tih pješačkih staza” – ističe Dejanović.
Zrno po zrno, kamen po kamen, vjeruju da će kroz 10 do 20 godina uspostaviti mrežu pješačkih staza po cijeloj ninskoj laguni.
Izvor: HRT Zadar