GUARDIAN OTKRIVA Europski obavještajci masovno nadziru internet i telefonski promet


Izvješće bi moglo dovesti u neugodnu situaciju vlade tih zemalja, osobito njemačku i francusku, koje su najglasnije u prosvjedima zbog američkog masovnog prisluškivanja europskih komunikacijskih mreža koje je razotkrio Snowden

Špijunske agencije u zapadnoj Europi surađuju u masovnom nadzoru interneta i telefonskih komunikacija kao i njihove američke kolege koje kritiziraju europske vlade, piše u subotu Guardian.

Pozivajući se na dokumente koje je objavio bivši suradnik američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) Edward Snowden, Guardian navodi da agencije prisluškuju komunikacije putem optičkih kablova i tajno surađuju s privatnim telekomunikacijskom tvrtkama.

Guardian navodi Njemačku, Francusku, Španjolsku, Švedsku i Nizozemsku kao zemlje u kojima obavještajne agencije razvijaju takve metode u suradnji s kolegama, uključujući britansku agenciju GCHQ.

Izvješće bi moglo dovesti u neugodnu situaciju vlade tih zemalja, osobito njemačku i francusku, koje su najglasnije u prosvjedima zbog američkog masovnog prisluškivanja europskih komunikacijskih mreža koje je razotkrio Snowden.

Njemačka je, zajedno s Brazilom, u petak u UN-u iznijela prijedlog rezolucije koji poziva da se stane na kraj pretjeranom elektroničkom nadzoru, prikupljanju podataka i drugim kršenjima privatnosti.

Berlin je osobito ogorčen zbog otkrića da je NSA pratila i mobitel kancelarke Angele Merkel.

Guardian navodi da dokumenti GCHQ-a koje je objavio Snowden pokazuju da se britanska agencija hvali da je savjetovala europske kolege o tome kako mogu zaobići domaće zakone koji bi trebali ograničiti njihove nadzorne ovlasti.

Pozivajući se na izvješće GCHQ-a iz 2008. o situaciji u svakoj zemlji, list navodi da su britanski špijuni bili osobito impresionirani njemačkom agencijom BND, koja ima “golem tehnološki potencijal i dobar pristup srcu interneta”.

“Pomagali smo BND-u… u opravdavanju reformi ili reinterpretacije jako restriktivnih zakona o prisluškivanju u Njemačkoj”, navodi se u dokumentu.

Britanska agencija hvali također francusku agenciju DGSE, osobito njezine bliske veze s jednom neimenovanom telekomunikacijskom tvrtkom, koje je GCHQ želio iskoristiti.

“Uspostavili smo kontakt s glavnim industrijskim partnerom DGSE-a, koji ima inovativne pristupe nekim izazovima interneta, povećavši izglede da GCHQ iskoristi tu tvrtku u području razvoja protokola”, stoji u izvješću.

Slično se ocjenjuju i obavještajne agencije u Španjolskoj, Švedskoj i Nizozemskoj. Španjolski CNI dobio je pohvale za svoje veze s neimenovanom britanskom telekomunikacijskom tvrtkom, a švedski FRA zbog zakona iz 2008. koji je jako proširio nadzorne ovlasti.

Britanci nisu zadovoljni samo Italijom zbog sukoba između suparničkih agencija i pravnih ograničenja za njihove aktivnosti, piše Guardian.

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.