PRORAČUN ZA 2014. Nema isplate božićnica i regresa. Vlada će povlačiti dobit iz državnih tvrtki


Usklađivanje samo radničkih mirovina, povećanje međustope PDV-a s 10 na 13 posto i trošarina na cigarete, te neisplata plaća i božićnica korisnika državnog proračuna neke su od najznačajnijih mjera koje će obilježiti sljedeću godinu. Proizlazi to iz prijedloga proračuna za 2014., koji je Vlada s današnje sjednice uputila na saborske klupe.

Država bi u sljedećoj godini trebala potrošiti 130,5 milijardi kuna, ili 3,7 milijardi više nego u ovoj godini. Istodobno, prihodi države trebali bi iznositi 113,1 milijardu kuna, od čega bi se samo od PDV-a trebalo ubrati 42,5 milijardi. Proračunski manjak trebao bi iznositi oko 17,5 milijardi kuna, ili pet posto hrvatskoga BDP-a. Kada se tome pribroje još i izvanproračunski fondovi, te lokalna samouprava, deficit se penje na 19,2 milijarde kuna, ili 5,5 posto BDP-a. I sve to po GFS metodologiji, koju koristi MMF, a ne po onoj Eurostatovoj (ESA 95), koja se koristi u EU, a po kojoj bi deficit bio i veći.

Vladine računice za 2014. temelje se na očekivanoj stopi rasta hrvatskoga gospodarstva od 1,3 posto. To je više od očekivanja koja je iznijela Europska komisija, ali i neovisni ekonomisti, što u Banskim dvorima objašnjavaju očekivanim znatnim povećanjem državnih investicija, posebno u željeznice i energetiku. Velika očekivanja Vlada ima i od hotelijera, za koje vjeruje da će uložiti novac u povećanje broja zvjezdica, a time i kvalitete vlastitih usluga. Banski se dvori nadaju i da će privatni sektor, nakon što završe predstečajne nagodbe, konačno krenuti u jačanje izvoza.

Osim novih izmjena u poreznom sustavu, ponajprije kod PDV-a i trošarina, u Vladi za sljedeću godinu najavljuju i povlačenje dobiti iz državnih tvrtki. Kao paradigma za to služi im Ina u kojoj je država ranije ostavljala dio ili cijelu dobit kompanije, no koja nije ispunila Vladina očekivanja o investicijama. Najavljuju i pojačanu naplatu starih dugovanja.

S druge strane, ministar financija Slavko Linić upozorava da rast javnoga duga, koji bi sljedeće godine po prvi puta trebao prijeći maastrichtsku granicu od 60 posto BDP-a, postaje sve veći teret javnim financijama. Taj će problem, ističe Linić, biti teže riješiti čak i od deficita. Proračun ga osjeća kroz sve teže izvršavanje svojih kreditnih obveza. U porastu su i obveze koje proizlaze iz hrvatskog članstva u EU, iako Linić vjeruje da će Hrvatska sljedeće godine ipak biti neto primatelj, odnosno da će više sredstava povući iz Unijine blagajne, nego što će u nju uplatiti.

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.