Studenti pronašli plombu s likom sv. Krševana


Srednjovjekovna olovna plomba s prikazom zadarskog zaštitnika sv. Krševana, koju su na Kolovarama nedavno pronašli studenti arheologije Vjekoslav Kramberger i Dejan Filipčić i jedan friško diplomirani arheolog Nikola Cesarik, danas je svoj novi “dom” pronašla u Muzeju grada Zadra Narodnog muzeja.

Kako je na predstavljanju donacije rekao doc. dr. sc. Mato Ilkić s Odjela arheologije Sveučilišta u Zadru, stilske karakteristike prikaza sv. Krševana, pomogle su im da uže datiraju nalaz.

– Rezači su veliki trud uložili u prikaz konja, zatim sv. Krševan drži koplje s kojeg visi zastava, a u središtu je križ. Dijelom se vidi gotički štit koji je sastavni dio ikonografije, što nas je i vodilo da ga uže datiramo, otprilike u 13. stoljeće. Naglasio bih da je plomba pronađena upravo u neposrednoj blizini gdje je bila sakralna građevina posvećena sv. Krševanu, rekao je doc. dr. sc Ilkić, dodavši da to što je plomba polovično očuvana ne umanjuje njezin značaj.

Kako je dodao, Kolovare su bile sastavni dio života na Poluotoku.

– To je najvjerojatnije bila luka u kojoj se trgovalo pa su tamo i brojni slučajni nalazi novca iz svih razdoblja, rekao je doc. dr. sc. Ilkić.

To je i potaknulo ove zadarske studente, koji su inače iz Karlovca i Požege, da detaljnije pretraže zadarske Kolovare. Odlučili su vrijeme provedeno na plaži u šetnji ili na kupanju iskoristiti u znanstvene svrhe pa su kupili maske i dihalice i krenuli u potragu.

Tako je ovaj jedinstveni nalaz prvi takve vrste u Zadru, ali nije i prva donacija ovih studenata zadarskim muzejima. Već su pronašli obezglavljenog lava i orla bez krila iz tridesetih godina, iz vremena talijanske okupacije Zadra i donirali ih Narodnom muzeju, a prošle godine su u studenom čak zaronili u more da bi izvadili ulomak antičkog spomenika, koji su isto donirali Narodnom muzeju. Arheološkom muzeju doniraju numizmatičku građu, pronađenu na plaži, koju su već analizirali i publicirali, a njihov je rad već respektiran na domaćoj i inozemnoj znanstvenoj sceni.

Može se reći da je gotovo tradicionalno da ovi mladi entuzijasti svake godine nešto daruju Zadru u povodu Dana grada i blagdana sv. Krševana.

Na novinarsko pitanje kolika je materijalna vrijednost njihovih nalaza, mladi arheolozi odgovaraju da ih to ne zanima.

– Ako se propisno istraži, čuva u muzeju i objavi, kulturna vrijednost nalaza je vrlo visoka, neprocjenjiva. Ako stoji u nečijoj privatnoj zbirci, nalaz nema nikakvu vrijednost, složili su se.

Na predaji donacije, ravnateljica Narodnog muzeja Zadar, Renata Peroš i prof. Vladimir Alavanja, kustos voditelj Muzeja grada Zadra, uručili su zahvalnice studentima. Prof. Alavanja je istaknuo da je svaka donacija muzeju iznimno važna, a ova je još vrijednija i zbog produbljivanja suradnje muzeja sa studentima i Sveučilištem.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)