Jedna je poznata telekomunikacijska korporacija naplatila ovrhom od Tihomira Morića iz Stankovaca iznos od 510 kuna koji je narastao u tri godine od svega 40 kuna duga za kojega dužnik – pojma nije imao da postoji.
– Rekao sam im “vi ste legalni kamatari”, zajedno s odvjetničkom kućom iz Splita koja ih zastupa i ovršiteljem koji je obavio prljavi posao sjedanja ovrhom na moju braniteljsku mirovinu. I to za nešto što uopće ne postoji. I nikome ništa. To je moguće valjda samo u našoj državi na čitavom svijetu – ogorčen je Morić.
Telefon još radi!
Njegova avantura s domaćim operaterom započela je kada je zaželio uvesti u domaćinstvo digitalnu televiziju i prebaciti dotadašnju analognu telefonsku liniju na digitalnu.
– Isključili su mi analognu liniju, ali digitalnu nisu uveli. Trajalo je to pet – šest mjeseci i kad sam uvidio da od svega vjerojatno neće biti ništa, zatražio sam da mi vrate natrag barem analognu telefonsku liniju. Jedva su mi je uključili. Odlučio sam otkazati i potpisani ugovor za digitalnu televiziju. Što će mi usluga koju nisam mogao koristiti? Nisu mi je međutim željeli otkazati već su zaprijetili ovrhom ako ne platim obvezu.
Iako nisam uopće koristio tu uslugu, pristao sam platiti oko 900 kuna na tri rate, samo da se ne gnjavim više s tim. Nastavio sam dalje plaćati fiksni telefon, da bi prije petnaestak dana, kad sam želio uvesti internetsku vezu, u njihovoj centrali u Zadru doznao da imam dugovanja prema njima – priča nam razočarani korisnik.
– Kakva dugovanja? – pitao sam operatera, a on mi je rekao da sam te 2010. godine ostao dužan još 40 kuna koje su u ove tri godine narasle na – 412 kuna.
– Pa kako je to moguće? – pitao sam, jer svakog sam mjeseca dobivao uplatnice za telefon od iste korporacije i nikada se nije vodio nikakav zaostali dug. Rekli su mi da je to ostalo od internetske televizije. Ma bio bih platio i tih 40 kuna da nemam posla s njima, ali za to jednostavno nisam znao niti mi je itko za to rekao. Da nisam išao uvesti internet, tko zna na koliko bi tih 40 kuna naraslo – pita se Morić.
Nazvao je upravu telekomunikacijske kompanije gdje je doznao da je njegov dug proslijeđen odvjetničkom uredu u Splitu.
– Nismo još složili taj predmet, ali nazvat ćemo vas čim ga obradimo – rekli su mu iz Splita.Nisu ga nazvali, ali su poslali ovršitelju da provede naplatu ovrhom od 512 kuna što je vrlo brzo obavljeno. Već 11. listopada 2013. proslijeđen je nalog Mirovinskom fondu koji je taj iznos skinuo s Morićeve mirovine.
– I tom sam odvjetničkom uredu rekao “vi ste legalni kamatari”, to što radite nije ništa drugo nego krađa koju vam ova država omogućuje. Ljudi šute, plaćaju i pristaju na sve iako znaju da ih se potkrada i da su u pravu. Zvao sam udruge za zaštitu potrošača, ali nisam uspio ništa doznati niti napraviti. Odustao sam od interneta, a 27. studenoga otišao sam podnijeti nalog za isključenje telefonske linije, iste one koju je moj otac davno platio nekoliko tisuća njemačkih maraka, da bi je država tako olako darovala privatnoj telekomunikacijskoj kompaniji.
Provjerio sam danas i znate što? Telefon još radi! Još ga nisu isključili. Možda im treba za neki novi dug. Za kojega opet neću znati. Pa kad mogu ovako, što ne bi, nitko im ne brani – zaključuje ogorčeno Tihomir Morić.
Dobro uigran sustav
U Zadarskom potrošaču potvrdili su nam da dnevno dobivaju po nekoliko pritužbi potrošača na ovrhe koje se provedu praktično bez ikakvog upozorenja ili prava na prigovor, s iznosima koji na desetke puta premašuju iznos samoga duga.
– Gospođa iz Maslenice javila nam je jučer da je imala dug komunalne naknade od 40 kuna koji je narastao na 900 kuna. Jedan je čovjek za televiziju iz 2005. godine imao dug od nekoliko neplaćenih rata. Odvjetnički ured za svaku mu je ratu zaračunao po tisuću kuna naknade tako da se ukupni iznos sada popeo na 7-8 tisuća kuna. Pao je doslovno u nesvjest.
Radi se o očigledno uigranom sustavu između odvjetničkih ureda, raznih tvrtki, mahom telekomunikacijskih i televizije, u kojima svi oni dobro zarađuju, ali na račun često potpuno obespravljenih potrošača. Kad plaće ne stižu, nikoga za to ne boli glava, a ovdje se čitavi sustav stavio na raspolaganje – kaže Zoran Knežević, predsjednik Zadarskog potrošača.
Izvor: Slobodna Dalmacija/ZDanas