KARAMARKO PROTIV REFERENDUMA O ĆIRILICI “Dao sam potpis ZA iz revolta”


‘Mi nismo za smanjivanje prava koje imaju nacionalne manjine iz jednostavnog razloga jer su to stečena prava i u trenutku ulaska u EU ona su bila aktivna’, rekao je Karamarko novinarima u Zagrebu

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko usprotivio se u petak održavanju referenduma o ćirilici, jer bi se njime smanjila stečena prava manjina na koja se Hrvatska obvezala ulaskom u EU.

“Mi nismo za smanjivanje prava koje imaju nacionalne manjine iz jednostavnog razloga jer su to stečena prava i u trenutku ulaska u EU ona su bila aktivna”, rekao je Karamarko novinarima u Zagrebu.

Inicijator referenduma, Stožer za obranu hrvatskog Vukovara prikupio je 650.000 potpisa za raspisivanje referenduma o izmjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnim manjina po kojoj bi pravo na ravnopravnu uporabu jezika i pisma ostvarivala ona manjina koja čini najmanje polovinu stanovnika jedinice lokalne samouprave, a ne 30 posto kako je regulirano ustavnim zakonom.

Karamarko je ocijenio da do inicijative, “gužve i konfuzije” ne bi došlo da je vlada poštivala članak 8. ustavnog zakona koji kaže da se manjinska prava moraju primjenjivati sa svrhom snošljivosti i dijaloga između manjina i većinskog hrvatskog naroda.

“Taj nam je referendum apsolutno nepotreban. Da vlada poštuje članak 8. taj referendum ne bi bio potreban”, rekao je predsjednik HDZ-a i predložio kompromis između vlade i vukovarskog stožera.

“Pozivamo vladu da ispoštuje članak 8. i ja sam siguran da će ovi ljudi iz stožera povući zahtjev za referendum. To bi bio kompromis”, istaknuo je Karamarko.

Upitan zašto je on potpisao peticiju za raspisivanje referenduma, odgovorio je da je to učinio iz revolta, kao građanin, “bez medija i bez odijela”.

“Potpisao sam iz revolta, zbog situacije u kojoj vlada ne poštuje zakone. Da je ispoštivan članak 8. ne bi se postavljale ploče, ne bi se dogodile nepotrebne međunacionalne napetosti”, rekao je Karamarko.

Arogantnom je ocijenio izjavu premijera Zorana Milanovića da se referendum o ćirilici neće održati dok je on predsjednik vlade. “Iz toga iščitavam arogantan stav u komunikaciji s javnošću. On ne treba tako razgovarati. Vidjet ćemo kako će se vlada dalje ponijeti”, rekao je Karamarko.

HDSSB predlaže Saboru da od Ustavnog suda traži ocjenu ustavnosti pitanja o ćirilici
Nakon što je Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara objavio kako su prikupili dovoljan broj potpisa za podnošenje zahtjeva za raspisivanje referenduma o ćirilici, oglasio se Klub zastupnika HDSSB-a u Hrvatskome saboru, koji predlaže Saboru da od Ustavnog suda zatraži ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja.

„Klub HDSSB-a predlaže Hrvatskome saboru da temeljem čl. 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske uputi zahtjev Ustavnom sudu Republike Hrvatske da utvrdi je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom i jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 86. stavka 1. do 3. Ustava Republike Hrvatske za njegovo raspisivanje,“ stoji u priopćenju koje potpisuje predsjednik Kluba zastupnika Josip Salapić, uz dodatak kako ponavljaju svoj prijedlog iz rujna, koji tada nije prošao, pa sada opetovano traže da se u hitnu proceduru uvrsti njihov „Prijedlog Zaključka o problematici postavljanja dvojezičnih natpisa u Gradu Vukovaru i primjeni Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.“

Iljkić: ‘Nismo tražili od bilo koga, pa tako ni od Karamarka, da donosi presude’
VUKOVAR – Izjavu predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka, koji se složio s premijerom Zoranom Milanovićem, kako referendum o ćirilici ne može proći „zbog obveza na koje smo pristali ulaskom u EU“, nije pretjerano uznemirila jednog od Stožerovaca Vladu Iljkića.

– Kao prvo želim reći da mi nismo od bilo kojeg pojedinca, pa tako ni od gospodina Karamarka očekivali da donose presude i kvalifikacije o našoj inicijativi. U ovoj priči najmjerodavniji će biti Ustavni sud, a to što je izjavio Karamarko opet nam ništa ne govori, jer i dalje ne znamo na što se sad i on, poput premijera i gospođe Pusić, poziva. Očito je da će se oko ovoga voditi teška rasprava, jer je i samo pitanje teško, puno teže od onoga „U ime obitelji“, a mi samo očekujemo korektnu raspravu. I ponavljam, nije izmjena zakona jedini razlog naše inicijative, već je to i odašiljanje snažne poruke Vladi – poručio je Iljkić. (N. P.)

Izvor: Jutarnji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)