Rizici od petardi – od amputacije prstiju do oštećenja vida i sluha


U šarenim kutijicama djeci privlačna naziva, poput “Plavog groma” ili “Vještice”, krije se opasnost, pa će petarde i ovih blagdana prijetiti da se nekima “igra” pretvori u nesreću. Unatoč upozorenjima i zakonskim odredbama o zabrani korištenja pirotehničkih sredstava II. i III. razreda maloljetnicima bez prisutnosti roditelja ili staratelja, većina djece i dalje se neometano zabavlja pirotehnikom, nesvjesna da ih trenutak nepažnje, ali i neispravna petarda, može stajati zdravlja.

Do kakvih sve ozljeda može doći uslijed eksplozije petarde objašnjava dr. sc. Robert Karlo, specijalist opće i dječje kirurgije u Općoj bolnici Zadar:

– Petarde mogu izazvati različite stupnjeve ozljeda, od banalnih rana koje ne zahtijevaju nikakvo liječenje pa sve do teških tjelesnih oštećenja s trajnim invaliditetom. Najčešće ozljede koje nastaju uslijed nestručnog rukovanja ili neispravnih pirotehničkih sredstva su ozljede šake, prstiju, lica, očiju i sluha, kaže dr. Karlo, ističući kako teške tjelesne ozljede mogu nastati plamenom eksplozivne naprave, zračnim blastom eksplozije ili krhotinama dijelova pirotehnike, npr. može doći do pucanja bubnjića s oštećenjem sluha, razderotine i amputacije prstiju, oštećenja oka stranim tijelom i slično, a osobito su opasne eksplozivne naprave kućne izrade koje mogu nekontrolirano eksplodirati i koje se nalaze u metalnim kućištima te mogu izazvati teška ranjavanja.

Ukoliko pak dođe do ozljede, dr. Karlo savjetuje roditeljima da odmah potraže pomoć liječnika, osobito ako se radi o većim opeklinama, ozljedama oka ili oštećenju sluha.

Ne treba zaboraviti ni to da svaka teška ozljeda od pirotehničkih sredstava može ostaviti trajne posljedice, pa su ponekad u liječenje i rehabilitaciju, osobito kad su u pitanju djeca, uključeni i psiholozi kako bi se i dijete i roditelji lakše suočili, primjerice s amputacijom ili oštećenjem vida.

– Nažalost, svake godine imamo nekoliko teških slučajeva stradavanja od petardi. Obično se radi o amputacijama prstiju šake koje uzrokuju trajni životni invaliditet. Također, u neugodnom sjećanju nam je i gubitak oka kod jednog djeteta nastao krhotinom petarde, prisjeća se još ovaj zadarski kirurg, napominjući kako je boljom kontrolom prodaje petardi vidljiv pad u broju teških stradavanja, te kako akcija MUP-a na prevenciji i kontroli prodaje eksplozivnih sredstava “Mir i dobro” daje rezultate.

– To je vidljivo u smanjenju broja ozlijeđenih te se nadamo kako će se taj trend nastaviti i narednih godina, zaključuje dr. Karlo.

 Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.