75 posto razvoda u gradovima, u Zadru dvije trećine


Brakovi, kojih je sve manje, i razvodi, kojih je sve više, pogađaju cijelu Hrvatsku u kojoj su se lani vjenčala 20.323 para, a razvedeno je 5.659 brakova. Dakle statistika Državnog zavoda kaže – gotovo svaki treći.

U prosjeku do razvoda dolazi nakon 14,2 godine braka, i to, u većini slučajeva, parovi bez uzdržavane djece. Nekada su prosjeci bili sedam godina, tada s puno manje razvedenih. I muškarci i žene razvode se najčešće u dobi od 30 do 39 godina, odnosno između 40 i 49 godina, što je identično i u Zadarskoj županiji.

Najviše razvoda nakon 20+ godina braka

Najviše je razvoda, očekivano, u Zagrebu, u kojem su tijekom prošle godine razvrgnuta 1.472 braka. Po broju razvoda slijedi Osječko-baranjska županija sa lanjskih 548 razvoda, a na trećem je mjestu Splitsko- dalmatinska županija sa 415 razvoda ukupno. Zadarska županija imala je 191 razvod i nije vrh Hrvatske. Onaj parametar kojim se eventualno možemo poslužiti za procjenu stanja Zadarske županije unutar zemlje je da ovdje živi oko četiri posto stanovnika zemlje, a u razvodima čini ova županija oko tri i pol posto razvoda, što dakle prelazi normalan statistički udjel.

Naravno da i u Zadarskoj županiji dominiraju razvodi u gradovima, dakle većim urbanim sredinama. Pri tome od bitne veličine za zemlju imamo gotovo isključivo Zadar, u kojem se i događaju dvije trećine svih razvoda. Dvoznamenkasti broj razvoda u 2012. imao je još samo Benkovac, gdje se radi o velikoj loklanoj samoupravi s obuhvatom niza sela. Benkovac ima oko šest posto razvoda u županiji. Druge su brojke simbolične. Najviše parova i u Zadarskoj županiji kao i zemlji se razvelo nakon više od 20 godina braka i najveća većina je bila u dobi od 30 do 49 godina.

Naravno pogubna je i statistika koja kaže da se vrlo značajan broj stanovnika, s udjelom do jedne trećine i ne vjenčava, a oni koji to čine, čine to sve kasnije, odnosno mlade su u brak nekad (1989. godine) stupale s prosječno 23,1 godinu, a sada sa 27 (točnije 26,7 godina), a mladoženje sada u prosjeku imaju 30,5 godina dok su nekad imali 27,7 godina.

Kažimo da apsolutni broj razvedenih brakova nije bitnije povećan, no relativan je rast bitan. Naime, sve nas je manje, a manje je i brakova pa isti broj razvoda znači bitno veći udjel.

Vjerski brak sklopilo 57,9 posto parova

Od ukupnog broja sklopljenih brakova u 2012., vjerski brak sklopilo je 57,9% parova, a građanski brak 42,1% parova.

Broj razvedenih brakova na 1.000 sklopljenih iznosio je 278,4, dok je broj razvedenih brakova na 1.000 stanovnika iznosio 1,3.

U 39,2% razvedenih brakova nije bilo uzdržavane djece, u 33,6% razvedenih brakova bilo je jedno uzdržavano dijete, a u 27,2% razvedenih brakova bilo je dvoje ili više uzdržavane djece. Najviše uzdržavane djece rođene u braku koji se razveo povjereno je na čuvanje i odgoj ženi (85,7%). Mužu je povjereno 10,9%, mužu i ženi 2,6%, a drugim osobama i ustanovama 0,8% djece.

 Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.