Hoće li ležeći policajci uskoro nestati s zadarskih prometnica?


Hoće li uspornici, poznatiji kao ležeći policajci uskoro nestati s hrvatskih, pa tako i zadarskih prometnica? Sudeći prema mišljenju prometne struke, ali i mnogih vozača trebalo bi razmisliti o drukčijem rješenju koje bi nesavjesne vozače primoralo na poštivanje ograničenja brzine. Zbog ležećih policajaca, naime, sve više vozila završava u auto servisima na popravcima jer problem predstavlja njihova često prevelika visina, što potvrđuju i zadarski automehaničari.

– Imamo dosta intervencija zbog oštećenja nastalih prelaskom vozila preko ležećih policajaca. Najčešće stradava auspuh koji, ukoliko je na vozilu niže postavljen, zna zapeti o uspornik i oštetiti se ili čak ispasti, kažu u jednom zadarskom auto servisu, dok u drugome uz oštećenja auspuha navode i oštećenja na gumama jer se događa da iz ležećeg policajca, odnosno iz asfalta vire vijci koji se zabiju u gumu. Nije rijetkost ni deformacija felge ukoliko dođe do brzog naleta na ležećeg policajca, a brzi prelazak preko uspornika s vremenom može dovesti i do stradanja amortizera.

Prije dvije godine Auto klub je provodio istraživanje mjerenja visine ležećih policajaca na hrvatskim prometnicama koje je pokazalo da ih je više od 90 posto postavljeno mimo Pravilnika o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cesti jer su uspornici bili viši od dopuštene visine, kao i to da nisu bili dovoljno široki.

Tako, primjerice, za vožnju od 40 kilometara na sat širina uspornika ne bi smjela biti manja od 90 centimetara, a visina do 4 cm, onima predviđenima za vožnju do 30 kilometara na sat širina ne smije biti manja od 120 centimetara, a visina mora biti do 7 cm.

Već nakon godinu dana od otvaranja, početkom veljače lani, ukazala se potreba za intenzivnijim radom Obiteljskog savjetovališta koje djeluje u sklopu zadarskog, Gradskog društva Crvenog križa i čije su usluge – besplatne.

Svakog utorka, četvrtka i petka poslijepodne od 16 do 20 sati u prostoru koji se nalazi u centru grada na Poluotoku, kod crkve sv. Šime, vrata Obiteljskog savjetovališta su otvorena, a svojim stručnim savjetima pomaže mlada psihologinja Lucija Marnika, bivša dugogodišnja volonterka zadarskog Crvenog križa.

Savjetovalište je otvoreno u prvom redu zbog ugroženijih socijalnih kategorija kojima je savjet i stručna pomoć potrebna bilo da je riječ o djeci osnovnoškolskog uzrasta i njihovim roditeljima, adolescentima ili pak, bračnim parovima koji možda proživljavaju krizu u svojim odnosima.

U iznimnim situacijama savjetovanje se odvija odmah po dolasku korisnika u savjetovalište, ukoliko je to moguće i potrebno no najčešće se termin unaprijed zakazuje.

Savjetovanje je prilagođeno potrebama korisnika i to na način da se odmah pri prvom susretu dogovore ciljevi i svrha savjetovanja, a ukoliko je potrebno osoba se može uputiti i u neku drugu instituciju ili ustanovu.

– Od kada smo otvorili naše Savjetovalište većina populacije je ona školske dobi. Najviše ih je u predpubertetu i pubertetu. Najmlađi korisnik koji je do sada došao kod nas bio je u petom razredu osnovne škole, dakle, 12-godišnjak, a najstariji je imao 40-tak godina – priča svoja iskustva psihologinja, Lucija Marnika.

Većina adolescenata je i sklona za svoje probleme kriviti druge – profesore i roditelje te najčešće ne želi preuzeti odgovornost za svoje postupke.

Do sada se već u svom radu u Obiteljskom savjetovalištu, psihologinja Lucija Marnika susrela s mnogim strahovima pa i fobijama. Strahom od odnosa s drugim ljudima, od javnih nastupa i slično. Tako je jedan 14-godišnjak imao jako izražen strah od visine. Nije se čak mogao približiti ni prozoru u svojoj sobi, a 40-godišnjak je imao problema s napadajima panike.

– Sve se to može riješiti dobrom terapijom. No za neke je probleme dovoljno savjetovalište, a za neke psihoterapija koja podrazumjeva ipak, dublje ulažanje u bit problema i traje dulje – pojašnjava Marnika.

Zanimljivo je ipak, da od kada je Obiteljsko savjetovalište otvoreno u godinu dana, niti jedan bračni par nije došao potražiti pomoć.

Izvor: Zadarski list/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.