Pobjeda nakon devet poraza za bijeg sa začelja

Zadar je dobio derbi s Cibonom i četiri kola prije kraja pobjegao s posljednjeg mjesta ABA lige. Sada izravnom konkurentu Širokom bježi jednu pobjedu, uoči subotnjeg međusobnog okršaja na Pecari. O tome kakva je utakmica bila najbolje svjedoči broj od svega 112 postignuti poena.

Zadar je, međutim, imao čak 19 napadačkih skokova, a Cibona 18 izgubljenih lopti i ti su se elementi na kraju pokazali presudnima. Josip Sobin i Andrew Lawrence tricom odveli su domaće na 51:44, a nakon time-outa Cibone, točno pet minuta prije kraja, Marko Šutalo je bacanjima povisio na +9. Dario Šarić (trica pa koš-faul) je pokušavao držati goste u igri, ali je uvijek imao odgovor na drugoj strani. Prvo Ive Ivanov pa Sobin držali su Zadrane na +7, 57:50, dvije minute prije kraja. Ali daleko je to još bilo od gotovoga. Blassingame je zabio tricu za minus četiri (57:53), a nakon promašenih penala Sobina, mogao je svoje vratiti i na samo pola koša zaostatka. Međutim, nije pogodio. Imali su gosti još jednu priliku, jer je Lyons ostao na svojoj polovici igrališta osam sekundi. Opet je krenuo Blassingame, ali je njegov pokušaj sjajno od tablu zalijepio Sobin. Lawrence je pogodio jedno bacanje, a Šarić (šut iz igre 5-19) promašio posljednju tricu nadu za Zagrepčane. Pobjedu Zadra zapečatio je prvi strijelac Lyons za konačnih 59:53.

Početak u grču

Prvu četvrtinu Zadrani su odigrali u nevjerojatnom grču. Postigli su svega devet poena, od čega šest iz igre (Šutalo, Lyons i Sobin). Ni Cibona u uvodnim minutama nije bila nešto posebno efikasna, ali je malo po malo gradila prednost. Siriščević (5) i Rozić (4) pobrinuli su se za početnih 6:10, a onda je krenuo Šarić. S njegovih šest poena gosti su otišli na +7, 9:16. Zadarska nervoza rezultirala je trima minutama bez postignutog koša pa je Siriščević svojom drugom tricom zaključio prvu dionicu za +10, 9:19. Mark Lyons osjetio je da mora nešto napraviti, te je vezao tricu i dvicu na otvaranju druge četvrtine za prepolavaljanje zaostatka, 14:19. Malo kasnije, poslije Dijanovog koša na sjajnu asistenciju Sobina, bilo je i -4, 17:21. Obrana domaćih je u tom razdoblju odlično funkcionirala, ali su propustili tri velike prilike za potpuni povratak u igru.

Neefikasno poluvrijeme

Prvo je Batur u kontri napravio korake, potom ga je pri pokušaju polaganja blokirao Šarić, a preko Šibenčanina u kontri nije uspio zabiti ni Lyons. Kaznio je to Blassingame tricom preko ruke za 17:24. No, Zadrani su odmah uzvratili istom mjerom. Zapravo dvostruko. Prvo je iza linije 6,75 pogodio Lawrence pa Lyons za samo -1, 23:24. Imao je Amerikanac i šut za vodstvo, ali nije pogodio. I s time je, barem što se napada tiče, za domaće završilo prvo poluvrijeme. Iako su ostale još pune četiri minute, više nisu uspjeli postići ni koša iz igre. Tek jedno bacanje (Sobin). Pritom treba reći i da su imali nesreće, jer im je nekoliko lopti doslovno iscurilo iz obruča, no ostaje činjenica da su na veliki odmor otišli s mizernih 24 poena na kontu. Srećom po njih, ništa bolja nije bila ni Cibona, koja je postigla samo dva više, 26.

Egal do 35. minute

U sličnom ritmu nastavilo se i po izlasku iz svlačionica. Ivanov je, nakon još nekoliko promašaja, napokon poentirao iz skoka u napadu, no Zadar je jako teško dolazio do koša. Uspjelo je to još Šutalu u kontri, na asistenciju kapetana, ali goste je u vodstvu držao Blassingame. Zabio je tricu, bacanje i asistirao Jagodiću za 28:33 i zadarski time-out u 25. minuti. Na koš Lyonsa odmah je odgovorio Siriščević svojom trećom tricom za 30:36, no tada je Cibona posustala. Zadar je krenuo u dotad najveću seriju. Otvorio je Kraljević bacanjima pa Dijan, zatim opet Kraljević pa Lyons za 38:36. Prvo zadarsko vodstvo nakon 4:3. Dvije i pol minute prije kraja treće dionice Rimac je morao reagirati time-outom. Gosti pet minuta nisu zabili iz igre, ali jesu s penala, Planinić i Šarić. Ipak, Lyons se pobrinuo za minimalno vodstvo domaćih uoči posljednjih deset minuta igre, 41:40. Opet je Zadar ostao preko tri minute bez koša, ali je na drugoj strani zabio samo Rozić za 41:42. Ivanov i Sobin koš-faulom donijeli su svojima prvi put dva napada prednosti, 46:42. Suci su izmišljenim prekršajem na Blassingameu s istekom napada pokušali pomoći “vukovima”, ali nisu uspjeli. Amerikanac je pogodio oba bacanja za 46:44, no onda je krenuo zadarski Tornado.

ZADAR – CIBONA 59:53
(9:19, 15:7, 17:14, 18:13)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 5000. Suci: Sreten Radović (Hrvatska), Damir Javor (Slovenija) i Luka Kardum (Hrvatska).

ZADAR: Bašić, Ivanov 8 (2-2), Kraljević 4 (2-2), Lawrence 8 (2-6), Lyons 17 (1-2), Sobin 10 (2-5), Đugum, Ramljak, Batur, Dijan 4, Prostran, Šutalo 6 (2-2). Trener: Ivan Sunara.

CIBONA: Kus, Planinić 2 (2-2), Blassingame 12 (3-6), Demo, Šarić 18 (7-12), Rozić 6, Jagodić Kuridža 4, Junaković, Mavra, Arapović, Siriščević 11, Gabrić. Trener: Slaven Rimac.

Šut za dva: Zadar 17-43, 40%; Cibona 10-26, 38%.

Šut za tri: Zadar 4-28, 14% (Lyons, Lawrence); Cibona 7-22, 32% (Siriščević 3, Blassingame 3, Šarić).

Slobodna bacanja: Zadar 13-23, 57%; Cibona 12-20, 60%.

Skokovi: Zadar 46 (27+19); Cibona 35 (30+5).

Osobne pogreške: Zadar 18; Cibona 22.

Izvor: Zadarski list/ZDanas