SPAS U ZADNJI ČAS Zadar izborio ostanak u ABA ligi

U još jednoj rijetko viđenoj drami, košarkaši Zadra izbjegli su posljednje mjesto u regionalnoj ligi. Dino Murić je u posljednjem napadu utakmice imao šut za pobjedu Olimpije i izbacivanje Zadra iz lige. Njegov je pokušaj za tricu ipak završio na obruču. Svima u dvorani je srce zastalo, lopta se izgubila u šumi igrača i napokon – oglasio se zvuk sirene. Posljednji zvuk sirene u ovoj traumatičnoj sezoni ABA lige što se Zadra tiče. Završio je na 13. mjestu, a Široki na posljednjem pa je izgubio pravo natjecanja u ligi sljedeće sezone. Zadrani će se za to morati izboriti kroz prvenstvo Hrvatske, gdje moraju zauzeti jedno od prva tri mjesta.

Drama do zadnje lopte

U trenutku kada je Sasu Salin, pri rezultatu 75:72, na Višnjiku promašio tricu za izjednačenje, završena je utakmica u Laktašima, gdje je Igokea pobijedila Široki 69:60. Rajko Vidaković pozvao je minutu time-out i Zadrani su znali – pobjedom će izbjeći posljednje mjesto u ligi. Ive Ivanov je otišao na liniju slobodnih bacanja i bio je miran kao na treningu. Stavio je oba za +5, 77:72, dvadeset sekundi prije kraja. Na drugoj strani je fauliran Omić. Promašio je oba, ali je u borbi za loptu dosuđena mrtva. Gosti su izborili posjed, a Murić je zabio oba za 77:74. Na crtu je stao Lyons, ali Amerikanac je oba promašio. Zadrani su faulirali Zadranina – Jakova Vladovića. Ovaj je prvo promašio, a drugo pogodio, 77:75. Opet je na crtu došao Ivanov, svega šest sekundi prije kraja. Ovaj je put ruka kapetana ipak zadrhtala. Olimpija je imala posljednji napad koji srećom nije realizirala.

Zadrani su na otvaranju krenuli preko centara, prvenstveno Sobina, koji je zabio šest od prvih osam poena (dva Ivanov) za uvodnih 8:4. Olimpija je također igru bazirala na najboljem visokom igraču, Omiću. On je zabio devet od prvih 13 poena Ljubljančana. Na njegovim su krilima preokrenuli na 10:13. Srećom po Zadrane pogodio je samo dva od četiri bacanja, jer je zajedno sa Salinom (trica) mogao odvesti svoje na više od +4, 14:18. No, domaći su se i dalje mučili s postizanjem koševa izvana. U prvoj četvrtini je od vanjske linije poentirao samo Lyons i to polaganjem. Na drugoj strani su Vladović i Stephenson (4), serijom 6-1, prvi put donijeli gostima +7, 17:24.

Lawrenceove trice

Jedine koševe Zadra s poludistance postigao je Ivanov, koji je tako otvorio i drugu dionicu. Domaći su zaista grizli u obrani i skoku, ali napadački grč se osjetio. Toni Prostran je u 13. minuta skočio vjerojatno najviše u životu, zgrabio jednu loptu u punom reketu i koš-faulom podigao dvoranu na noge, 22:24. Salin je drugom tricom povisio na +5, ali je opet Prostran vratio na 24:27, na sredini druge četvrtine. A onda se, nakon minute odmora, ukazao Andrew Lawrence. U kratkom je razdoblju pogodio tri uzastopne trice i povukao “bijele” do +6, 35:29. Ipak, tu prednost nisu uspjeli zadržati do poluvremena. Murić tricom, te Salin i Omić pobrinuli su se da na velikom odmoru razlika bude samo jedan napad, 39:37. Drugo poluvrijeme nije moglo bolje početi za Zadrane. Lawrence je iz kuta pogodio svoju četvrtu tricu za plus pet.

Nedugo zatim na scenu je opet stupio sjajni Sobin. Prvo je blokirao Omića pa koš-falom prvi put odveo svoje na +8, 46:38. Ista je razlika bila nakon koševa Drobnjaka i Šutala (48:40), ali “zeleni” su ipak počeli polako smanjivati. Salin je tricom otvorio šutersku seriju. Kasnije je pogodio još jednu, a u međuvremenu je iza linije 6,75 pogodio i Gailius. Još je dvaput pod košem zabio Stephenson, no Ramljak, Sobin, Šutalo i Ivanov držali su Zadrane u vodstvu. Kapetan je igrao fantastično. Serijom njegovih ubačaja i koš-faulom Lawrencea, domaći su otišli na +9, 62:53 pa 64:55. Toliko je bilo i poslije prvog Dijanovog koša na otvaranju posljednje četvrtine, 66:57, ali Olimpija se ekspresno vratila. Omić je zabio pod prekršajem, promašio dodatno, da bi Gailius tricom poslije skoka u napadu vratio na -4, 66:62. Pa onda opet ista priča. Sobin pogađa, blokira pa Šutalo ubacuje tricu za +9, 71:62, no gosti odmah uzvraćaju. Koš-faulom Murića i bacanjima Gailiusa vraćaju na četiri razlike, 71:67. Lawrence je povisio na +6 i Zadar je imao nekoliko prilika da prelomi utakmicu, ali ni ovaj put nije mogao bez drame. Sobin je opet fantastično blokirao Omića, ali je Ramljak izgubio loptu, a nakon promašenog zicera u kontri Salina, Šutalo promašio otvorenu tricu za mogućih +9. Na koš Murića uzvratio je Kraljević, da bi Gailius s tri poena smanjio na samo -3, 75:72, dvije minute prije kraja. S tim se rezultatom ušlo i u posljednju minutu. Prvo je promašio Sobin pa, poslije skoka u napadu, Lyons pokušaj ulaza. Salin je imao tricu za izjednačenje, ali nije pogodio, nakon čega je uslijedila već opisana završnica.

ZADAR – OLIMPIJA 77:75
(17:24, 22:13, 25:20, 13:18)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 4500. Suci: Ilija Belošević, Saša Maričić (oba Srbija) i Igor Mitrovski (Makedonija).

ZADAR: Bašić, Ivanov 17 (7-10), Kraljević 4, Lawrence 19 (3-3), Lyons 4 (0-3), Sobin 14 (2-3), Đugum, Ramljak 4 (0-2), Batur, Dijan 2, Prostran 5 (1-1), Šutalo 8 (3-4). Trener: Rajko Vidaković.

OLIMPIJA: Rupnik 2 (2-2), Marinelli, Joksimovič 2, Brodnik, Salin 14 (2-2), Murić 11 (4-5), Gailius 13 (3-4), Vladović 3 (1-2), Omić 20 (4-10), Drobnjak 2, Stephenson 8 (0-1). Trener: Aleš Pipan.

Šut za dva: Zadar 23-45, 52%; Olimpija 19-28, 68%.

Šut za tri: Zadar 5-17, 29% (Lawrence 4, Šutalo); Olimpija 7-28, 25% (Salin 4, Gailius 2, Murić).

Slobodna bacanja: Zadar 16-26, 62%; Olimpija 16-26, 62%.

Skokovi: Zadar 44 (18+16); Olimpija 31 (21+10).

Osobne pogreške: Zadar 25; Olimpija 28.

Izvor: Zadarski list/ZDanas