Ustavni sud odlučio: Djecu morate cijepiti


Argumenti za odluku: Pravo djeteta na zdravlje više je od prava roditelja na (pogrešan) izbor.

Samostalna odluka roditelja hoće li cijepiti svoju djecu nije njihovo ustavno pravo te je obaveza cijepljenja u skladu sa zakonom i Ustavom, utvrdio je Ustavni sud svojim rješenjem kojim je odbio prijedlog ocjene ustavnosti obvezne imunizacije djece. Prijedlog je podnio bračni par Gašprotić iz Gračišća i udruga Život ili cijepljenje iz Zagreba.

Rijetke komplikacije

Obveza cijepljenja posljednjih je mjeseci iznimno osjetljiva tema u javnosti, osobito nakon niza prijava štetnih posljedica na zdravlje djece. Da su neka od obveznih cjepiva u Hrvatskoj pokazala značajne negativne učinke, naveli su i predlagatelji kao argument Ustavnom sudu. Nadalje, pozvali su se i na slučaj Soile Lautsi protiv države Italije, kojim su iz talijanskih školskih učionica uklonjena raspela jer je Europski sud za ljudska prava utvrdio da se križem u učionici krši pravo roditelja da odgajaju djecu prema vlastitim uvjerenjima.

Obvezna imunizacija u Hrvatskoj krši upravo to pravo roditelja – pravo da odgajaju djecu prema vlastitim uvjerenjima, smatraju predlagatelji, koji su kao argument naveli i diskriminaciju necijepljene djece jer se ne mogu upisati u vrtić ili školu. Država ne jamči građanima da nakon cijepljenja neće obolijevati od bolesti protiv kojih su se morali cijepiti, a istodobno nameće i sankcionira isto to cijepljenje. Protuzakonita je to praksa koju su predlagatelji naveli Ustavnom sudu, ali i koja se često kao kontroverzna ističe u javnosti.

Preuzimanje odgovornosti za eventualne posljedice jedan je od čestih javnih zahtjeva u borbi protiv obveze cijepljenja. Ustavni sud zatražio je i mišljenje Vlade te Ministarstva zdravlja koji su, kako stoji u rješenju, istaknuli da je aktivna imunizacija najdjelotvornija i najsigurnija mjera u sprečavanju infektivnih bolesti, koje su najčešće u dječjoj dobi, kada su biološki obrambeni mehanizmi najslabije razvijeni. Što se tiče komplikacija od cijepljenja, s tih su adresa Sudu dostavili da se “kliničke popratne pojave javljaju vrlo rijetko, najčešće lokalno u obliku crvenila i bolnog otoka”.

U konačnici, Ustavni sud prijedlog je odbacio i u odluci uvažio stav Ministarstva zdravlja da je “pravo djeteta na zdravlje više od prava roditelja na (pogrešan) izbor”. Pravom djece na zdravlje Sud smatra i odbijanje upisa necijepljene djece u vrtić i školu.

Čeka se javna rasprava

Radi zaštite svoje djece bračni par Gašprotić nije htio komentirati sudsku odluku. Iz Ministarstva zdravlja su pak odgovorili da se i dalje priprema javna rasprava o toj temi. U tijeku je prikupljanje stavova stručnih društava Hrvatskog liječničkog zbora, javnu raspravu priprema Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a cilj je da se ona provede u najskorije vrijeme, piše u odgovoru Ministarstva.

Dr. Sunara: Ova je odluka na štetu svih građana
Odluka Ustavnog suda donesena je na temelju pretpostavki o štetnosti cijepljenja, a o bitnim pitanjima, kao što je neusklađenost s međunarodnim konvencijama, nije se odlučivalo. Ustavni sud Konvenciju o pravima djeteta tumačio je suprotno od razvijenih zemalja. Ima još mnogo argumenata. Borimo se dokazati da se krše ustavna ljudska prava. Odluka je na štetu građanima i svima nama – rekla je mr. sc. Đula Rušinović Sunara, šefica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.

Izvor: Večernji list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.