Zadar u Kragujevcu izgubio još jednu utakmicu

Odluka o izbjegavanju posljednjeg mjesta u ABA ligi past će u posljednjem kolu. Zadar je u Kragujevcu izgubio još jednu utakmicu u kojoj mu se protivnik nudio, ali je, srećom, dobra vijest stigla iz Širokog Brijega. Tamo je Cibona svladala Široki rezultatom 73:84 i tako pomogla Zadru, jer bi u slučaju pobjede Hercegovaca sve bilo gotovo i prije posljednjeg kola. Ovako, Zadar i Široki ostali su na istom broju bodova (31), s tim da je Široki u prednosti zbog bolje koš razlike u međusobnim susretima, dok Szolnoki Olaj ima bod više.

Odluka bi, prema rasporedu ABA lige, trebala pasti u nedjelju (17,30), kada Zadar na Višnjiku dočekuje Union Olimpiju, a Široki gostuje kod Igokee. Sada je potpuno jasno da bi, u slučaju poraza, Zadrani ispali iz lige. Za ostanak im treba pobjeda protiv Ljubljančana i poraz Širokog. Teoretski, mogu se spasiti i u trokutu sa Hercegovcima (ako pobijede) i Mađarima (ako izgube u Novom Mestu), no vjerojatnost za takvo nešto je doista minimalna.

Zadrani su krenuli vrlo agresivno u obrani pa su domaći prvi koš iz igre postigli tek na isteku četvrte minute. U međuvremenu su zabili četiri bacanja, ali je Zadar bio taj koji je održavao prednost. Dobro je u utakmicu ušao Ivanov, koji je zabio sedam od prvih 16 zadarskih poena. U strijelce su se upisali i Sobin, Ramljak, Lyons i Kraljević, što je upravo ono što je trener Rajko Vidaković tražio – raznovrsnost u napadu. Tako su gosti relativno brzo poveli dvostrukom razlikom, 8:16. No, takvo stanje nije dugo trajalo. Marinović je pogodio tricu, a Lyons poklonio protivniku dvije lopte, koje je Lešić pretvorio u lake poene iz kontranapada za 15:16. Umjesto Amerikanca, ušao je Lawrence i donio novu energiju Zadranima. Odmah je vezao dvicu i tricu za novih +6. S tom je razlikom i završila prva dionica poslije bacanja Marinovića i prvog koša Šutala, sedmog gostujućeg strijelca. Lešić s nova četiri poena i Birčević izjednačili su na 23:23, ali je Lawrence opet povukao Zadrane. Još jednom je vezao tricu i dvicu, da bi Lyons u kontri povisio na najvećih +7, 23:30. Međutim, opet „plavi” nisu uspjeli dulje zadržati prednost. Kalinić i Katnić su brzim tricama vratili na 29:30. Uzvratili su Ivanov i Lyons, također serijom 6:0, za novih +7, 29:36. Na veliki odmor otišlo se sa zadarskih +6 (33:39), ali samo zato što su Kragujevčani u završnici promašili pet od šest slobodnih bacanja.

Marinović i Kalinić nisu dopustili veće odvajanje gostiju na otvaranju drugog poluvremena. Odmah su smanjili na 38:39, a prednost Zadra su još neko vrijeme održavali Lyons (trica) i Sobin, 41:44. No, Marinović je bio vrlo razigran i najzaslužniji je za preokret Radničkog. I prvo vodstvo nakon uvodnih 1:0, 45:44. Zadrani su postajali sve nervozniji i sve su teže dolazili do koša. Sobin je promašio četiri bacanja i zicer, a do kraja treće dionice poentirali su tek Šutalo, Kraljević i Prostran. Domaći su proigrali, počeli su pogađati i penale pa su uoči posljednjih deset minuta igre imali +5, 56:51. Šutalo je tricom smanjio na -2, a Ivanov promašio zicer za izjednačenje. To je zapravio bio lajtmotiv ove utakmice, jer Zadar je promašio niz prilika da bude u egalu ili čak u vodstvu. Domaći su to, htjeli-ne htjeli, morali iskoristiti. Lešić i Mlađan odveli su svoje na +8, 65:58, četiri minute prije kraja. Lyons, koji je prethodno kod 61:58 promašio tricu za izjednačenje, dalekometnim ubačajem vratio je posljednju nadu (65:61), no ona je bila kratkog vijeka. Zadrani su napravili novi niz gluposti, bilo u obrani ili u napadu i sami sebi oduzeli svaku šansu. Birčević koš-faulom i Mlađan tricom održavali su svoje na sigurnih osam razlike (71:63) i u posljednje dvije minute Radnički je mirno priveo susret kraju.

RADNIČKI – ZADAR 79:74
(17:23, 16:16, 23:12, 23:23)

KRAGUJEVAC – Dvorana Jezero. Gledatelja: 1500. Suci: Radomir Vojinović, Miloš Koljenšić (Crna Gora) i Mario Majkič (Slovenija).

RADNIČKI: Janković, Lešić 21 (7-10), Stevanović, Mlađan 12 (2-2), Kalinić 11 (4-7), Katnić 3, Birčević 7 (1-3), Dimić, Balzamović, Brkić 5 (5-6), Jevtović, Marinović 20 (5-7). Trener: Miroslav Nikolić.

ZADAR: Bašić, Ivanov 16 (4-7), Kraljević 4, Lawrence 15 (3-4), Lyons 14 (1-1), Sobin 8 (0-4), Đugum, Ramljak 2, Batur, Dijan, Prostran 3 (1-2), Šutalo 12 (1-2). Trener: Rajko Vidaković.

Šut za dva: Radnički 17-30, 57%; Zadar 23-45, 51%.

Šut za tri: Radnički 7-26, 27% (Marinović 3, Mlađan 2, Kalinić, Katnić); Zadar 6-24, 25% (Lyons 3, Lawrence 2, Šutalo).

Slobodna bacanja: Radnički 24-35, 69%; Zadar 10-2, 50%.

Skokovi: Radnički 37 (25+12); Zadar 41(26+15).

Osobne pogreške: Radnički 21; Zadar 30.

Izvor: Zadarski list/ZDanas