Zvezda porazila Zadar i ostavila ga na posljednjem mjestu ABA lige

Čudo se nije dogodilo, a jedina dobra vijest sinoć stigla je iz Skoplja, gdje je MZT odradio posao kako treba i pobijedio Široki rezultatom 82:71. Hercegovci su tako ostali bodovno izjednačeni sa Zadranima, ali su dva kola prije kraja i dalje u prednosti zbog bolje koš razlike u međusobnim susretima. Odluka u borbi za ostanak past će ili u sljedećem kolu, kada Zadar gostuje kod Radničkog u Kragujevcu, a Široki dočekuje Cibonu ili u posljednjem, kada u Krešin dom stiže ljubljanska Olimpija, dok Široki gostuje kod Igokee u Laktašima.

Malo je bilo raspoloženih zadarskih igrača. Josip Sobin bio je daleko najbolji, iako je večer prije na treningu izvrnuo zglob. S dva vezana koša za 49:54 vratio je posljednju nadu svojoj momčadi, manje od četiri minute prije kraja. No, sam nije mogao. Blažić je vezao pet poena, Katić zakucao za 49:61 i tu je priči bio kraj. Nakon Sobina (17 poena), najefikasniji igrač Zadra bio je Kraljević (12), a poslije njih Lovre Bašić, koji je zabio osam poena i jedine dvije zadarske trice, te udijelio tri asistencije. Osovina vanjske linije Lyons (7 poena, od čega četiri kada je sve bilo gotovo, šut iz igre 2-8, 6as, 4 izgubljene lopte), Šutalo (bez koša, 0-4 za tri za 24 minute) i Lawrence (bez koša, 0-3 iz igre za 17 minuta), potpuno je zakazala.

Egal na poluvremenu

Zadar je bolje otvorio, poveo košem Ramljaka pa zahvaljujući šest poena Kraljevića, imao 6:2 pa 8:5. Zvezdu su držali Simonović i Marjanović, autori prvih devet poena crveno-bijelih. Do kraja prve četvrtine za domaće su se upisali Sobin i Lyons, ali su Radenović, Katić i Jenkins držali goste u minimalnom vodstvu, 13: 15. Bio je to, očekivano, poprilično tvrd početak susreta u kojemu se odmah vidjelo koja momčad više želi pobjedu, ali i razlika u kvaliteti, koja je objektivno uvelike na strani Beograđana. Otišli su početkom druge dionice u dva navrata i na +4, ali su Ivanov iz skoka u napadu i Kraljević u kontranapadu izjednačili na 20:20. Nije bilo puno koševa. Radonjić je četiri minute prije poluvremena pozvato time-out i dao priliku 19-godišnjem Rebiću. Ovaj mu je uzvratio s četiri poena, da bi Blažić opet povisio na +4, 22:26. Lyonsu ništa nije polazio za rukom, a prevagu u nekoliko minuta nije napravio ni Prostran pa je Vidaković hrabro ukazao priliku najmlađem Lovri Bašiću. Ovaj je na terenu iskazao još veću hrabrost. Odmah je ispalio dvije trice i – pogodio! Zadar je preokrenuo na 28:26. Kasnije je mladac zabio i dva bacanja, ali su se Marjanović i Jenkins u posljednjem napadu pobrinuli da se na veliki odmor ode u egalu, 30:30.

Zvezda bez milosti

U nastavku je, međutim, Zvezda ubacila u višu brzinu i vrlo brzo odjurila na veću razliku. U pet minuta Zadrani su postigli tek dva poena (Sobin), a Beograđani 10 (Marjanović 6, Lipovji 4). Nakon što je Šutalo promašio još jedan u nizu šuteva, a Nelson bacanjem povisio na 32:41, Vidaković je pozvao time-out. Sobin je s četiri poena na asistencije Lyonsa držao “bijele” na -6, 37:43, ali prvom zadarskom playmakeru doista je malo toga polazilo za rukom. Promašivao je i Lawrence, a iz reketa nije uspio zabiti ni Dijan. Opet je ušao Bašić i jedini koš domaćih do kraja treće dionice bilo je polaganje Ramljaka na njegovu asistenciju za 39:46. Sobin se borio kao lav. Zabio je za 41:46, a onda je uslijedio novi Bašićev šou. Asistirao je prvo Dijanu pa fantastično iza leđa Kraljeviću na zakucavanje za samo -1, 45:46 u 32. minuti. Publika je bila na nogama, no Zadrani nisu uspjeli iskoristiti taj nalet. Katić je ubacio iz skoka u napadu, nadovezali su se Blažić i Jenkins i gosti su u 35. minuti opet bili na +7, 45:52. Nisu imali milosti, igrali su s najjačom postavom. Katić je povisio na +9, nakon čega je uslijedila već opisana završnica.

ZADAR – CRVENA ZVEZDA 53:67
(13:15, 17:15, 9:16, 14:21)

ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 5500. Suci: Andrej Jeršan, Andrej Lovšin (oba Slovenija) i Zdravko Rutešić (Crna Gora).

ZADAR: Bašić 8 (2-2), Ivanov 2, Kraljević 12, Lawrence, Lyons 7 (3-4), Sobin 17 (1-4), Đugum, Ramljak 5 (1-2), Batur, Dijan 2, Prostran, Šutalo. Trener: Rajko Vidaković.

CRVENA ZVEZDA: Rebić 6 (2-2), Mitrović, Blažić 9 (3-3), Simonović 5, Marjanović 11 (1-2), Radenović 8 (2-4), Katić 12, Tejić, Nelson 3 (3-4), Jenkins 7 (1-2), Lipovji 6, Dragičević. Trener: Dejan Radonjić.

Šut za dva: Zadar 20-43, 47%; Crvena zvezda 26-43, 60%.

Šut za tri: Zadar 2-14, 14% (Bašić 2), Crvena zvezda 1-12, 8% (Simonović).

Slobodna bacanja: Zadar 7-12, 58%; Crvena zvezda 12-17, 71%.

Skokovi: Zadar 26 (16+10); Crvena zvezda 40 (29+11).

Osobne pogreške: Zadar 20; Crvena zvezda 18.

Izvor: Zadarski list