U mariborskoj Večeri objavljena analiza kako je došlo do kupovine Luke Zadar za koju su dali 17,5 milijuna eura. Dio tog novca, tvrde nestao je kod posrednika Veljka Bubića, Arsena Marina i odvjetnika Rikarda Perkovića
Za većinski paket dionica od 53 posto tvrtka I.J.Storitve, koja je bila dio mreže Mariborske nadbiskupije, utrošila je 2007. godine više od 15 milijuna eura, a to je vrijedilo nekoliko puta manje. Što se dogodilo s tom razlikom istražuje nova uprava Luke Zadar, a vjerojatno i hrvatski istražni organi, piše Večer.
Plaćeno više nego što vrijedi?
Ovaj list je još 2011. pisao o pozadini stjecanja hrvatske luke, koja je kroz tvrtku I.J.Storitve financiranu iz ključnih tvrtki u gospodarskoj strukturi mariborske nadbiskupije Zvon Jedan i Zvon Dva. Uprava novog vlasnika, kontroverznog mariborskog poduzetnika Danijel Robnika, istražuje način na koji su njegovi prethodnici 2007. došli do do Luke Zadar. Prema informacijama mariborske Večeri cijelu su operaciju financirale slovenske banke, koje su za kupnju većinskog paketa dionica Luke dale više nego što vrijede. I.J.Storitve su bile usko povezane s tvrtkama oko Maribroske nadbiskupije, na papiru vlasnica je bila umirovljena financijerka te nadbiskupije Roža Mlakar Kukovič.
Zvono je poslužilo da zaobilazno iz NLB banke Roža Kukovič bude među utemeljiteljima kabelskog operatera T-2, da djeluje kao agent Zvona Jedan i Zvona Dva Holdinga. Na skupštinama I.J. Storitve kao predstvanik vlasnika pojavio se predsjednik Zvona Dva Ljubo Peče, a Zvono Jedan je predstavljao Franc Ješkovnik. Godine 2007. kada Storitve praktički nemaju gotovine, iznenada kupuju 53 posto dionica Luke Zadar, koja je tada bila u većinskom vlasništvu menadžmenta Luke. Uglavnom, iz Zvona Jedan I.J.Storitve sui posudile 18,6 milijuna eura. Zvono je novac dobilo od državne NLB banke u upravi koje je sjedio Alojz Jamnik, brat ljubljanskog pomoćnog biskupa Antona Jamnika. Dodatnih 6,5 milijuna eura pridodala je Union pivara, 3,5 milijuna eura dala je Radenska, a tvrtka FORŠ, još jedna od tvrtki Mariborske nadbiskupije, Storitvama je dala kredit od 452 tisuće eura. Iz računa se ne razabire koliko su Storitve dale odštetu menadžerima Luke Zadar za preuzimanje. Neslužbeno se može čuti cijena od 15 milijuna eura. To je nekoliko puta više, piše Večer, od vrijednosti Luke Zadar.
Naime, iz izvještaja o godišnjem poslovanju u vrijeme preuzimanja bilo je naveden godišnjih prihod od samo 3 milijuna eura. Čak i kad se uzme u obzir vrijednost koncesije, nemoguće je doći do iznosa koji je platio kupac iz Slovenije. To je i službeno potvrđeno kad su krajem 2007. godine dionice Luke Zadar počele kotirati na Zagrebačkoj burzi, cijena cijelog paketa dosegle su samo 2,5 milijuna eura, odnoso 21 milijun kuna. Dakle, nešto više od polovice dionice koje su kupile Storitve ne bi mogle vrijediti 15 milijuna eura.
Nova uprava naručila reviziju
Stečajni upravitelji Zvona ne sumnjaju u pravu ulogu Zvona u ovom poslu, kažu da podaci o vrijednosti Luke Zadar ni približno nisu bilio realni i nisu imali temelja u poslovnim rezultatima, kaže za Večer sadašnji drektor Jurica Kešina kojeg je nedavno postavio većinski vlasnik Danijel Robnik. Što se dogodilo s milijunima koji su plaćeni preko cijene treba pokazati revizija koju je naručila nova uprava. Poteze prijašnjih vlasnika i uprave istražuju, piše Večer, i hrvatski istražni organi. Naravno istražuje se tko je zapravo financirao cijelu operaciju. Bivši zastupnici Zvona negiraju da je novac za zadarski posao išao od njih. „Zvono Jedan i Zvono Dva nisu dala nikakav kredit za kupnju Luke Zadar“ tvrdi Ljubo Peče. A Francis Ješovnik kaže kako o svemu tome nema pojma niti se time više bavi.
No činjenica je da su ti krediti bilio jedini izvor kapitala I.J.Storitve, kao što je činjenica da zbroj kredita Radenske i Uniona ne dosežu iznos koji suu Storitve platile za Luku Zadar.
Vida Gabrec koja vodi stečaj Zvona Dva kaže da je već dala zabilješku u registar za Luku Zadar, a Mojca Breznik iz Zvona Jedan kaže da je pokrenula postupak za oduzimanje.
Arsen Marin: Sve je to već provjereno
– Sve je to prošlost iz 2007., detaljno su tijek novca ispitale i slovenska i hrvatska strana. Nema tu u biti ništa novog, a mene iz mariborske Večeri nisu zvali da objasnim situaciju. Mogao bih reći da se radi o naručenom tekstu, ali daljnjih komentara nemam, kazao nam je donedavni član Nadzornog dbbora, sada mali dioničar Arsen Marin.
Utrošeno 17,5 milijuna eura
Milijuni su, navodi Večer, kanalizirani na sve strane, Storitve su prepustile Luku Zadar tvrtki Manus d.o.o. vlasnika Veljka Bubića i Arsena Marina, koji j e ostao u upravi Luke. Službena cijena posla bila je 15,3 milijuna eura, a Manus nikada nije platio tu cijenu. Storitve su se zato opet upisale kao vlasnik 53 posto dionica Luke Zadar, a u godišnjim izvještajima je sve ostalo na Manusu. Od Bubića, Marina i odvjetnika Rikarda Perkovića traženo je da u ime Storitvea od malih dioničara odkupe dionice, za što im je dano 1,5 milijuna eura Bubiću, a 642 tisuće eura Marinu da bi kupili dodatnih 7.862 dionica (to je bilo 81 eura po dionici ili 2,5 puta manje od cijene koje su Storitve plaćale izvorni paket od 53 posto dionica Luke). No iz najnovijeg godišnjeg izvješaja Storitvea razvidno je da Bubić, Marin i Perković nisu ispoštovali dogovor i otkupili dionice. Storitve su, dakle, preplatile 53 posto dionica za što su dale 15 milijuna eura, a još 2,5 milijuna eura završilo je kod hrvatskih brokera koji očito nisu utrošeni za kupnju dionica. Tako se dolazi do sume od 17,5 milijuna eura koliko su Storirtve namijenile za Luku Zadar. Za usporedbu Danijel Robnik je do tih 53 posto dionoca Luke Zadar došao za samo 1,29 milijuna eura. Što se dogodilo s ogromnom razlikom u visini transakcije koju je provela NLB banka, puta se ovaj sloven ski dnevnik?
Izvor:Večer/Mediapress