Brojno zadarsko izaslanstvo, predvođeno gradonačelnikom Božidarom Kalmetom, direktorima “Odvodnje” i “Čistoće” te predstavnicima mjesnih odbora iz okolice dikljanskog deponija, boravilo je u Novome Mestu, gdje su imali priliku vidjeti kako se u tom slovenskom gradu zbrinjava otpadni mulj iz pročišćivača otpadnih voda. Sa zadarskog pročišćivača svakog se radnog dana na deponij u Diklu odveze između 12 i 15 tona mulja, kojim Slovenci nakon obrade – saniraju svoja odlagališta!
– To je vrlo jednostavno i malo postrojenje u kojemu se mulj miješa s nekom vrstom pepela i prašine, a nakon kemijske reakcije ostaje inertni materijal bez ikakvog mirisa kojim saniraju odlagališta. To je jedna od opcija zbrinjavanja mulja, trenutno optimalna jer je to mobilno postrojenje, koje se nakon završetka sanacije Dikla može lako prenijeti na neko od brojnih drugih divljih odlagališta – kaže gradski pročelnik Darko Kasap.
Po Kasapovu bi se mišljenju za obradu mulja u takvom postrojenju mogla dodijeliti koncesija koja bi se po toni mulja plaćala “Odvodnji”, a “Čistoća” bi preostalim materijalom sanirala deponij. S obzirom na to da ta investicija, prema procjeni zadarske delegacije, nije značajna, nametnula se logična varijanta u kojoj bi “Odvodnja” i “Čistoća” same nabavile postrojenje, bez posredovanja koncesionara, ali Kasap objašnjava:
Cijene usluga neće rasti
– To ovisi o vlasniku tehnologije koji želi dobiti koncesiju, a ne prodati tehnologiju i postrojenje. U svakom slučaju, mislim da ne bi smjelo doći do dizanja cijena komunalnih usluga.
Osim zbrinjavanje mulja, pred “Odvodnjom” je još uvijek i problem nesnosnog smrada s pročišćivača pokraj gradskoga groblja, a trenutno se okolnim stanarima kao novi rok rješavanja problema nudi jesen ili kraj ove godine.
– U tijeku je ishođenje sigurnosne dozvole za jedinicu koja bi pročišćavala plinove, a naručena je još prije četiri mjeseca. S time bismo imali izrazito velike izglede da riješimo problem, jer se taj način već nekoliko godina primjenjuje u nekim zemljama EU-a i daje odlične rezultate – kaže Ante Josip Šikić, direktor “Odvodnje”.
Šikić najavljuje da će taj dio postrojenja u lipnju biti na testnom radu, te da bi njegovo konačno puštanje u rad moglo uslijediti do jeseni ili najkasnije do kraja ove godine. Do kraja ovog mjeseca trebao bi biti poznat i projektni zadatak rješavanja cjelokupnog problema sustava pročišćivača, dakle eliminacija smrada i drukčiji način prihvata kamiona s fekalijama, pri čemu nastaju izrazito visoke koncentracije plina H2S koji stvara smrad.
Šikić poziva: Ne bacajte pelene i ulja u kanalizaciju!
Pozvao bih građane da se pridržavaju pravila i ne bacaju pelene, vatu ili krpe u kanalizacijski sustav, te da ne ispuštaju razna ulja. Mi imamo rešetke za filtriranje, ali zbog toga se često začepe, a neprimjereni sadržaji u kanalizaciji uništavaju cijelu biologiju sustava pročišćivača. Prije mjesec dana s vrha smo pokupili dva i pol kubična metra masti, a to, osim dodatnog troška od nekoliko tisuća kuna za zbrinjavanje te masnoće, remeti funkcioniranje cijelog sustava – kaže direktor “Odvodnje” Ante Josip Šikić.
Izvor: Slobodna Dalmacija/ZDanas