U Hrvatskoj radi samo 1,5 milijuna ljudi, od toga trećina u javnom sektoru


DRŽAVNI zavod za statistiku (DZS) objavio je danas rezultate Ankete o radnoj snazi (ARS) za tromjesečno razdoblje od siječnja do ožujka 2014. i 2013. godinu.

Prema tim podacima, Hrvatska je među 4,3 milijuna stanovnika u prvom tromjesečju ove godine imala 3.594.911 radno sposobnih stanovnika, od čega ih radi 42,4 posto (1,5 milijuna), a 9,8 posto ih je evidentirano kao nezaposleno (oko 354 tisuće), dok ih je 47,8 posto neaktivno (oko 1,7 milijuna).

Iako brojke radno sposobnih i neaktivnih (onih koji ne rade i ne traže posao), izgledaju ogromno, valja uzeti u obzir da se podaci odnose na sve starije od 15 godina pa među njima ima i puno srednjoškolaca, studenata te umirovljenika pa je prava radna snaga Hrvatske drastično manja.

Istovremeno, kad se od broja zaposlenih oduzme sve one koji su na državnoj plaći – zaposlene u državnim upravama i institucijama te državnim tvrtkama, njih oko pola milijuna, dolazi se do brojke od svega milijun radnika zaposlenih u privatnom sektoru.

“Podaci za prvo tromjesečje 2014. procijenjeni su prema rezultatima Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u 2011. dok su se do sada objavljeni podaci procjenjivali na temelju Popisa 2001. Stoga, kako bi se osigurala konzistentnost i usporedivost između podataka za prvo tromjesečje 2014. i već objavljenih podataka za prijašnje godine, podaci za 2013. također su usklađeni s rezultatima Popisa 2011. tzv. metodom kalibracije. Budući da je metodologija Ankete u potpunosti usklađena s onom koju propisuje Statistički ured Europske unije (Eurostat), rezultati za Republiku Hrvatsku redovito se objavljuju na internetskim stranicama i u svim Eurostatovim publikacijama te omogućuju usporedbu sa svim zemljama članicama Europske unije.

Priopćenje za prvo tromjesečje 2014. donosi i rezultate Ankete o radnoj snazi prema NKPJS-u 2012. – 2 razina. Distribucija glavnih kategorija ekonomske aktivnosti stanovništva pokazuje da je u Kontinentalnoj Hrvatskoj udio radno sposobnih osoba 2.403.000 ili 66,8 posto ukupnog broja u Hrvatskoj, dok je u Jadranskoj Hrvatskoj 1.192.000 osoba starijih od 15 godina, što je 33,2 posto od ukupnog radno sposobnog stanovništva u zemlji. U Kontinentalnoj Hrvatskoj udio je ekonomski aktivnoga u radno sposobnom stanovništvu 53,3 posto, što je više od prosjeka Hrvatske (52,2 posto), dok Jadranska Hrvatska ima 50,2 posto aktivnih stanovnika. Stopa zaposlenosti u Kontinentalnoj Hrvatskoj iznosi 43,2 posto, dok je u Jadranskoj Hrvatskoj 40,8 posto. U skladu s tim stopa nezaposlenosti manja je od hrvatskog prosjeka u Jadranskoj Hrvatskoj i iznosi 18,6 posto, dok u Kontinentalnoj Hrvatskoj iznosi 18,9 posto”, stoji u priopćenju DZS.

Izvor: Index.hr/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.