Ukrajina: Avion su srušili profesionalci, a ne pijani teroristi, istragu ćemo povjeriti Nizozemskoj
KIJEV ne dvoji u to da su malezijski zrakoplov srušili “profesionalci”, a ne pijani proruski teroristi i spreman je međunarodnu istragu povjeriti Nizozemskoj čiji su stručnjaci u ponedjeljak stigli u Donjeck, rekao je ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk i kazao da su dosad pronađena 272 tijela.
“Našli smo 272 tijela, od kojih je 251 u hladnjači (…) Spremni smo ta tijela poslati u Amsterdam” na obdukciju i svu ekspertizu koju bi proveli neovisni stručnjaci, rekao je Jacenjuk na konferenciji za novinare.
Tri člana nizozemske ekipe za identifikaciju žrtava stigla su u Donjeck kao prvi međunardoni stručnjaci koji su stigli u istočnu Ukrajinu, slijedili su ih njemački stručnjaci, a očekuje se danas i dolazak malezijskih dužnosnika.
Vlak s pet vagona hladnjača u kojima su posmrtni ostaci žrtava u ponedjeljak ujutro još je bio na željezničkoj postaji u Torezu, nedaleko od mjesta pada zrakoplova srušenog u četvrtak s 298 osoba, od čega je najviše bilo nizozemskih državljana, 193.
“Za nas sada nema sumnje da je zrakoplov srušen. Razlog je tomu vjerojatno protuzrakoplovna raketa tipa BUK (ruski sustav BUK poznat kao SA-11). Jasno je da njome nisu mogli rukovati pijani proruski teroristi. Bili su to profesionalci”, rekao je Jacenjuk.
Poručio je da ruski predsjednik Vladimir Putin treba shvatiti kako “je sada bilo dosta”.
“Ne očekujemo više ništa od ruske vlade. Oni su isporučivali oružje, slali borce. Putin mora shvatiti da je sada bilo dosta. To nije sukob između Ukrajine i Rusije. To je međunarodni sukob”, rekao je Jacenjuk.
“Rusija je na tamnoj strani, na strani zla”, zaključio je.
“Mjesto nesreće izgleda kao mjesto čišćenja vrta, a ne forenzičke istrage”
Australski premijer Tony Abbott izrazio je danas duboku zabrinutost što separatistički proruski pobunjenici nadziru mjesto nesreće oborenog malezijskog zrakoplova u istočnoj Ukrajini, koje više izgleda kao mjesto čišćenja vrta nego kao mjesto forenzičke istrage.
Na letu MH17 između 298 poginulih najmanje 27 njih je iz Austalije.
Govoreći na jutarnjoj radijskoj emisiji australski premijer Tony Abbott je rekao da je tijekom noći prvi puta razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o toj katastrofi, zbog užasa u vezi sa zbrinjavanjem ostatka žrtava
“Rekao je sve prave stvari, a sada treba biti jednako dobar kao što su njegove riječi, rekao je Abbott na 2GB radio postaji, odbivši komentirati detalje o svojem razgovoru s Putinom.
Australska ministrica vanjskih poslova Julie Bishop, kako prenosi BBC, pozvala je proruske separatiste da tijela žrtava ne koriste kao pijune u njihovu sukobu s ukrajinskim vlastima.
“Na tom mjestu je 298 tijela – njihove obitelji, njihovi najmiliji ih žele kući, sada”, rekla je ona.
Putin traži pristup stručnjaka mjestu pada MH17
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u ponedjeljak da se nesreća malezijskog zrakoplova u istočnoj Ukrajini ne smije koristiti u političke svrhe i pozvao je separatiste da dopuste međunarodnim stručnjacima pristup mjestu nesreće.
“Sve mora biti učinjeno da se zajamči sigurnost međunarodnih stručnjaka na mjestu tragedije”, rekao je Putin u televizijskoj izjavi.
Ponovio je kako vjeruje da se izgred ne bi dogodio da snage ukrajinske vlade nisu prekinule primirje i nastavile vojnu kampanju protiv proruskih separatista koji su se pobunili u istočnoj Ukrajini.
“Međtuim, nitko ne smije – i nitko nema prava – koristiti se tom tragedijom da postigne svoje sebične političke ciljeve. Takvi događaji ne smiju podijeliti ljude, već ih ujediniti”, rekao je.
Putin je također ustvrdio da će Rusija učiniti sve što je u njezinoj moći da pomogne rješenju sukoba pregovorima, prenosi AFP.
“Rusija će učiniti se što je u njezinoj moći da sukob iz vojne faze prijeđe u fazu mirnih pregovora i to isključivo diplomatskim putem”, rekao je u vidoeporuci iz Kremlja ne navodeći drugih pojedinosti.
UN-ov tim ne uspjeva doći do ostataka malezijskog zrakoplova
Istražitelji UN-ove agencije stigli su u Ukrajinu provesti istragu o padu malezijskog zrakoplova, ali ne mogu doći do mjesta nesreće jer područje nije osigurano, izjavio je u nedjelju izvor iz agencije.
Međunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo (ICAO) sa sjedištem u Montrealu sudjeluje u naporima da se otkrije što se dogodilo sa zrakoplovom koji je oboren raketom u četvrtak nad istočnom Ukrajinom.
Proruski pobunjenici i ukrajinske vlasti međusobno se optužuju za nesreću u kojoj je poginulo 298 putnika i članova posade.
Visoki izvor iz ICAO-e rekao je Reutersu da dvojica istražitelja koja su stigla u Ukrajinu nisu mogla doći ni do mjesta nesreće niti do podataka o letu.
“Nitko tko dolazi s tim ciljem nema pristup mjestu pada zrakoplova”, rekao je neimenovani dužnosnik. “Dok se ne osigura siguran prilaz, ne šaljemo ljude u takve situacije”, dodao je.
Dužnosnik je naglasio da će četveročlani tim raditi bez političkih utjecaja iz te UN-ove agencije koja ima 191 članicu.
Neobično je da ICAO izravno sudjeluje u istrazi neke zrakoplovne nesreće, a u Ukrajinu je stigao na izričit poziv vlade u Kijevu.
Vlak s tijelima poginulih još nije pod kontrolom ukrajinskih snaga
Istovremeno, nizozemski premijer objavio je da OESS pregovara sa separatistima kako bi vlak s tijelima poginulih stigao na teritorij pod kontrolom ukrajinskih vlasti.
OESS je ranije objavio da su mrtva tijela s mjesta pada malezijskog zrakoplova prevezena na obližnju željezničku postaju i ukrcana u vagone-hladnjače.
Promatrači OESS-a bili su na željezničkoj postaji u Torezu i vidjeli da su u tri vagona vreće s mrtvim tijelima označene brojevima. Rečeno im je da je u vlaku 169 mrtvih tijela, ali nisu mogli provjeriti i potvrditi tu brojku.
“Činimo sve kako bi vlak stigao na teritorij pod nadzorom Kijeva”, rekao je Rutte na konferenciji za novinare.
Dodao je da bi tim stručnjaka za identifikaciju žrtava najvjerojatnije u ponedjeljak stići na mjesto nesreće.
Ukrajinska vlada: Pronađeno 251 tijelo na mjestu nesreće
Do nedjelje kasno navečer spasilačke ekipe pronašle su na mjestu pada malezijskog zrakoplova 251 tijelo i 86 dijelova, objavila je u ponedjeljak ukrajinska vlada i dodala da je i drugi vlak s vagonima hladnjačama stigao na ukrcaj, no nije jasno je li i prvi vlak krenuo i je li međunarodnoj istrazi omogućen pristup mjestu nesreće.
U izjavi odbor zadužen za istragu navodi da je prvi vlak s posmrtnim ostacima gotovo 200 žrtava bio blokiran na željezničkoj postaji u gradu Torez jer su mu “teroristi sprečavali polazak”.
Prema vijestima koje prenose svjetske agencije istraga je kaotična. Tako su međunarodni istražitelji UN-ove agencije stigli u nedjelju u Ukrajinu provesti istragu o padu malezijskog zrakoplova, ali su kazali da im nije osiguran pristup do mjesta nesreće.
S druge pak strane ruska novinska agencija RIA Novosti izvijestila je da je u nedjelju vlak krenuo prema Donjecku, što je pak opovrgnuo Aleksander Borodaj, “premijer” samoproglašene “Narodne Republike Donjeck” tvrdeći da vlak ne može krenuti prije dolaska međunarodnog tima stručnjaka.
Glasnogovornik Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) Michael Bociurkiw rekao je da je njegova ekipa bila na željezničkoj postaji u Torezu i vidjela da su u tri vagona-hladnjače vreće s mrtvim tijelima označene brojevima, no nije im bilo omogućeno da provjere broj mrtvih tijela.
Iako je međunarodna javnost oštro kritizirala uklanjanje tijela žrtava s mjesta nesreće, Borodaj je ustvrdio da je to učinjeno zbog vrućine i zaštite od divljih životinja.
Rutte: Ne zna se gdje su crne kutije
Nizozemski premijer Mark Rutte u ponedjeljak je rekao da se ne zna gdje su crne kutije srušenog malezijskog zrakoplova te se složio s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom da se u slučaj mora uključiti Međunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo.
Rutte je također poručio da njegova vlada želi da se tijela žrtava dopreme u Nozozemsku zbog postupka identifikacije i pozvao je Rusiju da iskoristi svoj utjecaj kod separatista kako bi se istražiteljima omogućio pristup mjestu pada zrakoplova.
“Jasno je da Rusija mora iskoristiti svoj utjecaj kod separatista kako bi se poboljšalo stanje na terenu”, rekao je Rutte. Dodao je da su na stolu sve “političke, ekonomske i financijske opcije” ako ne bude omogućen pristup mjestu srušenom malezijskom zrakoplovu.
U međuvremenu je voditelj nizozemskog forenzičnog tima objavio da bi vlak, s vagonima hladnjačama u kojima su pohranjena tijela žrtava”, trebao krenuti na put kako bi stigao na neko mjesto “gdje možemo raditi svoj posao”.
“Vlak bi trebao krenuti: ne znamo ni vrijeme niti odredište. Obećano nam je da će vlak danas krenuti”, kazao je novinarima u istočnom ukrajinskom gradu Torezu.
“Samo želim da vlak stigne negdje gdje možemo raditi. To je u interesu sviju, posebice obitelji žrtava”, dodao je.
Prema najnovijim informacijama, u Kijev je stiglo dvoje stručnjaka iz njemačkog istražnog tijela za avionske nesreće (BFU) koji pokušavaju stići na mjesto nesreće. Među 298 poginulih putnika četvero je Nijemaca.
Zbog ukrajinske krize moskovska burza je ponovo zabilježila pad, a investitore zabrinjava nova eskalacija krize nakon rušenja MH17 i mogućih sankcija Zapada uperenih protiv Rusije.
Ruski tisak: Zapad već proglasio Rusiju krivom
Ruski tisak naklonjen Kremlju ocijenio je da nikada neće biti poznata istina o padu malezijskog zrakoplova na istoku Ukrajine i optužuje Zapad da prebacuje odgovornost na Rusiju.
“Zapadni tisak već zna tko je odgovoran za pad putničkog zrakoplova, a to je očito Rusija”, piše list Komsomolskaja Pravda optužujući Zapad da izvlači brzoplete zaključke prije istrage.
“Odgovorni su prozvani”, piše dnevni list Moskovski Komsomolec i podsjeća da su Sjedinjene Države već lagale kad su tvrdile da Sadam Husein posjeduje oružje za masovno uništenje.
“Teško je reći hoće li biti moguće razlikovati istinu od laži”, dodaje taj list.
Službeni list Rosijskaja Gazeta drži upitnim stajalište ukrajinske vlade i optužuje je da odbija suradnju s Moskvom.
Kijev nije pod pritiskom da odgovori na 10 pitanja u vezi Boeinga, piše list o nizu pitanja koje je objavilo rusko ministarstvo obrane u korist ukrajinskih vlasti radi osvjetljavanja tragedije.
“Katastrofa nije samo na nebu, već i u odnosima između Rusije i Zapada”, ocijenila je također Nezavismaja Gazeta.
“Olupina Boeinga pada na Rusiju”, piše dnevni list Komersant i ocjenjuje da će rezultat istrage odrediti budućnost odnosa između Moskve i Zapada.
Ako istraga pokaže odgovornost Rusije za pad zrakoplova, Moskvu će Zapad opet doživjeti kao “Carstvo zla”, istaknuo je stručnjak Aleksandar Golts, prenosi list.
Rusija bi trebala početi ponovo graditi povjerenje u svoje veze s Europom, piše poslovni dnevni list Vedomosti.
Novje Izvestija objavila je pjesmu slavnog ruskog pjesnika Jevgenija Jevtušenka koji odgovornost za smrt 298 putnika leta MH17 pripisuje dvjema stranama.
“Oplakujem vašeg neimenovanog brata/I zato molim oprost. Kriv sam”, piše list.
Izvor: Index.hr