PRVA SMRT OD EBOLE U EUROPI Svećenik umro u Madridu, dosad 1.013 mrtvih


BROJ umrlih u najtežoj epidemiji ebole dosegnuo je 1.013, nakon što su u tri dana, zaključno s 9. kolovozom, u tri zapadnoafričke države umrle još 52 osobe, priopćila je Svjetska zdravstvena organizacija.

Najveći broj prijavljenih novih smrtnih slučajeva je u Liberiji, gdje je 29 osoba preminulo, a potom 17 žrtava u Sierra Leoneu te 6 u Gvineji.

Ukupan broj oboljelih od ebole porastao je na 1.848, navodi se u priopćenju.

Umro prvi Europljanin zaražen virusom ebole u Liberiji

Španjolski svećenik Miguel Pajares, prvi Europljanin zaražen virusom ebole koja je dosad odnijela više od 1000 ljudskih života u zapadnoj Africi, umro je u bolnici u Madridu, izvijestila je u utorak glasnogovornica španjolskog ministarstva zdravstva.

Pajares (75) je iz Liberije prebačen u Madrid na liječenje 7. kolovoza nakon što je ustanovljeno da je zaražen virusom ebole. Ondje je radio za nevladinu organizaciju.

Zajedno s Pajaresom u Madrid je prebačena i časna sestra Juliana Bohi, koja je zajedno sa svećenikom pomagala bolesnima u Liberiji, no kod nje je test na virus ebole bio negativan.

SAD odobrio upotrebu pokusnog lijeka protiv ebole u Liberiji

Američki predsjednik Barack Obama i Državna agencija za hranu i lijekove odobrili su, na zahtjev liberijske vlade, slanje uzorka doze pokusnoga lijeka protiv ebole za liječenje liberijskog liječnika zaražena ebolom, objavila je liberijska vlada.

U izjavi, objavljenoj na službenim stranicama, navodi se kako će pokusni lijekovi biti dostavljeni ovaj tjedan, a nakon izravne žalbe liberijskog predsjednika Ellena Johnsona Sirleafa predsjedniku Obama.

Šefica Svjetske zdravstvene organizacije Margaret Chan također je odobrio slanje dodatnih doza pokusnoga lijeka u Liberiji kako bi poduprla liječenje oboljelih liječnika, navodi se u priopćenju.

Osam kineskih radnika u karanteni

Zhao Yanbo kineski ambasador u Sijera Leoneu, rekao je kako je sedam kineskih doktora i jedna medicinska sestra, koji su liječili pacijente zaražene ebolom, smješteno u karantenu. Ambasador nije rekao pokazuje li osoblje koje je zadržano u karanteni simptome bolesti.

Uz kineske zdravstvene djelatnike, u karantenu je u Sijera Leoneu stavljeno još 24 medicinske sestre, većina iz vojne bolnice u glavnom gradu, rekli su Yanbo i Sahr Foday, ravnatelj bolnice.

Foday je izjavio i kako se jedan liječnik u bolnici Connaught zarazio ebolom, no kako pokazuje ohrabrujući napredak u u oporavku. Jedini virolog u državi, koji je bio na čelu borbe protiv epidemije, umro je od ebole prošli mjesec, prenosi Agence France Presse.

Izvor: Index.hr/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.