BROJ umrlih u najtežoj epidemiji ebole dosegnuo je 1.013, nakon što su u tri dana, zaključno s 9. kolovozom, u tri zapadnoafričke države umrle još 52 osobe, priopćila je Svjetska zdravstvena organizacija.
Najveći broj prijavljenih novih smrtnih slučajeva je u Liberiji, gdje je 29 osoba preminulo, a potom 17 žrtava u Sierra Leoneu te 6 u Gvineji.
Ukupan broj oboljelih od ebole porastao je na 1.848, navodi se u priopćenju.
Umro prvi Europljanin zaražen virusom ebole u Liberiji
Španjolski svećenik Miguel Pajares, prvi Europljanin zaražen virusom ebole koja je dosad odnijela više od 1000 ljudskih života u zapadnoj Africi, umro je u bolnici u Madridu, izvijestila je u utorak glasnogovornica španjolskog ministarstva zdravstva.
Pajares (75) je iz Liberije prebačen u Madrid na liječenje 7. kolovoza nakon što je ustanovljeno da je zaražen virusom ebole. Ondje je radio za nevladinu organizaciju.
Zajedno s Pajaresom u Madrid je prebačena i časna sestra Juliana Bohi, koja je zajedno sa svećenikom pomagala bolesnima u Liberiji, no kod nje je test na virus ebole bio negativan.
SAD odobrio upotrebu pokusnog lijeka protiv ebole u Liberiji
Američki predsjednik Barack Obama i Državna agencija za hranu i lijekove odobrili su, na zahtjev liberijske vlade, slanje uzorka doze pokusnoga lijeka protiv ebole za liječenje liberijskog liječnika zaražena ebolom, objavila je liberijska vlada.
U izjavi, objavljenoj na službenim stranicama, navodi se kako će pokusni lijekovi biti dostavljeni ovaj tjedan, a nakon izravne žalbe liberijskog predsjednika Ellena Johnsona Sirleafa predsjedniku Obama.
Šefica Svjetske zdravstvene organizacije Margaret Chan također je odobrio slanje dodatnih doza pokusnoga lijeka u Liberiji kako bi poduprla liječenje oboljelih liječnika, navodi se u priopćenju.
Osam kineskih radnika u karanteni
Zhao Yanbo kineski ambasador u Sijera Leoneu, rekao je kako je sedam kineskih doktora i jedna medicinska sestra, koji su liječili pacijente zaražene ebolom, smješteno u karantenu. Ambasador nije rekao pokazuje li osoblje koje je zadržano u karanteni simptome bolesti.
Uz kineske zdravstvene djelatnike, u karantenu je u Sijera Leoneu stavljeno još 24 medicinske sestre, većina iz vojne bolnice u glavnom gradu, rekli su Yanbo i Sahr Foday, ravnatelj bolnice.
Foday je izjavio i kako se jedan liječnik u bolnici Connaught zarazio ebolom, no kako pokazuje ohrabrujući napredak u u oporavku. Jedini virolog u državi, koji je bio na čelu borbe protiv epidemije, umro je od ebole prošli mjesec, prenosi Agence France Presse.
Izvor: Index.hr/ZDanas