Nakon tri godine “hitnog postupka” i “osam mjeseci intenzivnog rada” na “analizi i pospremanju svega što se u prostoru događalo proteklih godina”, Skupština Zadarske županije jednoglasno je usvojila izmjene i dopune Prostornog plana, javlja Zadarski.hr.
Najzanimljivije promjene odnose se na uvrštenje u županijsku prostornu dokumentaciju podmorskog tunela od Ugljana do Gaženice i povećanje broja nautičkih vezova, a zadržana je brojka od maksimalnih 15 golf igrališta praktično “preuzetih” iz općinskih i gradskih planova, a izbačena je golf lokacija na području Obrovca.
Mada se zapitala čemu 15 lokacija za golf kada ni jedan takav projekt nije realiziran, Renata Sabljar Dračevac i njene kolege iz SDP-a su ipak podržali dopune plana.
Jedina dilema se pojavila oko izgradnje golf terena na Bokanjcu jer je riječ o vodozaštitnom području na kojemu je nadležno ministarstvo jednoj braniteljskoj zadruzi izdalo dokumentaciju za trajne nasade maslina. Direktorica županijskog Zavoda za prostorno uređenje Nives Kozulić je kratko prokomentirala da će se “vidjeti tko je pogriješio”.
-Povećali smo broj nautičkih vezova u okviru zadanih kapaciteta i već postojećih luka, a vrlo malo je vezova na novim obalnim područjima. I u budućnosti valja vrlo oprezno upravljati obalnim prostorom koji je ponajviše napadnut izgradnjom, rekla je Kozulić pojašnjavajući da nije dopušteno povećanje turističkih zona ukoliko nijhe konzumirano 80 posto već postojećih.
Osim zračne luke u Zemuniku gdje se planira produljenje piste, sada je u planu i aerodrom u Stankovcima, te “zračno pristanište” u kompleksu bivše vojarne Šepurine gdje je predviđen sportsko-turistički kompleks. Planom su registrirane i proizvodne zone koje na otocima ne mogu biti veće od pet, a na kopnu od 20 hektara, dok će se solarne elektrane moći graditi u posebno izdvojenim područjima ili unutar postojećih gospodarskih zona. Na obrovačkom Bravaru je ostala jedna od dvije lokacije za termoelektranu na plin, a povećan je i broj područja za male hidroelektrane.
Nema novih kamenoloma
Županijski prostorni plan ne predviđa otvaranje novih kamenoloma niti polja za ekslpoataciju pijeska i soli, a zone sporta su preuzete iz prostornih planova gradova i općine. U gospodarenju otpadom, novost je određivanje šest mogućih lokacija pretovarnih stanica, ali je otvorena mogućnost izgradnje i dodatnih na područjima jedinica lokalne samouprave. Za navodnjavanje je planirano 9.000 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Izvor: Slobodna Dalmacija/ZDanas