LUKA GAŽENICA Montaža privremenog putničkog terminala u završnoj fazi


Radovi na postavljanju privremenog terminala za putnike i prateće službe u novoj luci Gaženica su u završnoj fazi. Zgrada je montirana, traje unutarnje uređenje, a potom će uslijediti i uređenje okoliša.

Putnički terminal je sastavljen od šest elemenata ukupne površine od oko 700 četvornih metara, a već je dovršen manji objekt za potrebu Carine uz najveći gat. Sve to za 5,1 milijun kuna. Upravo su u toku dva natječaja za obavljanje djelatnosti u novoj luci. Lučka uprava Zadar raspisala je koncesiju za djelatnost priveza i odveza brodova, a procijenjena vrijednost tog posla je 3,4 milijuna kuna. Za prizemni dio putničkog terminala traži se koncesionar za ugostiteljsku djelatnost – u koncesiju se daje prostor od 95 četvornih metara u samoj zgradi te još 86 četvornih metara terase, a početna cijena je određena na 300 tisuća kuna. Prijave na natječaj su do 10. listopada, što znači da se i po tome može zaključiti kako se nova luka namjerava staviti u funkciju negdje koncem listopada ili početkom studenog, kad prođu rokovi za natječajnu proceduru i koncesionari se uvedu u posao.

Koliko autobusa do Gaženice?

U međuvremenu su odgođeni najavljeni dogovori oko usklađivanja svih djelatnosti koje bi trebale raditi u novoj luci. Za petak najavljeni sastanak u Županijskoj gospodarskoj komori je odložen, zbog obveza odgovornih iz Ministarstva prometa. Liburnija je već nabavila novi autobus za prijevoz putnika iz Gaženice do kolodvora koji će moći primiti čak stotinu putnika, no tek treba vidjeti je li to dovoljno i na koji će se način organizirati prateće službe u vršnim opterećenjima kada iz Preka u Zadar stiže i do 500 putnika odjednom. Jedan autobus do Gaženice, naravno, neće biti dovoljan, a osim toga otočani imaju ambicije dogovoriti povoljniji način plaćanja autobusnih karata, novi trošak kojeg dosad najčešće nisu imali.

“Čelični klinovi” kroz javnu nabavu?

Traju i pripreme za izradu konstrukcije koje bi se trebale montirati na pristanišne rampe, tzv. čelični klinovi. Ukoliko se uistinu budu izrađivale čelične konstrukcije za svih šest pristanišnih rampi za trajekte u Gaženici, to neće moći proći kao nekakva improvizacija i mala nabava. Jer su tu onda u pitanju destine tona čelika i cijeli posao izrade što onda znači složeni postupak javne nabave. Naime, za trajnije rješenje omogućavanja normalnog pristajanja trajekata Jadrolinije neće se moći koristiti nekakvi provozorni elementi, nekakvi drveni podmetači ili slično jer to naprosto ne zadovoljava uvjete za uporabnu dozvolu. A višetonska čelična konstrukcija će se vjerojatno morati fiksirati u beton. Detaljnije će na ta pitanja ovih dana odgovoriti stručnjaci iz IGH koji na tome rade, a vjerojatno će konačno u cijelu priču oko neprimjerenih pristaništa biti uključeni i ljudi iz Jadrolinije.

Prema tome, puno je još raznih poslova za obaviti pa se stoga još ne može znati kad će točno biti to famozno preseljenje trajektnog prometa s Poluotoka u Gaženicu.

Izvor: MediaPress.hr/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)