NATJEČAJ GRADA ZADRA 100.000 kn za tradicijske i umjetničke obrte


Grad Zadar objavio je Javni poziv za dodjelu potpora tradicijskim i umjetničkim obrtima za 2014. godinu. Natječaj je raspisao gradonačelnik Božidar Kalmeta, a neobično je što se radi o tradicijski obrtima na području grada Zadra kao što su bačvar, bakrokotlar, četkar, dimnjačar, kišobranar, kitničar, klobučar, knjigoveža, košarač (izrada predmeta od slame i pruća), kovač, brusač, krznar, lončar, mlinar, pećar (izrada i slaganje keramičkih peći), postolar (ručna izrada i popravak obuće), remenar, torbar (proizvodnja i popravak predmeta od kože), restauriranje, svjećar, medičar, licitar, tkanje na tkalačkom stanu, urar (isključivo održavanje i popravci), užar, vlasuljar, izrada suvenira na tradicionalan način, krojač (šivanje po mjeri, popravci odjeće), fotograf (isključivo održavanje i popravci), servis i popravak fotoaparata i optičkih uređaja, čokolatijer (ručna izrada čokoladnih delikatesa) i drugih djelatnosti koje se obavljaju na tradicionalan način.

Obuhvaćeni su i umjetnički obrti: puhanje stakla, brušenje stakla i kristala, izrada vitraja, lijevanje (odljevi umjetničkih predmeta), puškar (izrada i popravak unikatnog oružja), graditelj glazbala, zlatovez i čipkarstvo, izrada i restauriranje narodnih nošnji, zlatar – filigranist, ručno kovanje – umjetnička bravarija. Pored navedenih obrta potpore će se, prema prijedlogu Povjerenstva, dodjeljivati i za razvoj drugih tradicijskih i umjetničkih obrta.
Sredstva potpore dodjeljuju se za aktivnosti provedene u kalendarskoj godini u kojoj je raspisan javni poziv. U 2014. godini najviše se može dodijeliti 20 potpora. Najviši pojedinačni iznos potpore može iznositi najviše 10.000 kuna godišnje. Ukoliko ukupni iznos zahtjeva za potpore iznosi više od planiranih Proračunom Grada Zadra, odobreni iznosi po zahtjevima umanjiti će se svima u jednakom postotku.

– U kontaktu s Obrtničkom komorom s kojom imamo dobru suradnju, došla je inicijativa predstavnika tradicijskih obrta da Gradska uprava podupre njihovu djelatnost kao što se to čini i u drugim gradovima. Zaključili smo da na području grada ima dvadesetak takvih tradicijskih obrta, urara, postolara, kožara, starih brijačkih radnji, pa čak i čokolatijera… Rezervirali smo sto tisuća kuna u te svrhe, s maksimalnim pojedinačnim iznosom od deset tisuća kuna. To će njima biti značajna potpora jer će barem platiti režije i u tom će im smislu biti od pomoći. Natječaj traje mjesec dana, a o dodjeli odlučuje povjerenstvo od pet članova, tri iz grada i dva iz Obrtničke komore. Na popisu ima i neuobičajenih zanimanja kao što su bačvari i slično, ali oni su prepisani s popisa tradicionalnih zanimanja koji su čak regulirani i zakonskim odredbama – kazao je Alan Kociper, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Zadra.

Samo za područje grada

Korisnici potpora su obrtnici, vlasnici tradicijskih i umjetničkih obrta čije je prebivalište kao i sjedište obrta na području grada Zadra, a obavljaju djelatnost tijekom cijele godine s popisa tradicijskih i umjetničkih obrta. Potpore se odobravaju za poboljšanje uvjeta rada u radionici, financiranje troškova nabave novih strojeva, opreme i alata, edukacije vlasnika, zaposlenih i naučnika, izlaganje na specijaliziranim sajmovima, izrada promidžbenog materijala, financiranje godišnjih troškova energenata i obveza prema Gradu Zadru (električna energija, plin, voda, odvodnja, telefon, odvoz smeća, komunalna naknada, porez na tvrtku, spomenička renta, zakup poslovnog prostora, prirez porezu na dohodak)…

Izvor: Zadarski.hr


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)