ODVAJANJE OTPADA Kante za smeće s čipovima znaju vam i ime


I na zadarskom je području počeo dugo pripreman postupak odvajanja otpada. Ovih je dana gradska komunalna tvrtka kućanstvima poslala obavijest o početku selekcioniranja otpada, što ipak prije svega mora počivati na ekološkoj svijesti građana, kaže Tomislav Ćurko, direktor “Čistoće”.

– Bilo koji model, stimulirajući ili destimulirajući, ako nije zasnovan na ekološkoj svijesti, neće imati učinka. On će krenuti onoga trenutka kad se uspostavi cjelovit sustav. Do 24. srpnja mi smo morali uspostaviti primarnu reciklažu, ali imali smo je i do tada jer ste na reciklažno dvorište našeg odlagališta mogli dovesti bilo koju vrstu otpada.

Imali smo i žute plastične vrećice za plastični otpad, plave kontejnere za papir, a ove smo godine napravili iskorak krenuvši s biootpadom i čipiranjem kanti. Sada imamo evidenciju pomoću čipiranih kanti, tako da točno možemo vidjeti koliko je puta koji građanin iznio otpad, koju količinu i u koje vrijeme – kazao je Ćurko.
Treba se naviknuti naodlaganje biootpada

Vlasnik kuće na Novom Bokanjcu koji ima zelenu kantu za miješani komunalni otpad dobio je tako i smeđu za biootpad ili komposter za proizvodnju vlastitog komposta. U određene dane u tjednu odvozi se jedna i druga vrsta otpada. Građani to znaju i tada iznesu kante. Pri pražnjenju kante u vozilo čip očitava vlasnika kante, njegovu adresu, količinu otpada, stanje plaćanja računa i druge parametre.

– Čip se nalazi u kanti i, prema pilot-projektu, taj postupak prilično dobro funkcionira u dva mjesna odbora, Novom Bokanjcu i Crnom, a do kraja godine u planu je uključiti još dva mjesna odbora, te potom i čitav grad u sustav prikupljanja komunalnog otpada i biootpada – kaže Ćurko.

Za postupak prikupljanja papira Grad Zadar je, uz pomoć fondova za energetsku učinkovitost, sufinancirao nabavu velikoga kontingenta kontejnera za papir. U višestambenim će se zgradama pokraj zelenih kontejnera postaviti i plavi za papir, a na nekoliko lokacija bit će postavljene i vrećice za papir koje će građani moći predignuti bez naplate.

– Sustav će do kraja godine na području grada Zadra biti takav da će postojati zeleni kontejner za miješani komunalni otpad, žute vrećice za plastični otpad, plave vrećice za papir i plavi kontejneri također za papir.

Za biootpad imamo proces jer je to specifična kategorija otpada, najosjetljivija, budući da se lako raspada, zaudara, tako da ćemo s tim ići postupno, u fazama, dok se građani ne naviknu. Na ostale kategorije odvajanja otpada već su se naviknuli i tu neće biti problema – ističe direktor zadarske “Čistoće”.
’Sada više ne smrdi…’

Ispod smokve pokraj glavne trgovine na Novom Bokanjcu hladi se postarije društvo, a hlad im čuvaju i dvije zelene kante u neposrednoj blizini.

– Prije su bili aluminijski kontejneri, smrdjelo je, a smeća je bilo posvuda. Sada više ne smrdi, to je super, prva liga. U selu je čistije nego u gradu. Prije se bacalo u šumu, negdje sa strane, a da ovo nije uvedeno, ne bih mogao više proći kroz šumu. Sada je zakon, nema greške – kaže Žare, a njegove riječi potvrđuju nam Emil i Nediljko, koji se nije baš usrećio s dobivenom plastičnom kompostanom.

– Donijeli su mi je razbijenu. Tri puta sam ih zvao da je odnesu i zamijene novom, ali ništa. Nisam je još ni stigao koristiti, iako je tu u dvorištu već tri mjeseca – odgovara Nediljko, razočaran nebrigom nadležnih za njegov problem. – Što se tiče drugih stvari, nema problema. Komunalno smeće redovito se odvozi dva puta tjedno, još da mi donesu kompostanu kako bog zapovida…

Kratak đir po Crnom i odmah se vidi da mjestom vladaju neka druga komunalna pravila. Osim kanti ispred obiteljskih kuća, tu je i veliki kontejner za komunalni otpad i plavi kontejneri za papir. Bio je tu i kontejner za staklo, ali nakon što su ga odnijeli na pražnjenje, nisu ga više vratili. Za skupljanje plastike svaka je kuća dobila žute vreće.

Nikola Vujčić i njegova supruga su, uz zelenu kantu za komunalni otpad, tražili i smeđu kantu za biološki otpad, koja se prazni prema potrebi, a najmanje jednom mjesečno.

– Odlično je, baš nam je to trebalo. Imamo mali vrt, a ne želimo praviti kompost pa nam smeđa kanta dobro dođe. Bolje da se to iskoristi nego da se baca – kaže Nikola dok nam demonstrira punjenje kante suhim sijenom i grančicama iz vrta.

Zeleno, žuto, plavo i smeđe

Vlasnici obiteljskih kuća u Zadru u zelene će kante odvajati komunalni otpad, u žute vrećice plastiku, u plave vrećice papir, a u pojedinim mjesnim odborima i biootpad u smeđe kante ili u kompostere.

U stambenim zgradama komunalni će se otpad odvajati u zelene kontejnere, papir u plave kontejnere i plastika u žute vrećice. Dogodine, kad se vide rezultati prikupljanja biootpada u kućanstvima, počet će se uvoditi i smeđi kontejneri za biootpad u stambenim zgradama, ali vrlo oprezno jer su to javne površine.

Izvor: SD/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)