AMERIČKI predsjednik Barack Obama pozdravio je u petak “strast i odlučnost” pakistanske djevojke Malale Yousafzai, koja Nobelovu nagradu za mir dijeli s Indijcem Kailashom Satyarthijem.
“Sa samo 17 godina Malala Yousafzai je nadahnula ljude diljem svijeta”, naglasio je u priopćenju američki predsjednik, također dobitnik Nobelove nagrade za mir.
Izabravši te dvije osobe, Nobelov je odbor podsjetio na hitnu potrebu “zaštite prava i sloboda svih mladih”, ocijenio je američki predsjednik i dodao da su “Malala i Kailash odoljeli prijetnjama i zastrašivanjima i svoje živote izložili opasnosti da spase druge”.
Kanada će sljedećeg četvrtka dočekati novu dobitnicu Nobelove nagrade za mir kako bi joj uručila počasno državljanstvo svoje zemlje, objavio je u petak premijer Stephen Harper.
Kanadska je vlada prije točno godinu dana odlučila dodijeliti tu čast mladoj Pakistanki, koja će postati šesta osoba kojoj će biti uručeno nakon posebice Nelsona Mandele, Aung San Suu Kyi i Dalaj lame.
Malala je u petak izjavila da je ponosna što je prva djevojka koja je primila Nobelovu nagradu za mir, koju je posvetila svoj djeci koju ne možemo čuti.
“Ponosna sam što sam prva Pakistanka, prva djevojka i prva mlada osoba koja je dobila tu nagradu”, izjavila je na konferenciji za novinare u Birminghamu.
Uvjerljivo najmlađa osoba u povijesti koja je dobila Nobelovu nagradu izjavila je da je pozvala indijskog premijera Narendu Modija i pakistanskog premijera Nawaza Sharifa da se njoj i Indijcu Kailashu Satyarhiju pridruže na svečanosti dodjele nagrade u Oslu 10. prosinca.
Pakistanski tisak oduševljeno pozdravio Nobela Malali
Pakistanski tisak natjecao se u subotu u hvalospjevima spram mlade aktivistice za obrazovanje Malale Jusafzai, dobitnice Nobelove nagrade za mir, čiji posao tek počinje uvjeravanjem obitelji i čelnika u zemlji da obrazuju milijune djece bez škole.
“Nacionalna junakinja”, “Ponos Pakistana”, “Neusporediva hrabrost”, “Kći nacije” naslovi su pakistanskih medija, rijetko kad tako jednoglasnih, o 17-godišnjoj djevojci koja je preživjela napad talibana u dolini Swat.
Islamisti, obični građani i nastavnici optužuju je da igra igru Zapada nudeći loš imidž Pakistana i muslimanske religije, a jedna važna školska udruga čak je zabranila distribuciju njezine biografije “Ja, Malala” u svojim školama.
No, u zemlji svakodnevno potresanoj nasiljem, zahvaćenoj siromaštvom i beskonačnim političkim razmiricama, dodjela Nobelove nagrade za mir razveselila je velik dio stanovništa.
Lokalni tisak u subotu je nahvalio najmlađu Nobelovku u povijesti pozivajući zemlju da krene njezinim putem umjesto da joj podmeće.
“Ovo je trenutak poniznosti i inspiracije za zemlju. Ako je neki i ne vole, ostaje činjenica da je Malala Jusafzai Pakistanka i predstavlja milijune mladih Pakistanaca svoje generacije”, bilježi anglofoni dnevnik The Nation.
“Pored terorista, silovatelja, kradljivaca i lažljivaca koje naša država proizvodi, postoje junaci koji rade u tišini na miru, reformama, obrazovanju, socijalnoj pomoći, ljudskim pravima i istini. Malala je takva osoba”, ističe dnevnik.
Malala trenutno živi u Velikoj Britaniji, a njezin trajniji povratak u Pakistan čini se malo vjerojatan u ovom stadiju zbog prijetnji tako da će morati poslužiti kao model na daljinu.
“Naš je zadatak da učinimo od Pakistana zemlju u koju se Malala može vratiti jednog dana sigurna i nastaviti svoj rad bez straha po život”, piše dnevnik The News.
Popularni tisak na urdskom, općenito konzervativniji od dnevnika na engleskom, također slavi Nobela.
Izvor: Index.hr