Naše društvo teško prihvaća žene poduzetnice


Žene su spremne na preuzimanje inicijative u poduzetništvu, ali postoje ključne stvari koje se moraju promijeniti kako bi žene uspjele realizirati svoje ideje u praksi. Prije svega potrebno je jačanje svijesti o ženama u poduzetništvu, bolja logistika i bolje prihvaćanje žena poduzetnica u društvu i obitelji, a njihovo financiranje treba biti fleksibilnije jer primjerice samo 15 posto žena u Hrvatskoj vlasnice su nekretnina.

Na to uz ostalo upozorava pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u čijoj je organizaciji danas u Zadru priređen prvi od nekoliko planiranih foruma s ciljem osnaživanja nezaposlenih žena, njihovog povezivanja s nadležnim institucijama i upoznavanja s projektima za zapošljavanje žena. Inicijativu su podržale veleposlanice Francuske i Austrije, hrvatski UNDP te udruga GTF – Inicijativom za održivi rast.

Iako je položaj žena u poduzetništvu i na tržištu rada još uvijek nepovoljan u odnosu na muške kolege, posljednjih godina trendovi su značajno promijenjeni. Prije 7 – 8 godina u Hrvatskoj je bilo svega 17 posto žena poduzetnica, danas ih imamo 25 posto dok je među obrtnicima 33 posto žena. Vidljivi napredak pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić povezuje s nacionalnom strategijom za razvoj ženskog poduzetništva ali u posljednje vrijeme i s još nekim razlozima:

Danas su žene krenule u poduzetništvo iz potrebe, iz ekonomskih razloga, zbog nesigurnosti, zbog gubljenja radnog mjesta, zbog nemogućnosti zapošljavanja i predrasuda da su, uvjetno rečeno, premlade ili prestare ili zbog tereta majčinstva.

Žene su spremne na preuzimanje inicijative u poduzetništvu, ali postoje ključne stvari koje se moraju promijeniti kako bi žene uspjele realizirati svoje ideje u praksi. Prije svega potrebno je jačanje svijesti o ženama u poduzetništvu, bolja logistika i bolje prihvaćanje žena poduzetnica u društvu i obitelji, a njihovo financiranje treba biti fleksibilnije jer, primjerice, samo 15 posto žena u Hrvatskoj vlasnice su nekretnina.

Zašto je važno da imamo političku potporu grada i županije? Zato što kod rodnog budžetiranja želimo da se stavlja naglasak na ona inicijalna sredstva i na prepoznavanje onih projekata kada se radi o ženama poduzetnicama da im se omogući i da plasiraju svoju robu i da preko turističke zajednice odu na sajmove, da mogu razmijeniti robu, iskustva , umrežiti se… da mogu na neki način izaći iz onih, kako bih rekla, samoinicijativa a bez nekakve konkretne potpore.

Što se tiče konkretno Zadarske županije, udio nezaposlenih žena i na županijskoj i na gradskoj razini i dalje je u veći od postotka nezaposlenih muškaraca, ali u posljednje tri godine taj udio pada. Zadarska županija, kazala je uz ostalo pravobraniteljica Ljubičić, jedna je od tri županije koja bilježi pozitivan trend ekonomskog i društvenog razvoja zbog čega je ovu inicijativu i započela upravo u Zadru.

Izvor: HRt/ZDanas


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.